توصیه‌ای برای تصمیم‌گیری منطقی

بورس در حال بزرگ شدن است و همانطور که مردم، تجربه کمی دارند، متولیان بورس، مدیرانِ دولتی، اقتصاددان‌ها و حتی زیرساخت‌های فنیِ ما هم کم‌تجربه هستند.

دولت، بورس را با یک تئوری درست توسعه داد و نقدینگی را به‌درستی به سمت بورس هدایت کرد، اما همانطور که بارها و بارها گفتم هیچ سرمایه‌گذاری برای آموزش و فرهنگ‌سازی مردم نکرد و حالا سراسیمه و به‌واسطه یکی دو نامه و جلسه و ابراز نگرانی برخی افراد که دائم در پاستور و بهارستان در رفت‌وآمد هستند، سعی در آرام کردن بورس دارد.
بازی خطرناکی شروع شده است. بازی با بورس پیامدهای خطرناکی دارد. اگر روزی بورس نزولی شود، هیچ بازار جایگزین دیگری برای جذب نقدینگی وجود ندارد. در این شرایط، بازار ارز و سکه (با توجه به رشد نرخ جهانی طلا) به‌عنوان دو بازار اصلی و آشنا برای مردم، پول خارج‌شده از بورس را جذب خواهند کرد. 

برخی نیز از مردم روستای «مال‌استریت» نگرانند! آنهایی که زیر درخت نشسته بودند و تحلیل سهم می‌کردند! نگران سود بی‌حساب و کتاب هستند و عادت کردن مردم به این شرایط! 
عرضه آبشاری آن هم با این وضعیت، دوشیفته کردن نمادها و آوردن لیدر بازار(شپنا) به تایم اول و سپس رِنج‌های عجیب منفی و اصرار بر عرضه سهام در نرخ منفی ۵، عمیق کردن بازار نیست. نامش افزایش شناوری نیست. این کار موجب ترس و وحشت عده زیادی از سرمایه‌گذاران می‌شود و همانطور این افراد آرام‌آرام وارد بورس شده‌اند با دیدن این اقدامات اعتمادزُدا، بورس را به آرامی ترک خواهند کرد و نقدینگی سرگردان که حالا نقدینگی ناشی از رکود کسب‌وکارها در دوران کرونا هم به آن اضافه شده است وارد بازارهای موازی خواهد شد. در این صورت نرخ دلار از سقف قبلی در محدوده ۲۶ هزار تومان عبور خواهد کرد و به حدود ۳۸ هزار تومان که هدف بعدی است خواهد رسید. نگذارید پول به سمت این بازار خانمان‌سوز برود! 
شاید اگر این روش ادامه یابد و اصرار بر اصلاح زوری بازار داشته باشد، برای همیشه تحلیل در بورس تعطیل می‌شود. بالا و پایین شدن بازار اگر خارج از قوانین طبیعی خودش اتفاق بیفتد دیگر کسی به ریسک‌ها توجه نمی‌کند و چون بورس قابل پیش‌بینی نیست تعداد زیادی افراد از بورس خارج خواهند شد.

مسیر جدیدی در اقتصاد کشور گشوده شده است. اگر قصد دارید تجربه شستا و سهام عدالت را تکرار کنید. اجازه دهید بازار، هم منطقی رشد کند و هم منطقی اصلاح کند!  به صراحت می‌گویم ترس از بورس بی‌مورد است و با عرضه‌های منطقی می‌شود بورس را با حوصله عمیق‌تر کرد و مردم را هم با صرف وقت و انرژی آموزش داد و اثرش را در بازار دید. افزایش سرمایه‌های شرکت‌های بورسی در راه است. قانون افزایش سرمایه از روش صرف سهام و سلب حق‌تقدم، وضع مالی شرکت‌ها را زیر و رو خواهد کرد. بورس، ویترین اقتصاد است. هیچ اشکالی ندارد این ویترین جذاب و دلربا بماند. فلسفه وجودیش همین است. کارکردش ترغیب مردم به مشارکت در سایر ابزارهای بورس است که در نهایت حمایت از تولید است. امیدوارم منطق در بورس حکمفرما 
شود. تا قبل از این باید به سهامداران جدید می‌گفتیم هیجانی عمل نکنید از امروز باید به مسئولان و مدیران بگوییم، هیجان‌زده نشوید! ضمنا سناریوی ریزش بزرگان بورس و رفتن پول به سهم شرک‌های کوچک و پروژه‌ای را اینقدر تکرار نکنید. اگر اصلاح بازار با زور عرضه‌های آبشاری اتفاق بیفتد، فضا برای رشد هیچ نمادی مهیا نخواهد بود. دلیل ریزش بازار چیز دیگری‌است و ارتباطی به جابه‌جایی پول بین گروه‌ها ندارد. امیدوارم خواندن این متن به تصمیم‌گیری منطقی شما کمک کند.

محسن عباسی - کارشناس مدیریت مالی


چاپ