بورس صنعت و کارما

ما همیشه سعی می‌کنیم در قبال صرف وقت، پول بیشتری به‌دست آوریم. این ویژگی در ذات خودش نه خوب است و نه بد. این فقط یک واقعیت جهانی است، اما عجیب نیست که درباره چیزهایی که از همه بیشتر درباره آنها فکر می‌کنیم، کمتر حرف می‌زنیم!

 زمانی در کاری موفق خواهید شد که بتوانید پایه و اساسی علمی برای آن بریزید. مثلا برای به‌دست آوردن آب، به هیدروژن و اکسیژن به نسبت معلوم و مشخص نیاز خواهید داشت یا یک اتم اکسیژن و یک اتم کربن، مونوکسید کربن که گازی سمی است تولید می‌کند، اما اگر یک اتم دیگر به اکسیژن آن اضافه کنید دی‌اکسیدکربن که گازی بی‌خطر است تولید می‌شود و به این ترتیب در شیمی و جدول مندلیف پیش خواهید رفت. 
هدف از بیان این مطلب این بود که تصور نکنید قوانین شیمی، فیزیک و ریاضی با طبیعت در تضاد هستند، بلکه برگرفته از طبیعت هستند و حتی می‌توان گفت برگرفته از درون انسان‌هاست. 
پس هر اتفاقی که برای شما و در زندگیتان رخ می‌دهد همه برگرفته از اعمال و رفتار خودتان می‌باشد. ارزش هر چیز در چشم بیننده است. 
برای هیچ چیز ارزش از پیش تعیین‌شده‌ای وجود ندارد. میزان ارزش هر چیز بهایی است که کسی حاضر است برایش بپردازد. کسی که در بورس حاضر است در مقایسه با دیگران بالاترین بها را برای سهمی بپردازد ارزش نهایی آن سهم را تعیین می‌کند. یک معامله در بورس یا هر خرید و فروشی به اینصورت شکل می‌گیرد. 
قانون تجارت، قانون ایمان و اعتقاد است، اعتقاد به اینکه سهم یا کالایی را که می‌خرید در بهترین نرخ ممکن خریداری کرده‌اید یا سهم یا کالایی را که می‌فروشید در بهترین نرخ ممکن فروخته‌اید. این تفکر از کجا به‌دست آمده است؟ 
از جهان‌بینی و باور شخص به خودش (بر اثر مطالعات وسیع در حوزه بورس، تجارت، صنعت یا تجربه‌های بصری در زندگی و کار یا ایمان قلبی به قضا و سرنوشت) یا به تحلیلگر مورد علاقه‌اش یا اخبار و رسانه‌ها یا مسائل دیگر. 
می‌گویند یک روز که عیسی مسیح به خانه برمی‌گشت جماعتی از کوران را منتظر خویش یافت. حضرت به کنار ایشان رفت و سوال کرد: شما خیال می‌کنید من قادر خواهم بود به شما بینایی بخشم؟ جملگی گفتند: آری. آنگاه عیسی (ع) با دست چشمانشان را لمس کرد و گفت: 
تا چه اندازه، ایمان داشته باشید. 
کوران همگی شفا یافتند و بینایی خویش را به‌دست آوردند. عیسی (ع) خطاب به آنها گفت: از این واقعه چیزی به کسی نگویید. 
حافظ می‌فرماید: 
فیض روح‌القدس ار باز مدد فرماید 
دیگران هم بکنند آنچه مسیحا می‌کرد
چگونه چنین چیزی ممکن است؟ 
در واقع ایمان و باور حقیقی در درون کوران باعث بیناییشان شد و گاهی این فیض را به طبیعت، کائنات، اشخاص، شانس و خداوند که همه چیز از اوست نسبت می‌دهیم. 
آشنایی دارم که می‌گفت: همیشه موقع معامله‌ای که به نفع‌ام نیست دلم درد می‌گیرد و آن زمان هست که می‌فهمم نباید معامله‌ای امروز انجام بدهم. ایشان به دل دردشان اعتقاد داشتند و همیشه هم در تجارت موفق بودند.
مولانا هم می‌فرماید: 
از خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی
سخن پایانی اینکه همه چیز در بازار بورس، صنعت، معدن و تجارت قابل بحث و مذاکره است. چه هنگام خریدن و چه هنگام فروختن. هر پیشنهاد قیمتی از سوی یکی از طرفین معامله در صورتی بهترین پیشنهاد است که بازار، آن را بپذیرد. پس همیشه برای رسیدن به نرخ بهتر مذاکره کنید و به درون خود توجه داشته باشید.

نیما بیات


چاپ