ادغام یا هم‌افزایی در تولید

در دنیای کنونی ادغام کسب‌وکارها مورد توجه قرار گرفته است. حفظ و افزایش سوددهی و همچنین بهره‌وری را باید از مهم‌ترین دلایلی دانست که زمینه ادغام شرکت‌های گوناگون را فراهم می‌آورد.

به‌علاوه آنکه، ادغام در مواردی حتی از ورشکستگی برخی واحدها جلوگیری می‌کند. این ادغام در صنایع‌معدنی نیز مورد توجه قرار دارد. ادغام به‌ویژه از سوی فعالان زنجیره فولاد و فعالیت شرکت‌های فولادی مورد توجه قرار گرفته تا جایی‌که نمونه‌های موفقی از ادغام در این صنعت به چشم می‌خورد. منظور از ادغام این است که بخشی یا تمام مالکیت یک شرکت در اختیار واحد دیگری قرار می‌گیرد. درواقع، ادغام جزو یکی از روش‌های مدیریت استراتژیک به‌شمار می‌رود که امکان رشد، رقابتی‌شدن یا کوچک‌سازی را برای بنگاه‌ها فراهم می‌کند. این فرآیند نقاط مثبت متعدد دیگری را به‌دنبال دارد.

از جمله آنکه زمینه کاهش هزینه‌های زنجیره تامین و توزیع کالا را به‌دنبال دارد؛ همپوشانی نقاط ضعف و هم‌افزایی نقاط قوت را باید از دیگر نقاط قوت ادغام عنوان کرد. در همین حال، این مجموعه‌ها می‌توانند از پیشرفت‌های یکدیگر در حوزه فناوری بهره‌مند شوند. در اختیار گرفتن روند قیمتی و همچنین حفظ حاشیه سود را می‌توان از دیگر مزیت‌های ادغام دانست. تناسب میان بازار و طرح‌های توسعه‌ای را باید از دیگر دلایل ادغام عنوان کرد، چراکه از تعدد تصمیم‌گیران و اثرگذاران در بازار کاسته می‌شود. در چنین شرایطی، اتحاد رویه بیشتری بر عملکرد صنایع سایه می‌افکند. گفتنی است ادغام چند شرکت تولیدکنندی توان مالی این مجموعه‌ها را افزایش می‌دهد. درواقع، این توان بسته به شرایط دو شرکت میان آنها تقسیم می‌شود.

با این وجود، ادغام تنها با نتیجه مثبت همراه نیست. یعنی در مواردی شاهد نتایج منفی از این ادغام‌ها خواهیم بود. به‌عنوان نمونه، در مواردی یکی از شرکت‌ها یا هر دوی آنها، توافق‌ها را نقض می‌کند. این دست اقدامات، توافقات را بر هم می‌زند و حتی می‌تواند زمینه جدایی دو مجموعه را فراهم کند. بدون تردید این اقدام هزینه‌بر خواهد بود و به ضرر سهامداران است. چالش‌های یاد شده به‌ویژه در مواردی که دو شرکت سهام برابری را در اختیار دارند، پیش می‌آید؛ بنابراین با وجود تمام مزیت‌هایی که برای ادغام نام برده شد؛ انتظار می‌رود چنین فعالیت‌هایی با مطالعه کامل اجرایی شود تا در نهایت اهداف از پیش تعیین‌شده برای آنها محقق شوند.

سعید برزگر - کارشناس صنایع‌معدنی


چاپ