شرط بازگشت آرامش به بازار طلا

به نظر می‌رسد که پایانی برای رکوردشکنی‌های لحظه‌ای سکه وجود ندارد. قیمت هر سکه بهار آزادی به ۱۰میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

یکی از دلایل گرانی اخیر طلا و سکه، وضعیت قیمت اونس و نیز قیمت ارز است اما یک دلیل مهم دیگر هم وجود دارد. یکی دیگر از عوامل گرانی آن است که تقاضای مردم برای طلا و سکه افزایش یافته است. قیمت سکه طرح قدیم زیر ۱۰میلیون تومان باقی مانده است. بدون شک همکاران ما در صنف فروشندگان طلا و جواهر از این وضعیت خوشحال نیستند. 
اگر بازار سکه و طلا مسیر عادی و معمول خود را طی می‌کرد وضعیت قیمت‌ها این گونه نمی‌شد که قیمت هر گرم طلا به ۹۴۰ هزار تومان برسد. متاسفانه این التهاب ممکن است بر آتش جو روانی ایجادشده بیفزاید. 
مسیرهای دیگر سرمایه‌گذاری بسته شده و افراد به سود موردنظر خود نرسیده‌اند در نتیجه پول خود را دوباره به بازار طلا و سکه آورده‌اند. مجموعه این عوامل دست به‌دست هم داده‌اند تا شاهد نوسانات بازار طلا باشیم.
وقتی افراد ببینند که سپرده‌گذاری بانکی سود چندانی را عاید آنها نمی‌کنند به بازار طلا رو می‌آورند.
 به هر حال درصد زیادی از افزایش قیمت ناگهانی طلا به خاطر افزایش تقاضاست. بخش دیگری هم از این التهاب نتیجه فضای مجازی و جوی است که در آنجا به راه افتاده است. 
بارها گفته‌ایم که باید به فعالیت سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند نظارت کرد. حوزه طلا و جواهر حوزه‌ای حساسی است و بدون وجود آیین‌نامه، زیرساخت و برنامه نباید اجازه فعالیت اینترنتی داد. در نبود یک چارچوب قانونی مشخص، هر کسی فضایی برای خود ایجاد کرده و مانور می‌دهد. هر کدام از عوامل گفته‌شده به نحوی در ایجاد این وضعیت نقش دارند. 
با شرایط ایجاد شده دیگر پیش‌بینی روند قیمتی سکه و طلا آسان نیست اما انتظار داریم بازار ارز کنترل شود.
 نمی‌توان وضعیت کنونی را نتیجه تصمیمات دولت و بانک مرکزی دانست اما اگر بانک مرکزی بتواند مثل گذشته، عرضه و تقاضای بازار ارز را تنظیم و متعادل کند و جلوی التهاب آن را بگیرد بدون شک می‌تواند به حال بازار طلا و سکه مفید باشد و نقش کنترلی ایفا کند.
 به نظر من بازگشت آرامش به بازار طلا در درجه اول به کنترل بازار ارز و در درجه دوم به رفتار مردم بستگی دارد. مردم از ورود هیجانی به بازار سکه و طلا خودداری کنند. 
سکه به هر مقداری که مردم بخواهند در بازار موجود است بنابراین مردم دغدغه کمبود سکه در بازار را نداشته باشند. در حال‌حاضر اختلاف قیمت بین سکه‌ها به حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.
 این اختلاف قیمت هیچ دلیل معقولی ندارد. اگر قیمت طلا و سکه باهم بخواند چنین شکافی نخواهیم داشت. قیمت اونس جهانی در مقایسه با دیروز تغییری نداشته و همچنان ۱۷۷۵ دلار و ۴۰ سنت است.
آیت محمدولی - رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران
چاپ