تنفس مالیاتی لازمه حیات آهن‌فروشان

مالیات در اغلب کشورهای توسعه‌یافته، به‌عنوان منبع مهم و اصلی تامین درآمد آن کشورها شناخته می‌شود. پرداخت مالیات به بازتوزیع ثروت در جامعه کمک می‌کند؛ یعنی افراد باید بسته به میزان کسب درآمد خود، بخشی از آن را به دولت پرداخت کنند. دولت نیز این ثروت را میان افراد جامعه توزیع می‌کند یا آن را به‌عنوان منبع درآمدی خود برای مصارف همگانی صرف خواهد کرد.

تامین منابع درآمدی از مالیات، در طول سالیان گذشته در کشور ما آنطور که باید مورد توجه نبوده است، چراکه درآمدهای حاصل از فروش نفت، بخش اصلی درآمد دولت را تامین می‌کرد. اما در چند سال گذشته و با تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، این روند با مشکل روبه‌رو شده است، یعنی میزان فروش نفت به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش یافته و علاوه بر این، قیمت نفت نیز افت قابل‌توجهی داشته است. 
محدودیت‌های یادشده سایر صنایع درآمدزا مانند صنعت فولاد را هم نشانه گرفته است. در دو سال گذشته، صنعت فولاد ایران چند بار از سوی ایالات متحده تحریم شده و هر بار نام شرکتی جدید در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است. در چنین شرایطی کسب درآمدهای مالیاتی برای دولت اهمیت ویژه‌تری یافته است. 

با این وجود، همانطور که فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان با پرداخت مالیات دولت را در اداره امور خود، کمک می‌کنند، دولت نیز وظیفه دارد در شرایط خاص به کسب‌وکارها کمک کند. 
چنانچه کسب‌وکاری از رونق بیفتد یا به‌دلیل شرایط موجود متضرر شود، دولت انواع اقدامات حمایتی را برای آن ترتیب می‌دهد یا برای یک بازه زمانی، آن واحد را از پرداخت مالیات معاف می‌کند. تا در سایه این دست اقدامات حمایتی، آن مجموعه بتواند شرایط بحران را پشت‌سر بگذارد. در این میان، حمایت دولت از بخش خصوصی به‌عنوان یک اصل در جهان پذیرفته شده است. 

احیای یک فعالیت اقتصادی که با مشکل روبه‌رو شده، به نفع اقتصاد کشور است، چراکه آن واحد پس از بازگشت به شرایط عادی به بازتوزیع ثروت در جامعه کمک می‌کند، تاثیر بسزایی بر اشتغالزایی دارد و زمینه رشد تولید و توسعه اقتصادی را فراهم می‌کند.
درحال‌حاضر، همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ نیز فعالیت واحدهای تولیدی را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار داده و درواقع این همه‌گیری مزید بر مشکلات صنایع و اصناف شده است. در چنین شرایطی، از دولت و سیاست‌گذاران انتظار می‌رود از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی حمایت کنند. 
جامعه اصناف در طول سالیان گذشته همواره در کنار ملت و دولت قرار داشته و کارنامه درخشانی را از خود به نمایش گذاشته است. اما فعالان صنفی به ویژه در حوزه آهن‌آلات و فولاد درحال‌حاضر به حمایت دولت نیاز دارند، چراکه نفس فعالان اقتصادی به شماره افتاده است. 
در چنین شرایطی از سیاست‌گذاران انتظار می‌رود با ایجاد شرایط معافیت مالیاتی یا تنفس مالیاتی، اصناف را یاری کنند. همکاران ما در موقعیت کنونی با چالش تامین هزینه‌های خود روبه‌رو هستند. 
وقتی فعالیت یک کسب‌وکار برای مدت زمانی متوقف می‌شود، هزینه‌های آن متوقف نمی‌شود. مگر اینکه بخواهد کلا از کار خارج شود، اما این فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌وکارها تا چه زمانی می‌توانند با این شرایط، فعالیت خود را بدون هیچ‌گونه حمایتی از سوی دولت ادامه دهند؟ 

اغلب کسبه بازار با مشکلات اقتصادی روبه‌رو هستند. هزینه و درآمد آنها تناسب ندارد. در چنین شرایطی از دولت انتظار می‌رود شرایط ما را درک کنند. فشار دولت به اصناف به معنی فشار بر جامعه است و پیامدهایی مانند بیکاری و از بین رفتن اشتغالزایی را به‌دنبال دارد. 
اصناف، پرداخت مالیات را به‌عنوان یک اصل پذیرفته شده مورد توجه قرار می‌دهند اما روند اخذ مالیات نباید به‌گونه‌ای باشد که به مردم فشار وارد کند.

حمیدرضا رستگار - رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد


چاپ