نمایش دستاورد‌های صنعتی و معدنی

۱۰ تیر هر سال روز قدرشناسی و سپاسگزاری از فعالان عرصه صنعت و معدن و همه تلاشگران گرانقدر این بخش مولد اقتصادی است که در سخت‌ترین شرایط برای توسعه اقتصادی کشور، ایثارگرانه کوشش می‌کنند.

بخش صنعت و معدن از لحاظ ایجاد فرصت‌های شغلی، کسب درآمد ارزی، تحقق اهداف صادراتی و تامین نیازهای کشور به انواع کالاهای ضروری و صرفه‌جویی ارزی نقش ارزنده‌ای در اقتصاد ملی ما ایفا می‌کند. در سال ۱۳۹۸ سهم گروه صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی ایران، افزون بر ۲۵ درصد بوده و پس از بخش خدمات، مهم‌ترین بخش اقتصادی را تشکیل داده است. برای نشان دادن اهمیت این بخش در ایجاد اشتغال کافی است به این نکته اشاره کنیم که بیش از ۲۸ درصد جمعیت شاغل کشور یعنی ۷.۸ میلیون نفر از هموطنان عزیز ما در بخش صنعت و معدن اشتغال دارند. سهم بخش صنعت و معدن در صادرات غیرنفتی کشور بیش از ۸۰ درصد است که این رقم به‌خوبی نشان می‌دهد که بنگاه‌ها و موسسات و شرکت‌های فعال در بخش صنعت و معدن تا چه حد در عرصه صادرات و کسب درآمدهای ارزی در شرایط حساس فعلی نقش‌آفرین هستند.

شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و به‌طور کلی، همه مراکز نمایشگاهی کشور به سبب اهمیتی که برای بخش صنعت و معدن قائل هستند، بخش قابل‌ملاحظه‌ای از نمایشگاه‌هایی را که در طول سال برگزار می‌کنند به معرفی توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و دستاوردهای صنعتی و معدنی کشور و بازاریابی برای واحدهای فعال در عرصه تولید و صادرات اختصاص می‌دهند. صدور بیش از ۳۵ تا ۴۰ میلیارد دلار کالای صنعتی و معدنی در هر سال، بدون تردید مرهون برگزاری صدها نمایشگاه تخصصی، بین‌المللی و اختصاصی در داخل و خارج از کشور ازسوی مراکز نمایشگاهی میهن ما است. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد کشور ما با دارا بودن بیش از ۷۰ نوع ماده معدنی با ارزش به میزان ۵۷ میلیارد تن که ۳۷ میلیارد آن قابل بهره‌برداری است در بخش معدن مقام پانزدهم را در دنیا داراست. بهره‌برداری مناسب از این ذخایر بدون شک در تقویت بنیه ارزی کشور و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و رفع نیازهای واحدهای تولیدی نقش موثری ایفا خواهد کرد. حمایت از صنعت نمایشگاهی کشور که موثرترین ابزار بازاریابی در جهان معاصر است، بدون شک در شکوفایی بخش صنعت و معدن و بازگشت رونق به آن تاثیر بسزایی دارد. 

بهمن حسین‌زاده - مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران
چاپ