ورود شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین به بورس و تاثیر آن بر بازار

عرضه شستا در بورس یک اتفاق تاریخی بود، چراکه با داشتن ۸ هزار میلیارد تومان سرمایه، بیش از ۴۰هزار نفر پرسنل و افزون بر ۲۷۴ شرکت زیرمجموعه، خود تنوع بالایی از صنایع نفت و پتروشیمی، دارو، انرژی، ساختمان، سیمان، کشاورزی، فرآورده‌های نسوز گرفته تا حمل‌ونقل دریایی و حتی صنعت بیمه را در بر می‌گیرد.

به‌تبع پیوستن شستا به بورس، شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین، از مهم‌ترین هلدینگ‌های شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، در حال ورود به عرصه بازار سرمایه کشور است که در این مرحله ۱۵ درصد سهام این شرکت عرضه خواهد شد. شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین در صنایع سیمان، ساختمان و حمل‌ونقل، فعال است.

توجه داشته باشید که این شرکت ۳۰ درصد بازار سیمان کشور از حیث تولید و فروش را در اختیار دارد. شرکت سیمان تامین (سیتا) سهامدار حدود ۴۵ شرکت مهم است که ۲۶ شرکت آن بورسی و ۱۹ شرکت باقیمانده غیربورسی هستند و در ۳۰ شرکت از ۴۵ شرکتی که سیمان تامین در آنها سهامدار است، سهام مدیریتی دارد. بورسی شدن سیمان تامین، پیامدهای اقتصادی مثبتی برای این شرکت دارد و با ورود به بورس صورت‌های مالی شرکت‌های زیرمجموعه هم که در بازار بورس نیستند، به‌طور شفاف در معرض دید بازار قرار می‌گیرد.

به این ترتیب، نظارت بر عملکرد، انتظار برای افزایش بهره‌وری و بهبود عملکردهای این شرکت با ورود به بورس محقق می‌شود. زمانی که این‌گونه شرکت‌ها وارد بازار می‌شوند دیگر امکان اعمال هر تصمیم و تکلیفی را نداشته و در صورت بازدهی دارایی‌ها و بهره‌وری پایین، مدیران در مجامع مورد بازخواست قرار گرفته و درصورت دستیابی به شرایط مطلوب، موجب انتفاع میلیون‌ها سهامدار می‌شوند که در این دارایی‌ها سهم دارند. در ادامه‌راه و با فروش درصد بیشتری از سهام، فرصت سرمایه‌گذاری‌های جدید هم ایجاد خواهد شد. همچنین، عرضه سهام سیتا به‌دنبال عرضه موفق شستا، می‌تواند از قدم‌های مهم در راستای باز کردن راه عرضه‌های شاخص‌ساز دیگری از جمله سهام عدالت و صندوق‌های ETF در بازار سرمایه محسوب شود. برخی از مهم‌ترین مزایای دیگر این تحول مثبت اقتصادی در ادامه آمده است؛ 
• بهبود ساختار مالی و اقتصادی شرکت‌های سیتا و زیرمجموعه در نتیجه رعایت الزامات پذیرش در بورس اوراق بهادار.

براین اساس، تمامی تصمیمات مهم شرکت‌ها، به ناچار باید در معرض دید سهامداران و عموم قرار گیرد. 
•باز شدن پای سیتا به بورس، به معنای این است که ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری این شرکت واقعی خواهد شد. این امر درست زمانی انجام می‌شود که هلدینگ سیمان تامین در سال گذشته توانسته سود خالص تلفیقی خود را تا ۱۸۷ درصد، به مبلغ ۱۳۵۳ میلیارد تومان، افزایش دهد. به‌عبارت روشن‌تر، ورود به بورس نه در شرایط ناتوانی و ضعف این مجموعه، بلکه با قدرت انجام شده و اجازه داده نمی‌شود شرکت‌ها در حالت ورشکستگی به ثمن بخس به‌فروش برسند. 
•به‌دلیل حضور سیتا درصنعت حمل‌ونقل و نقش پررنگ این شرکت در حمل‌ونقل کالاهای اساسی کشور با سهمی بیش از ۳۰ درصدی از این بازر و حضور درصنعت عمران و ساختمان، می‌تواند زمینه ایجاد فضای اشتغال مولد در این صنایع را بیش از پیش فراهم کند. 
•افزایش سطح اعتماد گروه‌های ذی‌نفع به‌دلیل الزام به رعایت شرایط اولیه پذیرش،سیاست افشای اطلاعات و افزایش اعتبار در زمینه عرضه و فروش محصولات در بازار داخلی و بین‌المللی.

احمد شریفی - مدیرعامل شرکت سیمان فارس نوچاپ