حذف مبلمان از سبد هزینه خانوار

ورود و همه‌گیری ویروس کرونا در کشور، آن‌هم در ماه‌های منتهی به نوروز که بازاراصلی فروش بسیاری از اصناف است، آسیب سنگینی به اقتصاد اصناف کشور وارد و تعطیلی‌های اجباری متعاقب آن این شرایط نامطلوب را تشدید کرد.

بازار تولید و عرضه مبل کشور نیز مانند همه صنوف دیگر تحت تاثیر این شرایط قرار گرفت و بعد از این مدت همچنان در شوک همه‌گیری ویروس کرونا قرار دارد. هنوز هم کارخانه‌های مبل نیمه‌تعطیل هستند و درعین حال باتوجه به شرایط اقتصادی کشور، باید گفت مبل از سبد هزینه‌ای خانوارها خارج و ادامه فعالیت در این حوزه بسیار دشوار شده است.
جدا از این موارد باوجود استدلال‌هایی که به سیاست‌گذاران اقتصادی کشور ارائه شد و نامه‌نگاری‌های متعدد در این باره، صنف مبل از جمله صنوفی که شامل وام شرایط شیوع کرونا شدند، به حساب نیامد تا فعالان این صنف بتوانند به این وسیله بخشی از زیان‌های ناشی از این موضوع را جبران کنند.

در سال‌های اخیر باتوجه به تحولات خوبی که در حوزه مبل شکل گرفته بود، در زمینه تامین بازارهای داخلی در شرایط مطلوبی قرار داشتیم و حتی مازاد تولید هم در این بخش وجود داشت اما درحال‌حاضر باتوجه به کمبود نقدینگی و همچنین مشکلاتی از قبیل مسائل مالی مربوط به دارایی، شهرداری و بیمه نمی‌توان انتظار شرایط اقتصادی خوبی را در این حوزه داشت.

برای جبران زیان‌های مالی متوجه صنعت مبل کشور در ماه‌های اخیر، پیش از عید پیشنهاد دادیم دولت برای کمک به این صنف از تعهدات مالی مربوط مالیات، عوارض و بیمه این سه‌ماهه صرف نظر کند که این پیشنهاد هم به نتیجه مشخصی نرسید.
تولیدکننده برای اینکه بتواند نقش خود را در نظام اقتصادی به‌درستی ایفا کند نباید دغدغه‌ای جز تولید داشته باشد. خیال او باید از وضعیت عرضه محصولات در بازار راحت باشد، در حالی که متاسفانه امروز این شرایط برای تولیدکنندگان مبل کشور وجود ندارد. امروز تولیدکنندگان این حوزه با مشکلات بسیار زیاد اقتصادی مواجهند؛ بازار فروش وجود ندارد، کارخانه‌ها نیمه‌تعطیل هستند، هزینه‌های جاری همچنان باید پرداخت شود، کارگران فعال در این صنعت مطالبات خود را دارند و چک‌های برگشتی هر روز بیشتر از روز قبل فعالان این حوزه را تحت فشار قرار می‌دهند اما هنوز کمکی ازسوی دولت به این حوزه نشده است.

در کشورهای دیگر در چنین شرایطی از طریق اقداماتی مثل ارائه وام‌های کم‌بهره، یارانه و تنفس، از تولیدکننده حمایت می‌کنند اما در کشور ما در نهایت وعده یک وام ۱۲ درصدی برای رفع تمام این مشکلات داده شده که تخصیص آن برای هر صنف با مشکلات فراوان همراه است و هنوز هم پرداخت آن قطعی نشده است.

کشور برای رهایی از بحران اقتصادی نیاز به حرکت دارد که این حرکت با افزایش تولید امکان‌پذیر خواهد بود و برای اینکه تولید در کشور شکل بگیرد، باید از تولیدکنندگان حمایت شود.
باوجود اینکه مسئولان عنوان می‌کنند تولید و وضعیت اقتصادی ما ربطی به افزایش نرخ دلار ندارد، ما به‌وضوح می‌بینیم که این موضوع بیشترین تاثیر را در مشکلات اقتصادی کشور دارد و در عمل همه چیز به دلار وابسته است که رهایی از این وضعیت اراده، تلاش و حمایت دولتمردان را می‌طلبد.

صنعت مبل کشور امروز دارای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار زیادی است و می‌تواند در تامین بازارهای داخلی و اهداف صادراتی نقش داشته باشد اما در این چند ماه باتوجه به مشکلات پیش آمده، دچار رکود شده و باید گفت در شرایط کنونی کشور، ما با اینکه توانایی تولید داریم، در حال درجا زدن هستیم.

عبدالحسین عباسی- عضو هیات رئیسه اتحادیه صنف درودگران و مبلسازان


چاپ