زمانی برای پوست‌اندازی صنعت نمایشگاهی

صنعت نمایشگاهی اگرچه هنوز در کشور ما به‌صورت یک صنعت تاثیرگذار به رسمیت شناخته نشده، اما تاثیرگذاری این صنعت بر توانمندسازی و توسعه اقتصادی هر منطقه بر کسی پوشیده نیست.

نمایشگاه یکی از مناسب‌ترین راه‌های توسعه بازار و تبلیغات وهمچنین معرفی دستاوردهای جدید به‌ویژه در بخش صادرات است. اگرچه هنوز واژه نمایشگاه در اذهان مردم ایران محلی برای عرضه و فروش کالاست، اما کارکرد اصلی این صنعت تاثیرگذار در توسعه بازار و دستیابی به مصرف‌کننده نهایی به‌ویژه در بخش صادرات است.
همانطور که با گذشت زمان و توسعه و پیشرفت‌های زیرساختی در هر صنعت تغییراتی به‌وجود می‌آید، صنعت نمایشگاهی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و با توسعه و پیشرفت در زیرساخت‌ها به‌ویژه بخش ارتباطات برگزاری نمایشگاه‌ها نیز با تنوع و نوآوری‌های جدید همراه می‌شود شاید یکی از این تغییرات در برگزاری توجه به برگزاری نمایشگاه‌های مجازی باشد که به‌دلیل توسعه و پیشرفت‌های زیرساختی در بخش شبکه‌های ارتباطی به‌ویژه فضای مجازی و استقبال چشمگیر مردم از ورود به این دنیای جذاب می‌تواند رقیبی جدی برا برگزاری نمایشگاه‌ها به‌صورت فیزیکی باشد از محاسن عمده برگزاری نمایشگاه‌های برخط (آنلاین) و مجازی هزینه‌های کم و استفاده از فناوری‌های روز که باعث کاهش شدید هزینه‌های حضور در نمایشگاه‌ها از جمله عدم‌نیاز به سفر و هزینه‌های مرتبط عدم‌تاثیرگذاری شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی و همچنین حوادث طبیعی که موجب اخلال در برگزاری نمایشگاه‌هاست و همچنین کاهش ترافیک و آلودگی هوا و حفاظت از محیط‌زیست نام برد. 
خود من به‌عنوان کسی که سالیان سال در این صنعت در حال فعالیت هستم، هیچ زمان تصور اینکه نمایشگاه‌های مجازی بتوانند خطری برای برگزاری نمایشگاه‌های فیزیکی داشته باشند را به‌طور جدی باور نداشتم، به‌ویژه در کشور ما که شاید از نظر زیرساختی در بخش‌های مرتبط فضای مجازی هنوز به توسعه‌یافتگی نرسیده‌ایم. 
اما یک ویروس تمامی معادلات همه را در بیشتر بخش‌های اقتصادی اجتماعی و فرهنگی بهم ریخت. 
ما انسان‌ها به خاطر پیشرفت‌های به‌وجود آمده، دچار نوعی غرور کاذب شده بودیم و تصور اینکه در قرن ۲۱ همه درگیر یک ویروس غیرقابل کنترل شویم را نداشتیم. قرنطینه‌های اجباری و راکد شدن تمامی فعالیت‌های جمعی و شوک ناگهانی به اقتصاد جهان به‌دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ ارزش فضای مجازی و کاربرد آن را برای ما صدچندان کرد 
ماهیت اصلی نمایشگاه‌های فیزیکی ارتباط و برخوردهای جمعی است که به‌دلیل شیوع این ویروس به‌طور کامل ادامه برگزاری‌ها را متوقف و ارزش توجه به سرمایه‌گذاری در بخش نمایشگاه‌های مجازی را نیز صدچندان کرد.
 اگرچه هنوز هم معتقدم برگزاری نمایشگاه‌های مجازی نمی‌توانند جای نمایشگاه‌های فیزیکی را بگیرند، اما با اتفاقات پیش‌رو و عدم‌پیش‌بینی آینده و شاید تکرار این اپیدمی حتی به‌طور شدیدتر دور از ذهن نبوده و اینجاست که فعالان صنعت نمایشگاهی نیز باید به‌فکر راه‌حل‌های نوین و جایگزین به‌ویژه توجه ویژه به برگزاری‌های مجازی باشند. 
اگرچه با تدوین پروتکل‌های بهداشتی برگزاری نمایشگاه‌ها در کشور امکان برگزاری مجدد نمایشگاه‌ها با رعایت این پروتکل‌ها دور از دسترس نیست، اما با نگاهی به مفاد این پروتکل‌ها و شرایط ویژه آن، متوجه خواهیم شد که شرایط سختی برای برگزاری اینچنینی پیش‌رو خواهد بود و قربانی نخست این پروتکل‌ها، ماهیت اصلی برگزاری نمایشگاه‌های فیزیکی یعنی ارتبط جمعی و رودررو بین بخش‌های گوناگون یک نمایشگاه از جمله غرفه‌داران و بازدیدکنندگان خواهد بود. شاید زمان آن رسیده که صنعت نمایشگاهی دچار تغییرات و یک نوع پوست‌اندازی شود.

امید فدایی - برگزارکننده نمایشگاهی


چاپ