از ظرفیت سازمان زمین‌شناسی استفاده کنیم

کشورهای توسعه‌یافته بر حاکمیت سازمان زمین‌شناسی واقف هستند، به آن اهمیت زیادی می‌دهند و بودجه خوبی را برای این نهاد در نظر می‌گیرند.

این سازمان در ایران نیز ۶۰ سال قدمت دارد و امروز حدود ۱۰۰۰ نیروی متخصص و تحصیلکرده را در خود جای داده است. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی آنقدر شایسته عمل کرده که در خارج از کشور هم از منابع علمی آن بهره می‌برند؛ به‌طور مثال یونسکو تولید اطلاعات پایه خاورمیانه را در اختیار سازمان زمین‌شناسی کشور ما قرار داده تا نقشه‌های زمین‌شناسی خاورمیانه توسط کارشناسان ما تهیه شود. در داخل کشور هم هر یک از مجموعه‌های مرتبط به‌نوعی از دانش متخصصان سازمان بهره می‌برند. این مهم نشان می‌دهد بهتر است نهادهای تصمیم‌گیر و قانون‌گذار هم دست به اصلاح ساختار بزنند و از ظرفیت حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی استفاده بهتری کنند. سازمان زمین‌شناسی نقش بسزایی در تولید اطلاعات پایه دارد. از آنجا که ۵۰ درصد فعالیت‌های این سازمان در تولید اطلاعات پایه است و این نهاد در حوزه اکتشاف و معدن در مسیر نقشه راه معدن است، تاکید ما بر این است که حاکمیت از ظرفیت این سازمان استفاده بیشتری ببرد و منابع مالی آن را بیش از اینها تامین کند. البته غیر از بودجه‌های دولتی، تامین مالی سازمان ازطریق بخش خصوصی هم می‌تواند انجام شود که از سال گذشته بر آن تمرکز کرده‌ایم. از آنجا که در سیاست‌ها بر کوچک شدن دولت تاکید می‌شود، می‌توانیم با بخش‌خصوصی همکاری‌های خوبی را آغاز کنیم. در این باره سازمان زمین‌شناسی سال ۹۸ برون‌سپاری‌هایی را انجام داده تا به رشد بیشتری دست پیدا کند.
ما از سال گذشته اعلام کرده‌ایم که در حوزه اکتشاف از مشارکت بخش‌خصوصی استقبال می‌کنیم. در این روند از زمستان سال ۹۸ به‌دنبال راهکارهایی بوده‌ایم که بتوانیم با سرمایه بخش خصوصی کار اکتشاف را انجام دهیم. امیدوارم در سال جدید با مشارکت بخش خصوصی بتوانیم خدمتی بزرگ برای توسعه اکتشاف و رشد بخش معدن انجام دهیم.
رضا جدیدی- مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان زمین‌شناسیچاپ