اهمیت مدیریت آب در معدن

باتوجه به معضل کم‌آبی در کشور، مدیریت آب در معادن به‌صورت جدی دنبال می‌شود. سازمان نظام مهندسی معدن در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره آب مصرفی معادن است تا بتوان باتوجه به شرایط هر معدن برنامه متناسب با آن را ارائه کرد.

اگر بخواهیم مصرف آب را در معادن دسته‌بندی کنیم باید بگوییم معادن شن و ماسه و معادن بزرگ فلزی نسبت به سایر معادن، مصرف بیشتری دارند و بیشتر مصرف آب آنها نیز در بخش تغلیظ و فرآوری مواد معدنی خلاصه می‌شود. در کل باید گفت معادن آب کمی مصرف می‌کنند و آن مقدار مصرفی هم بیشتر برای مواردی از جمله ایجاد فضای سبز، شست‌وشوی تجهیزات، دفع گردوغبار حاصل از فعالیت معدنی، تامین بهداشت، آب شرب و استحمام است.
با همه اینها، آب به‌عنوان یک نهاده مانند نیروی انسانی و سوخت برای بخش معدن حیاتی و ضروری است و برای رشد بهره‌وری تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. باتوجه به اهمیت موضوع، بیشتر معادن سعی می‌کنند آب‌های داخلی خود را به‌صورت بهینه مصرف و از هدررفت آن با بکارگیری فناوری روز مثل استفاده از شیرهای الکترونیکی جلوگیری کنند.
همچنین معادن در راستای رعایت الزامات زیست‌محیطی و مدیریت آب سعی می‌کنند پساب‌های خود را کنترل کنند. آنها با اجرای طرح بازچرخانی آب سعی در صرفه‌جویی در مصرف دارند و با اجرای شبکه جمع‌آوری و انتقال فاضلاب و احداث و راه‌اندازی حوضچه رسوبات، تصفیه‌خانه و فاضلاب از خروج آب‌های معدنی و نفوذ آن به مراتع، زمین‌های کشاورزی، رودخانه‌ها و چاه‌ها جلوگیری می‌کنند. معدنکاران تلاش می‌کنند آب حوضچه و فاضلاب تصفیه‌شده را برای مصارف دیگر معدنی ازجمله فضای سبز و شست‌وشوی ماشین‌آلات مورد استفاده قرار دهند.
گفتنی است کشورهای موفق دنیا در بخش معدن به‌دنبال مدیریت آب هستند؛ به‌عنوان‌مثال شرکت برزیلی واله که از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سنگ‌آهن در دنیا شناخته می‌شود بخشی از هدف خود را مدیریت آب در نظر گرفته است. این شرکت در اوایل دهه ۹۰ توانست استفاده دوباره از آب و بازیافت آن را تا ۷۷ درصد افزایش دهد.
در پایان باید گفت باتوجه به اهمیت موضوع آب و لزوم وجود آن در بقای معدن، نیاز است اطلاعات لازم از سازمان‌های مربوط مثل سازمان نظام‌مهندسی معدن هر استان گرفته شود. همچنین باید نحوه و میزان مصرف آب در هر معدن را اندازه‌گیری تا برای مدیریت آن استراتژی‌های لازم را تدوین کنیم.
فخرالدین قدمیاری - عضو سازمان نظام‌مهندسی معدن زنجان


چاپ