کدخبر: 31956

یورو در برابر دلار ثابت خواهد ماند؟

استفاده از یورو به‌جای دلار پیشنهادی است که چندی پیش از سوی مسئولان کشور برای پایان دادن به انحصار دلار در کشور عنوان شد، البته برخی تولیدکنندگان از جمله تولیدکنندگان کاشی و سرامیک به طور عمده با کشورهای اروپایی ایتالیا و اسپانیا و برخی دیگر نیز با چین در مراوده و مبادله هستند.

از این رو می‌توانند از یورو استفاده کنند و اگر تولیدکننده‌ای با چینی‌ها در ارتباط باشد باید با واحد ارز معاملاتی مجازی چینی‌ها وارد معامله شود که این واحد در چین آر.ان.بی (RNB) است. از آنجا که در چین مردم عادی نمی‌توانند دلار داشته باشند، واحد پول مجازی آنها آر.ان.بی (RNB) است. هر تولیدکننده‌ای با هر کشوری به طور معمول با ارز همان کشور مبادله خواهد کرد. بنابراین مبنا قرار دادن یورو به‌جای دلار چندان تفاوتی برای تولیدکننده، صنعت و بازار نخواهد داشت. از سوی دیگر مسئله این است که بر اساس قاعده کلی، نه تنها یورو بلکه تمامی ارزهای دیگر در سراسر دنیا پیرو نرخ دلار هستند و متاثر از آن افزایش پیدا می‌کنند. موضوع رخ داده در زمینه افزایش نرخ دلار در برابر ریال این است که ارزش ریال در برابر ارزهای دیگر در حال کاهش است. از سوی دیگر حتی اگر قصد داشته باشیم یورو را جایگزین دلار کنیم، سایر کشورها نیز باید با کشور ما همسو شوند که این موضوع در حوزه اختیارات کشور ما نیست، چراکه در کل دنیا سنگ‌بنای ارزهای مختلف، دلار است.
البته ممکن است در معادلات کلان کشور، استفاده از یورو به‌جای دلار از بعد روانی تاثیرگذار باشد اما مسئله این است که آیا بهای یورو در برابر دلار ثابت باقی خواهد ماند؟ موضوعی که در زمینه استفاده از یورو به‌جای دلار در کشور مطرح است، عرضه و تقاضای داخلی آن است. این مسئله باعث می‌شود مردم به خرید و فروش آن مبادرت ورزند و سبب ایجاد تقاضای کاذب می‌شوند. در هیچ کشوری، خرید و فروش ارز به شکلی که در کشور ما رایج است، انجام نمی‌شود. از این رو شاید رواج چند نوع ارز بتواند از بار روانی بازار و انحصار یک نوع ارز در بلندمدت بکاهد.
سینا گلکاری‌حق - تولیدکننده کاشی و سرامیکروزنامه امروز

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر