کدخبر: 31754

فاصله آموزه‌های دانشگاهی با آموزه‌های کاربردی

ارتباط بخش صنعت با دانشگاه یکی از مهم‌ترین محورهایی است که متاسفانه در ۴۰ سال گذشته آن‌طور که باید به آن پرداخته نشده است. از زمان دولت یازدهم در این زمینه برخی اقدام‌ها انجام شد اما هنوز در این‌باره مشکلات جدی وجود دارد.

موسسه‌های پژوهشی و دانشگاه‌ها به‌دلیل قطع ارتباط با بخش صنعت از جمله صنعت نفت، حفاری و پتروشیمی در این زمینه به دستاوردهای مناسبی دست نیافته‌اند. از جمله معضلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که آموزش‌های دانشگاهی در این زمینه کاربردی نیست. به عبارت دیگر سرفصل‌هایی که دانشجویان در دانشگاه فرا می‌گیرند، در بخش واقعی صنعت نمی‌تواند پیش‌برنده باشد. مشکلی که به‌دنبال این موضوع به وجود می‌آید این است که دانشجویان پس از پایان دوران تحصیل نمی‌توانند جذب بازار کار شوند. علاوه بر این حتی در صورتی که فارغ‌التحصیلان بتوانند در بازار کار حضور داشته باشند، در فعالیت‌های کارگاهی یا بخش‌هایی مانند حفاری با مشکل روبه‌رو می‌شوند و دوباره باید دوره‌های آموزشی را بگذرانند. بسیاری از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت اکنون برای نیروهای کار جوان دوره آموزشی برگزار می‌کنند و در این موارد آموزش‌های داده شده بسیار کاربردی‌تر است از دوره‌هایی است که نیروی کار در زمان تحصیل گذرانده است.
بر این اساس بسیاری از دوره‌های آموزشی در دانشگاه علاوه بر اینکه کاربرد کافی در بخش واقعی صنعت نفت ندارد، بلکه باعث می‌شود، عمر و سرمایه فرد نیز از بین برود. بر این اساس باید در پی راهکارهایی بود که میزان کاربرد آموخته‌ها در بخش واقعی صنعت نفت افزایش یابد. روز گذشته در این زمینه قراردادهایی به امضا رسید که امیدواریم این موضوع ادامه داشته و برنامه‌ریزی‌های آن به شیوه اصولی انجام شده باشد.


غلامرضا شرفی  - عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی

روزنامه امروز

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر