کدخبر: 29149

جهانی فکر می‌کنیم ایرانی عمل می‌کنیم

محسن بهرامی ارض اقدس - عضو اتاق بازرگانی ایران: کشور ما خوشبختانه ظرفیت‌های بالقوه زیادی در همه حوزه‌هایی که بستر لازم برای رشد و توسعه است، دارد. جمعیت جوانی که اکنون رو به پیر شدن است و از آن استفاده نشد یکی از این قابلیت‌ها است.


میانگین سنی این جمعیت اکنون درحال نزدیک شدن به ۳۰ تا ۳۲ سال است درحالی ‌که چند سال پیش کشور ما یک کشور بسیار جوان و ۲۵ ساله بود. تحصیلات بالای دانشگاهی و شمار زیادی از فارغ‌التحصیل‌های دانشگاهی که بخشی از آنها در سطح نخبگان دنیا جای می‌گیرند و حتی دانشجویان ایرانی در بهترین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی جهان ظرفیت بالقوه‌ای برای رشد و توسعه هستند. ایرانیان نخبه‌ در دنیا، چه آنها که در دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند و چه کسانی که در حوزه کارآفرینی مسئولیت‌های بزرگ دارند همگی می‌توانند به پیشبرد مسیر اقتصاد ایران به سمت جهانی شدن کمک کنند. به ‌تازگی دارا خسروشاهی که یک ایرانی است به مدیریت شرکت معتبر «اوبر» رسید. حضور ایرانی‌ها در عرصه‌های گوناگون از مراکز درمانی و آموزشی گرفته تا مراکز اقتصادی چون بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی و البته ناسا ادامه دارد. همین حالا ۵۰۰هزار نفر ایرانی سرمایه‌دار در کانادا زندگی می‌کنند که ایران هنوز نتوانسته آنها را جذب کند. اینها چند هزار میلیارد دلار سرمایه است که می‌شود در شرایط خوبی به‌کار گرفته شود و سهم ما با توجه به برخورداری از منابع طبیعی البته منهای نفت از اقتصاد جهان بیشتر شود. ایران ما از نظر موقعیت ژئوپولتیک نیز ازجلمه سرآمدهای دنیا است. در کشور ما همزمان ۴ فصل را می‌توان دید، دسترسی به آب‌های جهانی امکان‌پذیر است، قرار گرفتن در شاه‌راه جهانی یک واقعیت است و جاده ابریشم در همین نزدیکی‌ها است. همه اینها حکایت از این دارد که ما جایگاه خود را از تجارت جهانی نداریم. سهم کشور ما از جمعیت و وسعت یک‌درصد است. بنابراین با شرایط مساوی دست‌کم باید از تجارت جهانی یک‌درصد سهم داشته باشیم درحالی که با احتساب نفت کل سهم ما از تجارت جهانی ۰.۳۵ درصد بوده است که اکنون نیز با ۰.۲ کاهش به ۰.۳۳درصد رسیده است.
از این‌رو همه نهادها از خصوصی‌ها گرفته تا دولتی‌ها باید دست‌به‌دست هم دهیم تا جایگاه دست‌کم یک‌درصدی خود را در اقتصاد جهانی به‌دست آوریم.

روزنامه امروز

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر