کدخبر: 27891

سوگواره دمل‌های چرکین

از نخستین روزهایی که به نمایندگی از بخش‌خصوصی در نشست‌های شورای پول و اعتبار شرکت می‌کردم، تا آخرین جلسه‌ای که توفیق حضور داشتم، بحران موسسه‌های مالی و اعتباری غیرمجاز همواره یکی از پرچالش‌ترین بحث‌های این شورا بود.

این‌روزها که هر روز عده‌ای با عنوان مال‌باختگان این موسسه‌ها مقابل نهادهای رسمی تجمع می‌کنند، یاد نشست‌های سنگین شورای پول و اعتبار می‌افتم. نمی‌دانم این‌روزها رئیس‌کل بانک مرکزی شب‌ها چگونه به خانه می‌رود، چون آن‌روزها وقتی از نشست‌های شورای پول و اعتبار به خانه می‌رفتم، به واسطه اطلاعات تکان‌دهنده‌ای که از وضعیت موسسه‌ها در شورا مطرح می‌شد، چند ساعت سردرد داشتم و مجبور بودم قرص بخورم تا بتوانم باقیمانده شب را بخوابم. دکتر سیف و همکارانش چهار سال است در کنار همه وظایفی که برعهده بانک‌مرکزی گذاشته شده، مشغول سامان‌دهی صدها موسسه غیرمجاز هستند و من همیشه از خودم می‌پرسم او و همکارانش در بانک‌مرکزی چگونه بر این رنج بزرگ غلبه می‌کنند؟ آنچه به‌طور قطع نمک روی زخم بانک مرکزی می‌پاشد، سوءاستفاده از صبوری و معذوریت مدیران این نهاد در بازگویی حقایق و تقصیرهای سازمان‌ها و موسسه‌های شبه‌دولتی و...است. طرفه آنکه نهادهای ناپیدا که بخش مهمی از بحران فعلی بازار پول، مدیون فعالیت‌های غیرقانونی آنهاست، اکنون طلبکارانه علیه بانک‌مرکزی حاشیه‌سازی می‌کنند و مال‌باختگان احتمالی را سراغ سیاست‌گذار پولی می‌فرستند. نمی‌خواهم بگویم ناظر بازار پول در دوره‌های قبل هیچ تقصیری نداشته اما نباید اسیر تبلیغات دروغین و فشارهای نامرئی شد و به جای دادن نشانی مقصر اصلی، آدرس بانک‌مرکزی را به مردم زیان‌دیده داد.
همین طور نباید اسیر توهم توطئه شویم و فکر کنیم همه آنها که این روزها با عنوان مال‌باختگان موسسه‌های مالی و اعتباری غیرمجاز دست به اعتراض می‌زنند، گروه‌های فشار بازار پول هستند که با هدف امتیاز گرفتن از بانک‌مرکزی دست به تجمع زده‌اند.

محسن جلال‌پور / فعال اقتصادی

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر