کدخبر: 25745

دل« شیر» خون شده بود!

دل «شیر» خون شده بود. این جمله با حروف درشت و سیاهش مثل تیری زهردار در چشم‌هایم می‌نشیند و آن را به حجم انبوهی از کاغذهای صحافی شده می‌دوزد که دیگر شباهتی به روزنامه ندارند،

انگار که روی آنها گرد مرگ پاشیده‌اند. درست مثل همان روزهای تختی. ۳۶ سال پیش. ۱۷ دی ماه. همان روز بود که «کیهان ورزشی»، با عکس بزرگ و تمام صفحه و تیتر درشت برای نخستین بار خبر مرگ غلامرضا تختی را به جهانیان اعلام کرد و نوشت: «اینجا، (جهان پهلوان)، برادر شما و عموی بچه‌هایتان آرمیده است. او برادر هر دختری بود. از هر (لیلی) خواهری می‌ساخت و از هر (مجنون) یک برادر. »اما خبر مرگ تختی دیر به روزنامه‌های دیگر رسید و آنها با تاخیری چند روزه اخبار خاموشی جاودان جهان پهلوان را چاپ کردند. تاخیری که بعدها معلوم شد چندان هم سهوی نبوده است.
روزنامه اطلاعات دوشنبه روز ۱۸ دی سال ۱۳۴۶ یک روز بعد از مرگ تختی- در شماره ۱۲۴۸۰، تیتر اول خود را به این موضوع اختصاص داد. «خودکشی یک قهرمان» عنوانی بود که این روزنامه انتخاب کرد و در توضیح آن- به اشتباه یا به عمد- نوشت: «پیش از ظهر امروز تختی خودکشی کرد. »اخبار مربوط به تلخ‌ترین واقعه ورزشی کشور در آن روز، بیشتر حجم صفحه اول اطلاعات را دربر گرفت و این روزنامه در کنار عکس‌های بزرگی از تختی و مردمی که پس از شنیدن خبر مرگ وی مقابل پزشکی قانونی تجمع کرده بودند، در جملاتی کوتاه خلاصه‌ای از علت مرگ تختی را منتشر کرد. «تختی در نامه‌ای که از خود باقی‌گذاشته کسی را مسئول مرگ خود ندانسته است. » «خودکشی تختی با خوردن سم بوده است. » «تختی از سه روز قبل در هتل آتلانتیک اتاق گرفته و در آنجا خودکشی کرد، وی نام خود را در دفتر هتل ثبت نکرده بود. » «بعدازظهر امروز شخصی ناشناس باتلفن، مرگ تختی را به همسر او اطلاع داد و وی هراسان به شهر (تهران) آمد و ساعت یک بعدازظهر امروز تعداد کثیری از مردم پس از اطلاع از مرگ تختی در مقابل پزشکی قانونی اجتماع کردند. »اینها بخشی از اخبار اولیه درباره مرگ قهرمان کشتی جهان بود که توجه اطلاعات را به خود جلب کرد. «کیهان» در این میان هنگامی خبر مرگ تختی را منتشر کرد که همه مردم از آن با خبر شده بودند. این روزنامه تمام صفحه اول شماره ۱۹ دی خود را با تیترها و عکس‌هایی از تختی پر کرد و ترجیح داد بیشتر به زندگی خانوادگی او بپردازد.
«یادداشت‌های تختی از تصمیم تا... مرگ» تیتر نخست کیهان در این روز بود. «علاقه مردم به مطلع شدن از زندگی خصوصی و عادت‌های شخصی تختی به حدی بود که باعث شد غالب روزنامه‌های سال ۴۶ توجه خود را به این موضوع معطوف کنند. کیهان همچنین تصویر آخرین دست نوشته تختی را چاپ کرد و زیر آن نوشت: «نامه تختی علت خودکشی او را روشن می‌کند. » «تختی قبلا یک بار مرده بود و آن زمانی بود که با عشق خود، کشتی، وداع کرده بود. خود می‌دانست که قهرمانان دو بار به مرگ محکوم می‌شوند.  او آن مرگ را استقبال کرده بود، چنانکه این یکی را هم زودتر از حد انتظار در بر گرفت... » هر چه که بود غروب ۱۷ دی ماه سال ۴۶ در آن اتاق محصور، مردی چشم از جهان فرو بست که گرد فراموشی روی ۵۰سال خاطره و یادش هیچ‌گاه پاشیده نشد و او هنوز هم با همان نام به گوش آشنا است؛ جهان پهلوان تختی. م. آزرم شاعر کشورمان در رثای جهان پهلوان تختی در سروده‌ای آورده است:... از این پس راویان قصه‌های پهلوانی - این بهین تاریخ‌های زندهٔ هرقوم - نقالان. / تو را در قصه‌های خود برای نسل‌های بعد/ می‌گویند/ تو اندر سینه‌های گرم خواهی زیست/ تو با انبوه پاک مردمان خوب قلب شهر، خواهی ماند.
علی نعیمی/ روزنامه نگار

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر