کدخبر: 25663

همگرایی ارزش معاملات با روند کلان بازار سهام

شرایط پیش‌روی بازار سهام پس از تاثیر گرفتن از رشد قیمت‌های جهانی به‌ویژه کامودیتی‌ها، فلزات پایه و برخی محصولات پتروشیمی نظیر متانول و اوره در یک فرم انتظار به سر می‌برد،

در حقیقت افزایش ارزش سهام نمادهای متاثر عوامل یاد شده با توجه به بازدهی مناسب در۲ ماه اخیر و ارائه گزارش‌های عملکرد و تعدیل مثبت به محدوده مطلوبی برای شناسایی سود از سوی معامله‌گران کوتاه‌مدت رسید. از سوی دیگر توقف رشد قیمت‌های جهانی به دلیل انتظار معامله‌گران برای مشخص شدن سیاست‌های اقتصادی چین در سال ۲۰۱۷م و رویکرد ترامپ با روی‌کار آمدن بر مسند ریاست‌جمهوری امریکا نیز عاملی شده که می‌تواند این فضای اصلاحی در بازار سهام را تشدید کند. اما نکته مهم روند قیمت دلار در دو هفته اخیر به دلیل افزایش تقاضای تجاری و مسافری پایان سال میلادی و حضور معامله‌گران سفته باز بود و انتظار می‌رود با پایان یافتن این تقاضا از هفته جاری شاهد آغاز روند نزولی قیمت تا سطوح ۳۷۰۰-۳۸۰۰ تومان باشیم که این مهم نیز خود می‌تواند بارمنفی به بازار سهام و نمادهای صادرات‌محور تزریق کند. از سوی دیگر همگرایی ارزش معاملات با روند کلان بازار سهام نیز نکته مهمی است، کاهش شدید ارزش خالص معاملات دو بازار بورس و فرابورس به کمتر از ۱۵۰ میلیارد تومان در روز، خود عامل دیگری برای فرسایشی کردن روند معاملات است و این مهم نیز عاملی شده تا عرضه‌کنندگان جدیدی را به جمع معامله‌گران اضافه کند. از سوی دیگر این عرضه‌های مازاد، البته با حجم کم می‌تواند به دلیل نبود نقدینگی موثر برای خرید به کاهش فرسایشی بازار سهام و شاخص کل منجر شود. در عین حال انبوهی از نمادهای متوقف شده مهم بازار نظیر نمادهای بانک صادرات، ملت، تجارت، نماد خودروسازی سایپا و همچنین گروه مپنا و.... که بخش محسوسی از نقدینگی بازار در این نمادهای بلوکه شده است نیز عامل روانی منفی است که می‌تواند در زمان بازگشایی فشار عرضه و کاهش ارزش شاخص بورس تهران را با خود به همراه داشته باشد که این سطح کاهشی در صورت بازگشایی نمادها می‌تواند تا سطح ۷۸ هزار واحد نیز ادامه داشته باشد.


همه این موارد، فرصت اصلاحی اخیر و بازیابی انرژی معامله‌گران در کوتاه‌مدت و مقطع زمانی آذر تا بهمن را سبب شده است. اما فرآیند میان‌مدت بازار که از خرداد ۱۳۹۵ آغاز شده چشم‌انداز بازار را مثبت جلوه می‌دهد به عبارتی این فرآیند با بهبود قیمت‌های جهانی که بیش از ۵۰ درصد ارزش بازار را به طور مستقیم تحت‌تاثیر قرار داده آغاز شده، در ادامه با توافقات نفتی عامل بهبود روند قیمت نفت شده امری که داده‌های موجود نشان از پایداری قیمت‌های فعلی دارد. همچنین رشد ارزش دلار از جمله عواملی است که با حرکت و روند بازار سهام همگرایی مثبتی دارد و مقایسه مورد به مورد این مولفه‌ها با دوره مشابه سال گذشته نشان از بهبود وضعیت صنایع، گروه‌ها و نمادهای موثر بر روند بازار دارد. از این جهت می‌توان به برآیند میان‌مدت بازار خوشبین بود. از سوی دیگر کاهش حواشی سیاسی و در پیش بودن انتخابات دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری نیز می‌تواند فراهم‌کننده بستر مناسب برای بهبود فضای معاملاتی باشد. اما از دید کلان همچنان فضایی برای توسعه بازار سرمایه به‌ویژه بازار سهام وجود ندارد. دلیل این تحلیل در ضعف مالی دولت و ادامه اجرای سیاست‌های انقباضی دولت و بانک مرکزی با استفاده از ابزار فروش اوراق بدهی دولتی با هدف کاهش حجم نقدینگی است. این مهم خود عاملی برای افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی شده و یکی از تبعات آن بی‌میلی نقدینگی موجود در بازار پول برای ورود به بازار سهام می‌تواند باشد. از این جهت نبود نقدینگی در جریان موثر و متعادل برای حضور در بازار سهام در این مقطع زمانی عاملی شده که فضای بازار سهام در عین ظرفیت‌های موجود و آینده آن همچنان از شادابی و پویایی مناسبی برخوردار نباشد بر این اساس بهبود جریان مالی دولت و نظام اقتصادی کشور می‌تواند در پویایی بازار سرمایه نیز موثر باشد.
سلمان نصیرزاده - کارشناس مرکز مطالعات اقتصادی آرایا سهم

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر