علی نعیمی: اینکه تمام مسئولان کشور اعم از لشکری و کشوری همراه با خرد جمعی به این نگرش رسیدند که دیگر نمی‌توان با قوه قهریه تصمیمی را ولو درست یا حتی غلط به جامعه تحمیل کرد و به جای آن به گفت‌وگوی مستقیم و حتی رفتارهای ایجابی رو آوردند، بیشتر از آنکه یک اتفاق خوب برای مردم باشد، یک حرکت مثبت در نظام مدیریت کشور را به ما نشان می‌دهد.

سال ۹۷ به نام حمایت از کالای ایرانی و در ادامه رویکرد توسعه‌ای کشور در چند سال گذشته نامگذاری شده و بخش معدن نیز به عنوان بخش بالادستی اقتصادی و به عنوان پیشران اقتصاد از این مقوله جدا نیست بلکه می‌تواند در راستای حمایت از کالای ایرانی و تقویت این رویکرد حرکت کرده و از صنایع داخلی حمایت کند.

اين يک اصل اساسي است که کشورها در صورت تهدیدات داخلی، در برابر واردات سایر کشورهای دیگر به سرعت اقدام به افزایش تعرفه می‌کنند؛ مانند اقدامی که امریکا در برابر واردات فولاد و آلومینیوم در چندین دوره و در دولت‌های مختلف انجام داده است تا با اعمال تعرفه‌های بالا در این صنایع مادر، راه هر گونه واردات را به کشورش ببندد یا در صورت نبود و کمبود مواد اولیه یا کالایی، درصدد حذف یا کاهش تعرفه پیش برود.

امریکا روسال را در روسیه تحریم می‌کند، روسال از ترس اینکه مشتریان خود را در اروپا و امریکا از دست دهد و با مازاد عرضه رو به رو شود تولید خود را کاهش می‌دهد،

پیش از اینکه ارز از طرف دولت دوازدهم تک‌نرخی شود، مشکلی که وجود داشت این بود که وزارت نفت فرمول نرخ خوراک کارخانه‌های پتروشیمی را بر مبنای ارز مبادله‌ای محاسبه می‌کند.

واژه‌های طبّاخ، قصّاب و خبّاز را شنیده‌اید؛ نام مشاغل‌اند. و کسانی هم هستند که بر وزن همین مشاغل می‌توان آنها را «جَلّاس» نامید؛ اگرچه چنین واژه‌ای وجود نداشته باشد.

طی چند وقت اخیر شاهد افت شدید تقاضا در بورس کالا به خصوص در محصولات معدنی بوده‌ایم و حالا بازار تقاضای فولاد متاثر از شوک اخیر وارد شده به بازارهای کالایی، در سکوت قرار گرفته است، به‌طوری‌که شنیدیم حتی برخی پروژه‌های نیمه‌کاره هم به منظور حصول ثبات و قیمت‌های قابل اطمینان بازار، به حالت تعلیق درآمده‌اند.

با تاسیس سازمان نظام مهندسی معدن در کشور از سال ۱۳۸۲ و تدوین قانون آن؛ قانون‌گذار با پیش‌بینی آگاهانه، ۳ درصد حقوق دولتی معادن را بر اساس ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی معدن به منظور گسترش فعالیت‌های معدنی، نظارت دقیق‌تر بر محدوده‌های اکتشافی و استخراجی و پیاده‌سازی بهینه قانون معادن به سازمان‌های نظام مهندسی معدن به‌عنوان مهم‌ترین تشکل غیرانتفاعی و بازوی اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت اختصاص داد.

صفحه1 از487

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر