آینده‌نگری برای جایگزینی نفت

۱۱۰ موسسه علمی کشور در حوزه معدن و زمین‌شناسی دانشجو تربیت می‌کنند. حال باید بررسی شود چه میزان از این آموزش‌ها کاربردی هستند.

تسهیل صادرات پیش‌شرط توسعه

کشور ما از ظرفیت‌های ویژه‌ای برای توسعه صنایع معدنی و فلزی و به‌ویژه صنعت فولادبرخوردار است. وجود منابع غنی معدنی و ذخایر عظیم انرژی را باید از مهم‌ترین ظرفیت‌هایی دانست که زمینه رشد و توسعه صنعت فولاد را در کشور فراهم کرده است.

باید واقع‌بین باشیم

در هفته‌های اخیر شاهد تغییر و تحولات در ارکان اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده‌ایم و باتوجه به روند افزایشی قیمت‌ها در روزهای پیش از آن، شاید توقع مردم این باشد که با ورود سرپرست این وزارتخانه، قیمت‌ها متعادل و بازار کنترل شود؛ اما باید واقع‌بین باشیم.

تصمیم‌گیران اقتصادی بدون اهلیت

چرا کالای تولید داخل همیشه گران‌تر از محصولات وارداتی است؟ این ادعاها پایه علمی و استنادات کافی ندارد. پاسخ را باید در این واقعیت دید که ما مسئولان تصمیم‌گیر اقتصادی با سطح اهلیت حرفه‌ای بالا و کارآمد نداشته‌ایم.

نقش روابط‌عمومی‌ها در ارتقای بهره‌وری

پاسخ به این پرسش که آیا مردم به روابط عمومی‌ها اعتماد دارند یا نه، کاری سخت است و مسلما نمی‌توان آن را با یک بلی و خیر و مطلق جواب داد. اما شواهد و قرائن حاکی از آن است که باوجود همه تلاش‌های انجام‌شده، هنوز روابط عمومی‌ها نتوانسته‌اند جایگاه واقعی خود را بین مردم پیدا کنند

آنجا که همه چیز به «ما» ختم می‌شود

شاید در ایران، این سرزمین کهن آریایی با این فرهنگ چند هزار ساله؛ این فلات پهناور، این پهنه وسیع سرشار از اعجاز، این خاک پر گوهر، این آسمان پر ستاره؛ باوجود تمامی سابقه فرهنگی‌مان که در وسعت جهان منتشر شده، کمتر به قدرت کلمه «ما» بها داده شده است.