جمعه 31 فروردین 1403 - 19 Apr 2024
کد خبر: 98994
تاریخ انتشار: 1402/09/25 08:29

ابرقدرت‌های هوش مصنوعی کدام کشورها هستند؟

در سال‌های اخیر بسیاری از کشورها در موضوع هوش‌مصنوعی و موفقیت در این فناوری باهم رقابتی پیچیده دارند. به عبارت دیگر، توجه به فناوری هوش مصنوعی در کشورهای مختلف وجود دارد اما توسعه این تکنولوژی و به‌دست آوردن بیشترین قدرت در آن موضوعی است که باعث رقابت بیشتر بین کشورهای مختلف شده است.
ابرقدرت‌های هوش مصنوعی کدام کشورها هستند؟

در سال‌های اخیر بسیاری از کشورها در موضوع هوش‌مصنوعی و موفقیت در این فناوری باهم رقابتی پیچیده دارند. به عبارت دیگر، توجه به فناوری هوش مصنوعی در کشورهای مختلف وجود دارد اما توسعه این تکنولوژی و به‌دست آوردن بیشترین قدرت در آن موضوعی است که باعث رقابت بیشتر بین کشورهای مختلف شده است. بنابراین هوش مصنوعی تبدیل به یکی از مولفه‌های قدرت ملی هر کشور شده و سعی در توسعه و بهبود آن دارند. جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۹ هم وزیر دفاع وقت ایالات‌متحده در یک سخنرانی اعلام کرد که پیشرفت در هوش مصنوعی این ظرفیت را برای کشورها فراهم می‌کند که ماهیت جنگ را در آینده تغییر دهند. بنابراین هر کشوری که زودتر از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده کند، برای سال‌های طولانی برنده میدان نبرد خواهد بود. این سخن به‌خوبی اهمیت و موقعیت استراتژیک این فناوری را در عرصه‌های مختلف دفاعی، اقتصادی، سیاسی و روابط بین‌الملل کشورها نشان می‌دهد. در عین حال، جای تعجب نیست که همه کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه روی این فناوری تمرکز دارند و سعی می‌کنند که در این میدان رقابت، رتبه بهتری کسب کنند. در این میان، شاید برای شما هم سوال باشد که کدام کشورها در این فناوری حرف اول را می‌زنند؟ به همین دلیل در ادامه چند کشور تراز اول و برتر را در فناوری هوش مصنوعی معرفی می‌کنیم.

چین

چین به‌عنوان نخستین کشوری شناخته می‌شود که در این زمینه تلاش زیادی انجام داده است. این کشور جاه‌طلبی‌های مختلفی دارد و تلاش می‌کند که در همه‌چیز تبدیل به برترین و بهترین شود. با توجه به این هدف، شورای دولتی جمهوری خلق چین هم اعلام کرده که تا سال ۲۰۳۰ به رهبر جهان در هوش مصنوعی با قدرتی معادل ۱۵۰ میلیارد دلار، تبدیل خواهد شد. این رقم اصلا دور از ذهن نیست و چین برای رسیدن به آن تلاش زیادی انجام می‌دهد.

در عین حال کشور چین به دلیل مزیت نسبی بسیاری خوبی که دارد می‌تواند با سرعت بیشتری به این هدف دست پیدا کند. مهم‌ترین مزیت نسبی چین، جمیعت زیاد آن و استفاده ۷۵۰ میلیون نفر از اینترنت است. بنابراین هرساله منبع عظیمی از داده‌های دیجیتال برای پردازش در این کشور تولید می‌شود. نکته قابل توجه دیگر اینکه فناوری هوش مصنوعی از کوچک‌ترین و ساده‌ترین موضوعات تکنولوژی دیجیتال تا برترین آنها را دربر می‌گیرد. به همین دلیل حتی استعلام خلافی خودرو با پلاک توسط گوشی هوشمند یا کامپیوتر شخصی هم زیرمجموعه هوش مصنوعی است.

ایالات‌متحده امریکا

امریکا در حال تلاش و رقابتی سخت و نفسگیر با چین بر سر این فناوری نوظهور است. به همین دلیل برای موفقیت در این نبرد ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و سعی می‌کند که تبدیل به ابرقدرت هوش مصنوعی در جهان شود. البته نمی‌توان گفت که آینده این فناوری در امریکا نیز کاملا روشن و شفاف باشد؛ زیرا طی سال‌های اخیر بودجه ‌این فناوری تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و همچنین محدودیت‌های زیادی برای مهاجرت متخصصان تحقیقاتی بین‌المللی در نظر گرفته شده است و همین موضوع هم می‌تواند موفقیت در این زمینه را با بحران روبه‌رو کند.

انگلستان

تنها کشور اروپایی که ۱۲۱ شرکت قدرتمند در زمینه هوش مصنوعی دارد، انگلستان است. این شرکت‌ها از سال ۲۰۱۷ با بودجه‌ای معادل 6.8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کار خود را آغاز کردند و در زمینه فناوری هوش مصنوعی پیشرو فعالیت می‌کنند. البته بخش دولتی بریتانیا هم بودجه‌ای معادل با ۷۸ میلیون دلار برای حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی رباتیک در نظر گرفته است.

کانادا

کشور کانادا سرمایه‌گذاری‌های زیادی در پروژه‌های هوش مصنوعی انجام داده و همچنین در مارس ۲۰۱۷ دولت این کشور اعلام کرد که رقمی معادل ۱۲۵ میلیون دلار برای تحقیقات در این زمینه بودجه در نظر گرفته است. جالب است بدانید که بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت کانادا نیز شروع به جذب استعدادهای برتر و نخبگان هوش مصنوعی کرد.

روسیه

کشور پهناور و سردسیر روسیه هم در این زمینه فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهد. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در یک سخنرانی اعلام کرد که این کشور به‌زودی تبدیل به رهبر هوش مصنوعی در جهان خواهد شد. برای رسیدن به این هدف نیز دولت روسیه سالانه بودجه‌ای معادل با ۱۲.۵ میلیون دلار در نظر گرفته است. علاوه بر آن یکی از دلایل سیاست روسیه برای موفقیت در این تکنولوژی مشارکت دو بخش خصوصی و دولتی است.به عبارت دیگر، دولت روسیه تمام بودجه مورد نیاز برای تامین سرمایه فناوری هوش مصنوعی را پرداخت نمی‌کند. بلکه بخش خصوصی هم در این زمینه تعامل دارد. نکته مهم دیگر این است که بیشتر فعالیت‌های روسیه در هوش مصنوعی ماهیت نظامی دارد. به‌عنوان مثال، جت‌های جنگنده روسی و توپخانه‌های خودکار آن مجهز به هوش مصنوعی هستند.

 نروژ

کشور نروژ هم تمایل زیادی برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی خود و پیشرفت در زمینه حفاری نفت، ماهیگیری و فناوری دارد. به همین دلیل بهترین گزینه برای موفقیت در این موارد را توسعه استفاده از فناوری هوش مصنوعی می‌داند.البته این کشور برای تبدیل شدن به قدرت هوش مصنوعی راه زیادی در پیش دارد اما برنامه شتاب‌دهنده‌ای که در این زمینه چیده، می‌تواند موقعیت آن را بهبود دهد. علاوه بر آن نروژ در سال ۲۰۱۷ بودجه‌ای معادل با ۱۱ میلیون دلار برای راه‌اندازی مرکز فناوری هوش‌مصنوعی در نظر گرفته است.

سوئد

یک نظرسنجی در کشور سوئد نشان می‌دهد که ۸۰ درصد مردم آن با پیشرفت در تکنولوژی هوش مصنوعی موافق هستند و تمایل دارند که ربات‌ها جایگزین نیروی انسانی باشند. دولت این کشور نیز برای پیشبرد اهداف خود در این تکنولوژی تلاش زیادی انجام می‌دهد و حمایت خود را از گسترش اتوماسیون هوش مصنوعی در صنایع مختلف نشان داده است.در عین حال جالب است بدانید که اتحادیه کارگران سوئد هم به هوش‌مصنوعی توجه دارند و موفقیت در آن را پیشرفت و بهبود در شرایط کاری خود می‌دانند. به عبارت دیگر معتقد هستند که این کار می‌تواند مهارت‌های نیروی کار انسانی را بهبود دهد و باعث مزیت رقابتی سوئد در جهان شود.

 فرانسه

دولت فرانسه تا سال ۲۰۲۲ بودجه‌ای معادل با ۱.۸ میلیارد دلار برای تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی در نظر گرفته است. علاوه بر آن تلاش می‌کند که ابتکارات در این زمینه را به بهترین شکل تبلیغ کند تا شرکت‌های خصوصی هم ایده‌های ناب خود را عمومی کنند و استفاده از هوش مصنوعی افزایش پیدا کند. همچنین برخی اخبار نشان می‌دهد که این کشور به دنبال افزایش روابط خود با دولت آلمان در زمینه هوش مصنوعی است.

 هند

هندوستان به‌عنوان کشوری درحال‌توسعه شناخته می‌شود که در سال‌های اخیر در حوزه کامپیوتر و فضای دیجیتال موفقیت‌های زیادی کسب کرده است. همچنین این کشور به‌خوبی دریافته که گسترش تکنولوژی هوش مصنوعی می‌تواند بر شرایط اقتصادی و تولید ناخالص داخلی آن تاثیر مثبت داشته باشد. به همین دلیل انتظار می‌رود که تا دو سال آینده فناوری دیجیتال و هوش مصنوعی آن تا ۶۰ درصد نیز افزایش پیدا کند.

سخن پایانی

نکته قابل توجه این است که در بین تمام کشورهای پیشرو در این تکنولوژی، چین حرف اول را می‌زند و حتی ایالات‌متحده امریکا با سرمایه‌گذاری بسیار زیاد هم نمی‌تواند به پای چین برسد. جالب است بدانید که تحلیلگران این حوزه هم معتقد هستند که برتری چین بر ایالات‌متحده امریکا حدود ۵۰۰ بر یک به نفع چین است. این عدد شگفت‌انگیز به‌خوبی پیشتازی چین را به نمایش می‌گذارد. همچنین بررسی‌ها از وضعیت تولیدات علمی در حوزه هوش‌مصنوعی ایران و جهان توسط مرکز نوآوری و توسعه هوش‌مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات که در اختیار ما قرار گرفته، نشان می‌دهد که بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۰ میلادی ۳۵۴ هزار و ۴۴۳ مدرک علمی در جهان در حوزه هوش‌مصنوعی منتشر شده که سهم ایران از این تعداد ۴ هزار و ۵۴۲ مدرک علمی است.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/4ygo6y