پنج‌شنبه 31 خرداد 1403 - 20 Jun 2024
کد خبر: 111351
تاریخ انتشار: 1403/03/21 03:37

نگاهی به توسعه زنجیره ارزش در دولت سیزدهم

مرتضی صبوری‌فرد- کارشناس حوزه انرژی
نگاهی به توسعه زنجیره ارزش در دولت سیزدهم

صنایع نفت و گاز به‌عنوان بزرگ‌ترین صنایع کشور نیاز به جذب سرمایه دارند تا بتوانیم پروژه‌های بزرگ بالادست و پایین‌دست را در آنها پیش ببریم. در همین راستا، دولت سیزدهم به جذب حداکثری سرمایه‌ها در راستای توسعه زنجیره ارزش و جلوگیری از خام‌فروشی اقدام کرد. افزایش ۴ برابری جذب سرمایه‌ها طی سه سال گذشته و رسیدن به رقم ۲۸.۵ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در ۱۳۲ طرح بالادست و پایین‌دست نفت و گاز از اهمیت بالایی برخوردار است.

در دولت شهید رئیسی، گام‌های بزرگی در حوزه انرژی برداشته و ریل‌گذاری‌های خوبی انجام شد. اثر برخی از اقدامات شهید رئیسی در حوزه انرژی سال‌ها بعد مشخص می‌شود. به‌‌عنوان مثال در دولت سیزدهم ریل‌گذاری‌های اولیه خوبی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر انجام شد، در حالی‌که کشورهای جهان در حال برداشتن گام‌های بلند در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر هستند، در کشور ما در دولت‌های قبل کار خاصی در این زمینه انجام نشده بود، اما در دولت شهید رئیسی اقدامات خوبی را در این زمینه شاهد بودیم.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در دولت شهید رئیسی با جدیت پیگیری شد، استفاده حداکثری از ظرفیت همسایگان بود. به‌طورکلی، رئیس‌جمهور شهید با روحیه جهادی و نگرش نگاه به شرق، به‌دنبال استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود بود. حل مناقشه حقوقی تهران-عشق‌آباد در دولت شهید رئیسی پیگیری شد و شاهد از سرگیری واردات گاز از ترکمنستان و سوآپ آن بودیم. این اقدام یکی از درخشان‌ترین نقاط در کارنامه دولت سیزدهم است. تبدیل مناقشه به مذاکره و تعامل اقدامی بود که دولت شهید رئیسی در مقابل ترکمنستان انجام داد.

در زمینه حمایت از دانش‌بنیان‌ها و استفاده از ظرفیت این شرکت‌ها نیز عملکرد دولت شهید رئیسی قابل دفاع است. در دولت سیزدهم شاهد افزایش ۴ و نیم برابری شرکت‌های دانش‌بنیان بودیم. همچنین افزایش ۱۰ برابری جمع‌آوری گازهای همراه، صدور خدمات فنی ‌و ‌مهندسی به دیگر کشورها، صادرات کاتالیست به روسیه، رفع نیاز صنایع کشور به اقلام راهبردی و بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی از نتایج اعتماد به توان داخلی و دانش‌بنیانی کشور بود که در دولت سیزدهم تحقق یافت.

به‌منظور حل این مشکل، دولت سیزدهم سیاست‌هایی را به اجرا گذاشت. مبنای تمام این سیاست‌ها، شناسایی امکانات و ظرفیت‌ها و استفاده از هر فرصتی بود. یکی از فرصت‌های پیش‌روی کشور استفاده حداکثری از دستاوردهای دانش‌بنیانی بود. به حداکثر رساندن تعاملات با کشورهای همسایه نیز از دیگر فرصت‌ها بود که از آن بهره‌برداری شد. علاوه بر فروش نفت و گاز، دولت شهید رئیسی باید برای نگه داشتن تولید در سطح معقول برنامه‌ریزی می‌کرد. به این منظور، به سرمایه نیاز داشتیم.

واقعیت این است که صنایع نفت و گاز بسیار وسیع و پروژه‌هایی که در این حوزه انجام می‌شود، هزینه‌بر هستند. استفاده از سرمایه‌های بخش خصوصی فرصتی بود که پیش‌روی دولت قرار داشت. وزارت نفت در این زمینه عملکرد خوبی طی سه سال گذشته داشت. به نحوی که جذب سرمایه‌ها نسبت به قبل افزایش قابل‌توجهی داشت و توانستیم پروژه‌های متعددی را اجرایی کنیم.

در دولت سیزدهم اقدامات خوبی در حوزه صنایع تبدیلی انجام شد که از آن جمله می‌توان به افزایش ۱۰ میلیون تنی پتروشیمی‌ها در راستای توسعه زنجیره ارزش محصولات اشاره کرد. این‌گونه اقدامات هر قدر ادامه پیدا کند، به نفع کشور است. افزایش ۲۷۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت پالایش نفت خام کشور در روز نیز اقدام مثبت دیگری است که دولت سیزدهم در راستای فاصله گرفتن از خام‌فروشی به اجرا گذاشت. صنایع نفت و گاز به‌عنوان بزرگ‌ترین صنایع کشور نیاز به جذب سرمایه دارند تا بتوانیم پروژه‌های بزرگ بالادست و پایین‌دست را در آنها پیش ببریم.

در همین راستا، دولت سیزدهم به جذب حداکثری سرمایه‌ها در راستای توسعه زنجیره ارزش و جلوگیری از خام‌فروشی اقدام کرد. افزایش ۴ برابری جذب سرمایه‌ها طی سه سال گذشته و رسیدن به رقم ۲۸.۵ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در ۱۳۲ طرح بالادست و پایین‌دست نفت و گاز از اهمیت بالایی برخوردار است.

به‌طورکلی، دولت شهید رئیسی در حوزه انرژی اقدامات بزرگی انجام داد. در این دولت ریل‌گذاری‌های خوبی در حوزه‌های گوناگون انرژی ازجمله انرژی‌های تجدیدپذیر، حمایت از دانش‌بنیان‌ها، صدور خدمات فنی و مهندسی و سهامداری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی انجام شد. لازم است عملکردهایی که در دولت سیزدهم در پیش گرفته شد، به‌عنوان سرمشق برای دولت بعدی مطرح باشد.

امیدواریم این روندهای مثبت ادامه یابد و کشور از مزیت‌های آن بهره‌مند شود. واقعیت این است که می‌توان با وجود تمام سختی‌ها و محدودیت‌هایی که داریم هم گام‌های موثر و موفقی برداریم. از سویی هم باید از تجربیات استفاده کنیم.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/48r8an