سه‌شنبه 29 خرداد 1403 - 18 Jun 2024
کد خبر: 93644
تاریخ انتشار: 1402/06/22 04:38
به دنبال تمرکز بر منطقه‌ای کلیدی در کریدور جنوب_ شمال

توسعه زیرساخت‌های «خنج» ضروری است

امروزه صنعتی شدن استان‌ها یکی از اصلی‌ترین اهداف توسعه در کشور است. استان فارس هم که به عنوان منطقه‌ای کلیدی در کریدور جنوب_شمال، جایگاهی مهم در برنامه‌های کلان توسعه‌ای کشور دارد، در حال طی کردن مسیری پرفراز و نشیب به سمت صنعتی شدن است.
توسعه زیرساخت‌های «خنج» ضروری است

به همین دلیل رشد شهرک‌های صنعتی در استان‌ها مولفه‌ای مهم است و به عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید در کشور به شمار می‌رود به دنبال تمرکز دولت بر منطقه‌ای کلیدی در کریدور جنوب – شمال، تکمیل زیرساخت‌های شهرک صنعتی خنج و جذب ۱۵سرمایه‌گذار در این منطقه امید تازه‌ای را در دل صنعتگران فارس زنده کرده است؛ شهرکی که ظرفیت استقرار۵۳واحد تولیدی با پیش‌بینی اشتغال ۲۶۳ نفر را دارد.

تصمیم سرنوشت‌ساز برای استان فارس

نیاز شهرک‌های صنعتی به توسعه زیرساخت‌ها تا بدان‌جاست که دولت سیزدهم این مهم را به صورت ویژه در دستورکار خود قرار داده است. معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در همان ابتدای تشکیل دولت از افتتاح ۳۷۲ طرح زیرساختی با سرمایه‌گذاری ‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در هفته دولت خبر داد. همچنین هر سال سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت شهرک‌های صنعتی استان از محل اعتبارات داخلی خود مبلغی را برای ایجاد و تقویت زیرساخت‌ها اختصاص می‌دهد؛ اگرچه این میزان نتوانسته آن طور که باید جوابگوی نیازهای استان فارس در این بخش باشد اما تخصیص این مبالغ هم سهم بسزایی در پیشبرد برخی اهداف در این زمینه دارد. به اعتقاد بسیاری از متخصصان و کارشناسان، صنعتی شدن در استان فارس به‌عنوان یک تصمیم سرنوشت‌ساز به منظور توسعه اقتصادی و اجتماعی استان محسوب می‌شود. چراکه استقرار صنایع در شهرک‌های صنعتی افزون بر تامین امکانات زیربنایی به شکل مناسب، کامل، توجیه‌پذیر و اقتصادی این زمینه را فراهم می‌کند تا ضمن حفظ مسائل زیست‌ محیطی با تجمیع واحدهای صنعتی در کنار یکدیگر، شرایط ایجاد همکاری‌های جدید میسر و هم‌افزایی واحدهای صنعتی بیشتر شود. استاندار فارس هم از ابتدای شروع فعالیت‌های خود در دولت سیزدهم تاکنون تاکید بسیاری بر ضرورت رونق شهرک‌های صنعتی و استقرار هر چه سریع‌تر واحدهای صنعتی در این شهرک‌ها و حل مشکلات مربوط به واگذاری زمین در این شهرک داشته است.

محمدهادی ایمانیه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ در بازدید از ۱۰ واحد تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک صنعتی بزرگ شیراز اعلام کرد که استانداری فارس مکلف به برطرف کردن مشکلاتی است که در شهرک صنعتی شیراز وجود دارد. وی معتقد است اصلاح فرآیند واگذاری زمین در شهرک صنعتی شیراز ضرورت دارد و باید تدابیری لحاظ شود تا واگذاری‌ها قبل از صدور پروانه بهره‌برداری ممنوع شود.

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ هم مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس اعلام کرد که پروانه بهره‌برداری شهرک صنعتی غیر دولتی شرکت توسعه صنایع و صادرات فارس، به عنوان نخستین شهرک صنعتی غیر دولتی در مرکز استان صادر و به ایجاد‌کنندگان این شهرک اعطا شد.

حل مشکلات شهرک صنعتی خنج

بنابراین با تدابیر متولیان امر، روند استقرار و توسعه زیرساخت‌های واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی فارس شتاب گرفته و بسیاری از شهرستان‌های استان درحال‌حاضر در مسیر توسعه صنعتی قرارگرفته‌اند. یکی از شهرک‌های صنعتی فارس که نیازمند حل مشکلات زیرساختی بوده شهرک صنعتی خنج است، شهرکی که در شهرستان خنج در جنوب استان فارس و در فاصله ۲۷۰ کیلومتری شیراز واقع شده است. شهرک صنعتی خنج دارای ۹۴ هکتار مساحت است که به گفته مسئولان در فاز نخست بهره‌برداری از این شهرک، ۲۰ هکتار زمین صنعتی برای استقرار واحدهای صنعتی پیش‌بینی ‌شده است. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس پنجم اردیبهشت ۱۴۰۱ اعلام کرد؛ بخشی از عملیات اجرایی خط اختصاصی برق شهرک صنعتی خنج از محل پست برق این شهرستان که جزو مصوبات سفر مهرماه ۱۴۰۰ رئیس‌جمهوری به فارس است، اجرا شده و تکمیل این طرح، در دست پیگیری است و حالا پس از گذشت یک سال نوید تکمیل زیرساخت‌های شهرک صنعتی خنج امید تازه‌ای را در دل صنعتگران فارس زنده کرده است.

امروز مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس و فرماندار شهرستان خنج با هدف استفاده از ظرفیت‌های ملی برای توسعه و تکمیل زیرساخت‌های شهرک صنعتی خنج و حمایت از صنعتگران مستقر در آن، با حضور در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به بررسی مسائل ومشکلات موجود پرداختند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با اشاره به برگزاری جلسات جداگانه با معاونان فنی و صنایع کوچک سازمان گفت: یکی از مهم‌ترین طرح‌های زیرساختی شهرک صنعتی خنج تامین برق پایدار از طریق اجرای خط انتقال از پست برق خنج تا شهرک صنعتی است که بخشی از عملیات اجرایی خط اختصاصی توسط شرکت شهرک‌های صنعتی فارس اجرا شده و برای تکمیل این طرح بحث و تبادل نظر شد و مقرر شد جزء مصوبات دور دوم سفر ریاست جمهور قرارگیرد.

سید مصطفی هاشمی افزود: طرح تامین برق پایدار این شهرک صنعتی، جزء اولویت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت شهرک‌های صنعتی فارس قرارگرفت و مقرر شد پیگیری‌ها و اعتبارات لازم برای اتمام پروژه انجام شود و به موازات آن شبکه داخلی برق شهرک صنعتی نیز تکمیل و توسعه یابد.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های عمرانی و زیرساختی شامل زیرسازی، جدول‌گذاری، ساختمان نگهبانی و پل بتنی با ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار در شهرک صنعتی خنج گفت: با بهره‌برداری از این طرح‌ها وضعیت زیر ساخت‌های این شهرک صنعتی به شرایط مطلوب‌تری رسیده است.

هاشمی گفت: هم اکنون آب این شهرک صنعتی تامین و شبکه‌های داخلی برق و آب و ساختمان نگهبانی اجرا و تکمیل شده و طرح‌هایی نظیر بخشی از شبکه روشنایی و زیرسازی، جدول‌گذاری و آسفالت نیز با برآورد حدود ۱۰میلیارد تومان در مراحل انتخاب پیمانکار و برگزاری مناقصه قراردارد.

انعقاد قرارداد با ۱۵ سرمایه‌گذار

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با بیان اینکه هم اکنون ۱۵سرمایه‌گذار در این شهرک صنعتی قرارداد انعقاد کرده‌اند، گفت: امیدواریم با بهره‌برداری از خط اختصاصی برق بتوانیم جوابگوی سایر سرمایه‌گذاران باشیم. هاشمی یادآور شد: ایجاد شهرک صنعتی خنج با هدف ایجاد زیرساخت‌های استقرار واحدهای صنعتی و اشتغال پایدار در این شهرستان و ظرفیت‌سازی به‌منظور جذب سرمایه‌گذار برای توسعه صنعتی انجام شده است.

زمینه‌سازی برای جذب سرمایه‌

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس گفت: این شهرک صنعتی بسترهای لازم را برای جذب سرمایه‌های فعالان اقتصادی شهرستان خنج در سایر نقاط کشور و نیز سرمایه‌گذاران خنجی مقیم کشورهای حاشیه خلیج‌فارس فراهم کرده است. این مقام مسئول گفت: امیدواریم این شهرک صنعتی بتواند زمینه جذب سرمایه‌گذار و توسعه صنعتی و اشتغال را در شهرستان خنج فراهم کند. وی همچنین از موافقت معاونت صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای برگزاری تور صنعتی ویژه فعالان صنایع خنج در یکی از استان‌های صنعتی کشور با هدف انتقال و تبادل تجربیات و ارتقای همکاری‌های صنعتی خبر داد و گفت: ۵۰درصد از هزینه‌های این تور از طریق کمک‌های حمایتی و یارانه‌ای پرداخت خواهدشد.

سخن پایانی

شهرستان خنج در جنوب استان فارس و در فاصله ۲۷۰ کیلومتری شیراز واقع شده است بدون شک تکمیل این زیرساخت‌ها به رونق شهرک صنعتی خنج کمک می‌کند. در فاز نخست شهرک صنعتی خنج ظرفیت استقرار۵۳ واحد تولیدی و صنعتی با پیش‌بینی اشتغال ۲۶۳ نفر فراهم شده است. بدون شک حل مشکلات زیرساختی و مالی این شهرک‌ها زمینه کاهش تصدی‌گری بخش دولتی در جهت راستای از ظرفیت‌های بخش خصوصی را فراهم می‌کند و تحقق این امر نقش مهمی در توسعه اقتصادی استان ایفا خواهد کرد.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3w8yav