یک‌شنبه 06 خرداد 1403 - 26 May 2024
کد خبر: 15957
تاریخ انتشار: 1401/02/19 05:10

شیر خشک هم به صف گرانی ها پیوست

آخرین گزارش‌های رسمی از بازار شیرخشک از افزایش حدود ۲۷ درصدی نرخ و فروش تا ۵۰ هزار تومانی هر قوطی ۴۵۰ گرمی آن حکایت دارد.

بررسی گزارش از مرکز آمار ایران در رابطه با وضعیت نرخ کالاهای خوراکی در فروردین ماه امسال نشان می‌دهد که نرخ هر قوطی ۴۵۰ گرمی شیرخشک از متوسط حدود ۳۶ هزار تومان در فروردین پارسال به ۴۵ هزار و ۶۰۰ تومان در همین ماه در امسال افزایش پیدا کرده است، بر این اساس شیرخشک نسبت به پارسال ۲۶.۹ درصد گران شده است.
هر قوطی شیرخشک در اسفند سال گذشته به طور متوسط ۴۵ هزار و ۳۰۰ تومان فروش رفته و در فروردین امسال تا ۵۰ هزار تومان هم نرخ خورده است.
 شیرخشک از جمله اقلامی است که بخشی از آن در لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار دارد. در سال گذشته در رابطه با تامین ارز آن به خصوص مواد اولیه به دلیل تغییر گروه کالایی با موانعی مواجه بود، این در حالی است که این کالا از گروه یک که مشمول ارز ۴۲۰۰ است به گروه دو و حتی در مقطعی ۲۷ منتقل شده و دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت بهداشت و وزارت صمت در مورد آن اختلاف نظر داشتند.
در مدت اخیر نیز جریان ترخیص شیرخشک‌های رژیمی اطفال مورد توجه قرار گرفت که چند محموله با مجموع یک میلیون قوطی که از بهمن پارسال تا فروردین امسال وارد گمرک شده بود به دلایلی از جمله عدم تایید ثبت سفارش از سوی سازمان غذا و دارو امکان ترخیص نداشت تا اینکه در هفته گذشته اعلام شد حدود ۱۲۰ هزار قوطی ترخیص و مابقی همچنان در گمرک مانده است.


منبع: ایسنا


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3gdmbn