شنبه 29 اردیبهشت 1403 - 18 May 2024
کد خبر: 9928
تاریخ انتشار: 1400/10/14 15:50

سهامداران ۵ نماد بورسی منتظر یک خبر خوب باشند

طی روز گذشته اطلاعیه‌‌‌های متعددی در خصوص افشای اطلاعات بااهمیت شرکت‌ها در سامانه کدال منتشر شد و شرکت‌های بورسی و فرابورسی متعددی به منظور رعایت اصل شفافیت در بازار سهام، سهامداران را از رویدادهای بااهمیت، جزئیات مالی و عملکردی خود مطلع کردند.

طی روز گذشته اطلاعیه‌‌‌های متعددی در خصوص افشای اطلاعات بااهمیت شرکت‌ها در سامانه کدال منتشر شد و شرکت‌های بورسی و فرابورسی متعددی به منظور رعایت اصل شفافیت در بازار سهام، سهامداران را از رویدادهای بااهمیت، جزئیات مالی و عملکردی خود مطلع کردند. این اطلاعیه‌‌‌ها که در دو گروه الف و ب دسته‌‌‌بندی می‌‌‌شوند، از این رو برای سهامداران اهمیت دارد که به بهای سهام شرکت‌ها سمت و سو می‌دهد. به همین منظور در ادامه به تشریح چندی از آنها پرداخته‌‌‌ایم.

سبزوا: شرکت سیمان لار سبزوار از تغییرات بااهمیت در عملکرد شرکت‌های تحت کنترل (شرکت سنجش سهام سیمان سبزوار (سهامی خاص) خبر داد. در اطلاعیه شرکت آمده است که در چارچوب مبایعه‌نامه فی‌مابین شرکت سنجش سهام سیمان سبزوار با آقای فرزین طالبیان، در ازای خرید یک رقبه ملک با کاربری گردشگری، دارای سند ملکی و به مساحت ۴‌هزار و ۱۸ مترمربع، بخشی از املاک شرکت سنجش سهام سیمان سبزوار (شرکت فرعی) و به ارزش ۱۵‌میلیارد تومان (بابت بخشی از ثمن معامله) واگذار شده است. با توجه به بهای تمام املاک واگذار شده به مبلغ ۷۸/ ۶ میلیارد تومان، مبلغ ۲/ ۸ میلیارد تومان سود ناخالص عاید شرکت فرعی سنجش سهام‌‌‌ سیمان‌‌‌ سبزوار (سهامی خاص) به عنوان شرکت فرعی سیمان لار سبزوار شده است.

شپدیس: شرکت پتروشیمی پردیس اعلام کرد که در مزایده واگذاری ۷/ ۹ میلیون سهم معادل ۹۷‌درصد اصالتا و وکالتا شامل ۷/ ۴ میلیون سهم معادل ۴۷‌درصد سهام متعلق به شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، ۵‌میلیون سهم معادل ۵۰‌درصد سهام متعلق به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، پس از بازگشایی پاکات در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۴۰۰، شرکت پتروشیمی پردیس به عنوان برنده مزایده مشخص شده است. مبلغ موردتوافق ۲/ ۸۱ ‌میلیارد تومان و نحوه تسویه به صورت نقد تعیین شده است. همچنین خالص ارزش دارایی دفتری دارایی انتقالی ۴۹/ ۴۰ میلیارد تومان اعلام شده است.

ونیرو: شرکت سرمایه‌گذاری نیرو در اطلاعیه‌‌‌ای تحت‌عنوان «شفاف‌‌‌سازی در خصوص شایعه، خبر یا گزارش منتشر شده» اعلام کرد که به استناد بند ۳ نود و هشتمین جلسه هیات‌مدیره این شرکت در تاریخ ۱۷ مهرماه ۱۴۰۰ در خصوص تصمیم‌گیری راجع به تملک کامل شرکت ساتراپ گستر نیرو از طریق خرید سهام‌الشرکه از سهامدار اقلیت شرکت مزبور به قیمت کارشناسی، به استحضار می‌‌‌رساند، پس از ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری مورخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰، شرکت سرمایه‌گذاری نیرو ۳۰‌درصد سهام شرکت ساتراپ گستر نیرو متعلق به جناب آقای توحید عبدی (معادل ۳‌هزار سهم) را طی مبایعه‌نامه مورخ ۱۲دی‌‌‌ماه ۱۴۰۰ و بر مبنای قیمت کارشناسی به مبلغ ۱۸/ ۱۹ میلیارد تومان خریداری کرد. در این معامله همزمان با انعقاد قرارداد مبلغ ۱۲‌میلیارد تومان طی یک فقره چک رمزدار بین بانکی پرداخت و مابقی ثمن معامله و همچنین مطالبات آقای توحید عبدی از شرکت ساتراپ گستر نیرو طی دو فقره چک به ترتیب به مبلغ ۱/ ۷ میلیارد تومان و ۴۷/ ۴ میلیارد تومان به تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ پرداخت و تسویه شد. لازم به ذکر است با احتساب موارد فوق میزان مالکیت گروه شرکت سرمایه‌گذاری نیرو (سهامی عام) در شرکت ساتراپ گستر نیرو (سهامی خاص) از ۷۰‌درصد به ۱۰۰‌درصد افزایش یافت.

ختور: شرکت رادیاتور ایران از افزایش نرخ کلیه محصولات فروخته شده به شرکت تراکتورسازی تبریز به میزان ۱۵‌درصد از تاریخ یک تیرماه ۱۴۰۰، خبر داد.

مرقام: شرکت ایران‌ارقام نتایج برگزاری مزایده فروش شش‌دانگ یک باب واحد مسکونی واقع در شهر تهران با قیمت پایه ۵۹/ ۲۲ میلیارد تومان طبق آگهی‌‌‌های منتشر شده در مورخ ۱۴/ ۰۹/ ۱۴۰۰ و همچنین فروش شش‌دانگ ۴باب واحد مسکونی واقع در جزیره کیش با قیمت پایه هر واحد ۵۳ متری به میزان۷/ ۱ ‌میلیارد تومان و قیمت پایه هر واحد ۷۷ متری به میزان ۳/ ۲ میلیارد تومان طبق آگهی در روزنامه‌‌‌های همشهری و «دنیای‌اقتصاد» و روزنامه محلی کیش به‌‌‌ نام «اقتصاد کیش» در مورخ ۱۴/ ۰۹/ ۱۴۰۰ اعلام کرد. بر این اساس در تاریخ ۰۴/ ۱۰/ ۱۴۰۰ اعضای کمیسیون مزایده این شرکت با توجه به بالاترین قیمت پیشنهادی، شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان را برنده مزایده اعلام و با فروش آپارتمان واقع در خیابان فرشته تهران و تعداد ۴واحد آپارتمان واقع در جزیره کیش جمعا به مبلغ ۶۲/ ۳۰ ‌میلیارد تومان به ایشان موافقت کردند.

 

منبع: دنیای اقتصاد


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/39ane4