چهارشنبه 29 فروردین 1403 - 17 Apr 2024
کد خبر: 81625
تاریخ انتشار: 1401/08/27 19:54
علی دایی

ببینید | ناگفته‌هایی از عشق تازه فاش شده دختر علی دایی | علی دایی پا رو عشق دخترش گذاشت

علی دایی که به واسطه مواضع متفاوت در روزهای اخیر حسابی خبرساز بوده طی دو سه ماه گذشته به عنوان اولین مهمان برنامه فوتبال ۳۶۰ با مجری‌گری عادل فردوسی‌پور شرکت کرد و حواشی مختلفی ایجاد کرد.

علی دایی که به واسطه مواضع متفاوت در روزهای اخیر حسابی خبرساز بوده طی دو سه ماه گذشته به عنوان اولین مهمان برنامه فوتبال ۳۶۰ با مجری‌گری عادل فردوسی‌پور شرکت کرد و حواشی مختلفی ایجاد کرد. در بخشی از این برنامه علی دایی درباره علاقه دخترش به گروه بی‌تی‌اس می‌گوید که با توجه به واکنش دنیز به اتفاقات اخیر در ایران دوباره وایرال شد .

اواخر دهه ۸۰ که «جومونگ» و یارانش پا به تلویزیون گذاشته بودند، موج عجیب طرفداری از این سریال بین ایرانی‌ها به راه افتاده بود تا حدی که زمان پخش افسانه جومونگ، خیابان‌های شهر خلوت می‌شد. حالا هم که گفته می‌شود موسیقی کره‌ای در انواع مختلفش بین نوجوان‌های ایرانی طرفدار پیدا کرده است. مگر ما چقدر با کره‌ای‌ها اشتراکات فرهنگی داشته و داریم که حالا از آن سوی دنیا آمدند و در هندزفری و گوشی نوجوان‌های ما آواز می‌خوانند. اصلا چرا باید دولت کره اینقدر به دنبال گسترش فرهنگ عامه خودشان در کشورهای دیگر باشد؟ شاید بتوان پاسخ این سوالات و تحلیل این حضور فرهنگ کره‌ای را در یک واژه جست‌وجو کرد: «هالیو»!

علی دایی

اگرچه «هالیو» یا «موج کره‌ای» به‌طور رسمی در سال ۲۰۲۱ وارد لغت‌نامه آکسفورد شده اما این نوواژه، در سال ۱۹۹۹ توسط وزارت فرهنگ و گردشگری کره جنوبی به کار برده شد و در حقیقت به گسترش جهانی فرهنگ کره‌جنوبی از دهه ۱۹۹۰ به این سو اشاره دارد. «موج کره‌ای» در گام‌های نخستین با گسترش سریال‌های درام و موسیقی پاپ کره‌ای (کی‌پاپ) در آسیای شرقی، جنوبی و جنوب شرقی شکل گرفت و بعدها با رشد اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه قرار گرفتن نماهنگ‌های پاپ کره‌ای روی یوتیوب به مفهومی جهانی تبدیل شد. «کی‌پاپ‌ها» در یک همزیستی مسالمت‌آمیز با دنیای رسانه توانستند به بازدیدهای میلیاردی در شبکه‌های اجتماعی برسند و طرفداران زیادی هم در نقاط مختلف جهان دست و پا کنند. این موسیقی و گروه‌های مختلفش بین نوجوان‌های ایران طرفدار کم ندارد. در ادامه این مطلب از روزنامه فرهیختگان همراه ما باشید تا درباره این گروه بیشتر بدانیم 

علی دایی

آیا گروه‌های کی‌پاپ می‌توانند رهبرهای خوبی برای ارتش‌ خود باشند؟

فرهنگ موسیقی کی‌پاپ، اصطلاحات مرسوم خودش را بازتولید می‌کند مثلا به اعضای موسیقی کی‌پاپ آیدل می‌گویند. آیدل را می‌توان به دو شکل معنی کرد: بت یا رهبر. حتی طرفداران این گروه‌های موسیقی هم تحت عناوین خاصی دسته‌بندی می‌شوند. مثلا به طرفداران گروه بی‌تی‌اس، «آرمی» یا همان ارتش می‌گویند و رابطه طرفداران با اعضای این گروه موسیقی، دقیقا شبیه به اسمی است که برایشان انتخاب شده است. سربازان این ارتش موسیقی در فضای مجازی با یکدیگر در ارتباط هستند و آیدل‌های مورد علاقه‌شان را حمایت ویژه می‌کنند. این افراد که از طریق فضای مجازی با یکدیگر آشنا می‌شوند خودشان را یک خانواده می‌دانند که یک هدف مشترک دارند آن هم دوست داشتن هنرمندان گروه‌ها موسیقی‌شان است. یکی از کارهایی که لشکر مجازی علاقه‌مند به کی‌پاپ انجام می‌دهند آن است که متن ترانه‌های این گروه‌ها را در اینترنت به زبان‌های مختلف ترجمه ‌کنند و به دنبال آن هستند که میزان محبوبیت این گروه را در دنیا بیشتر کنند. طرفداران این جنس موسیقی باور دارند که آیدل‌ها افرادی موثر در اتفاقات خوب زندگی‌شان هستند و معتقدند به واسطه این گروه‌ها امید به زندگی می‌گیرند و برای پیشرفت‌شان تلاش می‌کنند.

استفاده از محبوبیت برای درآمدزایی؟

طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، فروش سی‌دی در کره با رشد سریعی همراه بود درحالی که در همین بازه در اکثر کشورهای جهان فروش سی‌‌دی روند نزولی داشت، فروش سی‌دی در کره از ۷.۳۷ میلیون واحد در سال ۲۰۱۴ به ۲۱.۵۴ میلیون در سال ۲۰۱۸ رسید، درصورتی‌که تقریبا در همین بازه زمانی فروش سی‌دی در ایالات متحده از ۱۴۳ میلیون واحـد بـه ۸۸ میلیون کاهش یافته بود. فکر می‌کنید چه دلیلی داشت چون در کره‌جنوبی، همانند سایر کشورها، شیوه غالب گوش دادن به موسیقی استفاده از گوشی‌های هوشمند بود، پس چرا باید فروش سی‌دی در این کشور، برخلاف بقیه نقاط دنیا، با رشد سه برابری مواجـه شود؟ دلیلش این بود که شرکت‌های موسیقی کی‌پاپ سی‌دی را نه به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از بسته‌بندی محصول درقالب سی‌دی، بلکه مثل یک ترفند بازاریابی برای افزایش فروش کالاهای یادگاری به ارتش طرفداران دختر، در نظر گرفته بودند. کالاهای تکمیلی‌ای که در جعبه‌های ظاهرا گران قیمت این سی‌دی‌ها گنجانده می‌شد عبارت بودند از کتابچه‌ها و تصاویر و حتی بلیت‌های قرعه‌کشی مراسم‌های اختصاصی «ملاقات با هواداران». اکثر این طرفداران جوان اصلا دستگاه پخش سی‌دی نداشتند، امـا ایـن موضوع مانع افزایش شدید فروش سی‌دی‌های گروه‌های کی‌پاپ نبود. 

علی دایی

4 گروه معروف کی‌پاپ

گروه‌های کی‌پاپ به‌واسطه عملکردشان چه از لحاظ صوتی و چه از لحاظ تصویری توجه نوجوانان و جوانان را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. این گروه‌‌ها به نسبت میزان طرفدار دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه چهار گروهی که محبوبیت بیشتری بین نوجوانان و جوانان دارند را معرفی کردیم.

 

بی‌تی‌اس

گروه بی‌تی‌اس به‌عنوان محبوب‌ترین گروه کی‌پاپ معروف است. این گروه که سال 2013 فعالیت خود را آغاز کرد، تبدیل به پدیده‌ای جهانی شد. موسیقی گروه اغلب ترکیبی از موسیقی الکترونیک، پاپ و هیپ‌هاپ است و به موضوعات حساسی مانند سلامت روان و روابط می‌پردازند. در کمتر از یک دهه، این گروه بالغ بر 240 جایزه دریافت کرده است. برخی از این جوایز عبارتند از: جایزه موسیقی آمریکا، جایزه آسیایی «موفقیت ویژه موسیقی»، جایزه رادیو BBC برای نوجوانان، جوایز موسیقی بیلبورد، جوایز موسیقی MTV Video، و حتی رتبه اول رهبران آینده پایداری جهانی سازمان ملل در سال 2019. این گروه با محبوبیتی که در جهان دارد در موقعیت‌های مختلف اجتماعی کارزارهایی تشکیل می‌دهند و کنش‌های مختلفی دارند.

بلک‌پینگ

این گروه از زمان آغاز به کار با آلبوم «Square One» در سال 2016، در صدر جدول‌های داخلی و بین‌المللی بوده است. این گروه کی‌پاپ نامزد بیش از 100 جایزه مهم شده است. در 8 دسامبر سال 2019، این گروه برنده جایزه برترین هنرمند کره شد. علاوه‌بر این، اخیرا مجله تایمز این گروه معروف کی‌پاپ را در لیست معتبر صد گروه برتر آینده قرار داد. بلک‌پینک تاکنون طرفداران زیادی در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های موسیقی به خود اختصاص داده است. آنها در سپتامبر 2021 به هنرمند موسیقی، با بیشترین مشترک یوتیوب تبدیل شدند. همچنین اعضای گروه در اینستاگرام چهار نفر اول با بیشترین فالوئر در کره هستند.

اکسو

این گروه 9 نفره کی‌پاپ در ابتدا در سال 2012 اولین اجرای خود را با 12 نفر شروع کرد که بعدا براساس زبانی که به آن تسلط داشتند، به دو زیرگروه اکسومی و اکسوکی تقسیم شدند. موسیقی آنها ژانرهایی مانند کی‌پاپ، پاپ، هیپ‌هاپ و آراندبی (R&B) را در کنار ژانرهای موسیقی مانند دنس‌الکترونیک در خود جای داده ‌است. اکسو موسیقی خود را به زبان‌های کره‌ای، چینی و ژاپنی اجرا می‌کند. این گروه به‌صورت متوالی از سال 2014 تا 2018 به‌عنوان یکی از پنج چهره تاثیرگذار در لیست سلبریتی قدرتمند کره توسط فوربز قرار گرفته‌است و از طرف رسانه‌ها نیز به‌عنوان «پادشاهان کی‌پاپ» شناخته شده‌اند. اولین آهنگ این گروه به اسم MaMa  با موفقیت قابل توجهی روبه‌رو شد.

مانستااکس

این گروه از سال 2015 که کارش را آغاز کرد محبوبیت گروه از زمان آغار به کار یعنی سال 2015 به اوج خود رسیده است. بعد از انتشار اولین آلبوم «Trespass»، این گروه کی‌پاپ به تدریج با آلبوم کامل «The Clan» در صدر لیست آلبوم جهانی بیلبورد قرار گرفتند و به صحنه‌های اجرای بین‌المللی راه یافتند. آهنگ‌های جذاب و اعتیادآور گروه حتی به بازی‌های موبایل و درام‌های تلویزیونی کره هم راه پیدا کرده است. در سال 2018 منستااکس آلبوم‌هایی را منتشر کرد که موفقیت بی‌اندازه آنها و برد پی‌درپی و اجرا در مراسم‌های آمریکایی را به دنبال داشت و به‌عنوان اولین گروه در مراسم jingle ball همراه دیگر هنرمندان آمریکایی اجرا کردند. 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/36jy7e