یک‌شنبه 06 اسفند 1402 - 25 Feb 2024
کد خبر: 88590
تاریخ انتشار: 1402/04/06 09:22
یک فعال اقتصادی مطرح کرد:

ورود دولت در بورس رشد طبیعی این بازار را به هم زد

یک فعال اقتصادی گفت: ورود نا به هنگام دولت در بازار بورس، رشد طبیعی و توسعه منطقی این بازار را به هم زد به‌ طوری ‌که در کوتاه ‌ترین زمان ممکن، منابع به سمت بانک‌ها جهت ‌دهی شد.
ورود دولت در بورس رشد طبیعی این بازار را به هم زد

محمد خاکی، تجهیز ماشین‌آلات واحدهای تولیدی و صنعتی را امری ضروری و زیربنای توسعه تولید و رونق صادرات دانست و تصریح کرد: یکی از مهمترین وظایف دولت‌ها در بخش صنعت، تولید و اقتصاد، تجهیز ماشین‌آلات و تزریق فناوری است.

وی افزود: در کشورهایی مانند ایران می‌توان از طریق جذب و یا مشارکت همزمان با انتقال فناوری، سرمایه‌گذار خارجی را برای توسعه تجهیزات و ماشین‌آلات ترغیب کرد.

خاکی ادامه داد: در این موارد، سرمایه‌گذار خارجی تعهد می‌دهد همزمان با فعالیت خود در چرخه اقتصادی ایران، فناوری استفاده‌ شده را نیز به تدریج منتقل کند. در بخش کارخانجات و در سطوح متوسط و پایین اما دولت باید زمینه را برای تامین مالی واحدهای تولیدی از طریق سیاست‌هایی مانند بورس فراهم کند.

این کارشناس اقتصادی حضور دولت در بورس را از اشتباهات بزرگ اقتصاد ایران در دهه‌های اخیر قلمداد و تصریح کرد: ورود نا به هنگام دولت در بازار بورس، رشد طبیعی و توسعه منطقی این بازار را به هم زد به‌طوری‌که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، منابع به سمت بانک‌ها جهت‌دهی شد و آنها نیز عمدتاً علاقه به حضور در بخش تولید ندارند و ترجیح می‌دهند داشته‌‎های خود را در بازارهای زودبازده سرمایه‌گذاری کنند.

وی تاکید کرد: رونق تولید نیازمند افزایش جذابیت‌های بازارهای موازی است به‌طوری‌که همه بازارها باید برای فعالان خود از جذابیت برخوردار باشند. از طرفی، دولت نیز تنها باید نقش تسهیل‌گر و ناظر را در این بازا ها بازی کند و از هرگونه تصدی‌گری در فضای اقتصادی بپرهیزد. در چنین فضایی رونق تولید در دسترس خواهد بود.

 

منبع: همت خبر


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/2rzplz