جمعه 24 فروردین 1403 - 12 Apr 2024
کد خبر: 88239
تاریخ انتشار: 1402/04/03 06:15
۶ سال پس از ابلاغ مصوبه خروج اصناف مزاحم از شهر

مشاغل مزاحم ساماندهی نشدند

اواخر سال ۹۶ هیات وزیران به پیشنهاد وزارت کشور آیین‌نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت‌های شهری را تصویب کرد.
مشاغل مزاحم ساماندهی نشدند

براساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، باید از ایجاد و تاسیس کلیه اماکنی که به‌نحوی موجب بروز مزاحمت برای ساکنان یا مخالف اصول بهداشت در شهرها هستند، جلوگیری شود؛ به‌نحوی که در این ماده شهرداری مکلف است از تاسیس تمام مشاغلی که ایجاد مزاحمت و سروصدا می‌کنند یا تولید دود یا عفونت یا تجمع حشرات و جانوران را به‌دنبال دارند، جلوگیری کند و در تخریب کوره‌های آجر و گچ و آهک‌پزی و خزینه گرمابه‌های عمومی که مخالف بهداشت است، اقدامات لازم را به عمل آورد. پس از گذشت ۶ سال هنوز تسریعی که باید در این اقدام صورت نگرفته و شاهد حضور مشاغل آلاینده در شهر هستیم. صمت در این گزارش به بررسی وضعیت مشاغل آلاینده پرداخته است.

جابه‌جایی پرحاشیه

قاسم نوده‌فراهانی، عضو اتاق اصناف ایران درباره انتقال مشاغل مزاحم به خارج از شهر به صمت گفت: مشاغل مزاحم نباید در شهر ایجاد و تاسیس شوند. طبق بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، ماموریت اصلی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل این است که از ایجاد شغل مزاحم در محدوده داخل شهر جلوگیری کند. در مجموع با انتقال مشاغل مزاحم به خارج از شهر بسیار موافق هستم و اتاق اصناف در کنار این صنف‌ها است و به آنها کمک می‌کند. تاکنون نیز کارهای زیادی برای ساماندهی مشاغل انجام شده است.

وی در ادامه با اشاره به برخی مشاغل خارج‌شده از شهر اظهار کرد: مشاغلی مانند درودگران، آهن‌فروشان و صنایع چرم از شهر خارج شده‌اند و در آینده باقی مشاغل مزاحم نیز از شهر خارج می‌شوند. اتاق اصناف در کنار این مشاغل قرار دارد تا در آینده از شهر خارج شوند و به حاشیه‌های شهر بروند، این در حالی است که در این مراحل باید تمامی سازمان‌های ذی‌ربط حضور فعال داشته باشند.

نوده‌فراهانی با اشاره به نیازهایی که ممکن است در شهر به برخی از مشاغل ایجاد شود، افزود: هنگامی که منطقه‌ای بورس شغلی خاص می‌شود مردم راه‌های دسترسی به آن را پیدا می‌کنند؛ همان‌گونه که بسیاری از مراکز خرید این روزها در حاشیه اتوبان‌ها ساخته می‌شوند، اما مشتریان زیادی دارند. عضو اتاق اصناف ایران درباره چگونگی انتقال و ساخت‌وساز برای صنوف مشمول قانون انتقال، توضیح داد: زمین‌های تفاهم‌شده در آینده ساخته و سند رسمی به متقاضیان تحویل خواهد شد. این افراد هزینه زمین را با نرخ دولتی و هزینه ساخت را به‌صورت اقساطی پرداخت می‌کنند. شاید نیاز باشد فقط ۳۰ درصد هزینه نقد داده شود و باقی هزینه به‌صورت اقساطی پرداخت می‌شود.

ضرورت بازنگری در آیین‌نامه ساماندهی مشاغل

تا دهه ۷۰، بازار آهن تهران در منطقه خیام و مولوی، یعنی بخش مرکزی تهران واقع بود. قرار گرفتن بازار بزرگی مانند بازار آهن در بخش مرکزی تهران، مشکلات زیادی را ایجاد می‌کرد که از آن جمله می‌توان به مواردی چون آلودگی هوا، افزایش ترافیک به‌دلیل تردد وسایل نقلیه سنگین، آلودگی‌های صوتی در اثر عبور و مرور شبانه خودروهای حمل بار و... اشاره کرد. وجود چنین مشکلاتی سبب شد در اواسط دهه ۷۰، شهرداری تهران تصمیم به انتقال این بازار به منطقه شادآباد و بازار آهن فعلی بگیرد.

حمیدرضا رستگار، عضو اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران درباره مشاغل مزاحم شهری به صمت گفت: دستورالعمل اجرایی ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری سال ۹۷ ازسوی وزیر کشور ابلاغ شد و پس از این آیین‌نامه بسیاری از صنوف برای مثال آهنگران به اجرای آن پرداختند و به خارج از شهر رفتند.

وی با اشاره به خروج بیشتر مشاغل مزاحم شهری اظهار کرد: همه اصناف باید به‌منظور رفع نیاز شهروندان فعالیت خود را در سطح شهر داشته باشند؛ همان‌گونه که در بسیاری از خیابان‌های شهر امکان ادامه فعالیت برخی از صنوف وجود دارد و مشکلی ایجاد نمی‌شود. هرچند امکان فعالیت برخی از صنوف به‌دلیل حمل‌ونقل و... در داخل شهر وجود ندارد، اما فعالیت خارج شهر نیز موجب ایجاد خلل در تردد بین‌شهری می‌شود و مشکلاتی را به همراه دارد.رستگار با اشاره به متمرکز شدن آهن‌فروشان در بازار آهن و جمع‌آوری مشاغل آلاینده در خارج از شهر بیان کرد: زمانی که یک صنف در محلی متمرکز باشد هنگام خرید، مشتری می‌تواند تنوع کالا را ببیند و رقابت بین اصناف نیز موجب کاهش نرخ می‌شود؛ در نتیجه می‌توان گفت این سیاست اثر مثبتی داشته باشد.

وی فزود: حتی پیشنهاد شد دفاتر فروش در سطح شهر فعالیت کنند و انبارها نیز در نزدیک‌ترین محل در شهر باشند.

این عضو اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران با انتقادی نسبت به آیین‌نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری گفت: بهتر است این آیین‌نامه با نظرسنجی از اتحادیه‌های مختلف و فعالان این حوزه بازنگری شود تا ابعاد مختلف این موضوع دقیق‌تر بررسی شود. برای مثال بخشی از هزینه جابه‌جایی این اصناف باید با ارائه تسهیلاتی توسط دولت جبران شود. نهادهای بسیاری در این موضوع دخیل هستند. این آیین‌نامه اگر با تمام موارد ذکرشده به‌درستی اجرا شود اثرات مثبتی دارد.

سخن پایانی

در آیین‌نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، ۳ تکلیف برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران در نظر گرفته شده است. در یکی از بندهای این آیین‌نامه ایجاد ظرفیت برای استقرار صنوف موجود در شهرها و شهرک‌های صنفی و راه‌اندازی سامانه‌های خدمات الکترونیک مشاغل شهری به‌عنوان مهم‌ترین تکالیف و وظایف هدف‌گذاری شده قید شده است. از سوی دیگر، الزام به گذراندن دوره‌های آموزشی، محیط زیست، بهداشت و ایمنی از سوی صاحبان و کارکنان واحدهای صنفی براساس ماده (۱۷) قانون نظام صنفی کشور مصوب ۱۳۸۲ نیز بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری اتاق اصناف ایران قرار گرفته، اما براساس بند (ت) ماده (۵) این آیین‌نامه، اتاق اصناف ایران موظف شده است، ایجاد و تکمیل بانک اطلاعات مشاغل، اصناف و فعالیت‌های شهری با قابلیت دسترسی عام و بروزرسانی مستمر آن با همکاری شهرداری‌ها و ادارات صنعت، معدن و تجارت را با اولویت شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت در دستور کار قرار دهد. اکنون با گذشت ۶ سال از دستور برای تسریع در اجرای آیین‌نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت‌های شهری خبری از ساماندهی نظام‌مند و گسترده نیست و اگر هم اقدامی صورت گرفته، سرعتی در کار نیست و حتی پس از گذشت این زمان هنوز زیرساخت خاصی برای ساماندهی این مشاغل در نظر گرفته نشده است.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/2oxm5v