دلیل سقوط جهانی قیمت نفت مشخص شد

به دنبال افزایش قابل توجه موجودی ذخایر بنزین آمریکا که بر خلاف انتظار بود، قیمت نفت روز پنجشنبه سقوط کرد.

به گزارش رویترز، پس از آنکه ارقام رسمی، افزایش قابل توجهی را در ذخایر بنزین آمریکا نشان داد، قیمت نفت روز پنجشنبه کاهش یافت، و از طرفی افزایش عرضه نفت خام در سراسر جهان، سبب افزایش نگرانی در خصوص ضعف تقاضا از سوی بزرگترین مصرف‌کننده نفت در جهان شد.

معاملات آتی نفت خام برنت ۵۱سنت یا ۰.۸درصد کاهش یافت و به ۶۲.۶۵دلار در هر بشکه رسید. معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا نیز با تجربه کاهش ۵۳سنت یا ۰.۹درصد، به قیمت ۵۹.۲۴دلار در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت.

به گفته وزارت انرژی ایالات متحده در روز چهارشنبه، در حالی که موجودی ذخایر نفت خام آمریکا بیش از پیش‌بینی تحلیلگران کاهش یافت، موجودی بنزین جهش قابل توجهی را تجربه کرد که همچنین بر خلاف انتظارات بود.

ذخایر نفت در هفته گذشته ۳.۵میلیون بشکه کاهش یافت و به ۵۰۲میلیون بشکه رسید، و ذخایر بنزین برخلاف انتظار کاهش، از آنجا که پالایشگاه‌ها پیش از فصل تابستان تولید خود را بیشتر کردند، ۴میلیون بشکه افزایش پیدا کرد و به کمی بیش از ۲۳۰میلیون بشکه رسید.

در همین حال، به گفته بازرگانان، با افزایش تولید روسیه از متوسط سطح ماه مارس در روزهای نخست ماه آوریل، عرضه در سراسر جهان در حال افزایش است.

در حالی که مذاکرات ایران با آمریکا و سایر قدرت‌های جهان در خصوص احیای توافق هسته‌ای ادامه دارد، ممکن است ایران شاهد لغو تحریم‌ها باشد و به عرضه نفت جهان اضافه کند.

با این حال، صندوق بین‌المللی پول در اوایل هفته اذعان داشت صرف هزینه‌های عمومی قابل توجه برای مبارزه با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ ممکن است سبب افزایش رشد جهانی به ۶درصد شود که این میزان از دهه ۱۹۷۰ به دست نیامده بود. افزایش رشد اقتصادی باعث افزایش تقاضای نفت و محصولات آن می‌شود و به کاهش ذخایر کمک می‌کند.

از طرفی ANZ نیز در یادداشتی اذعان داشت که پیش‌بینی می‌کند قیمت نفت خام در سه ماهه سوم سال به ۷۵دلار در هر بشکه خواهد رسید و و سبب افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به این بخش خواهد شد.

منبع: اقتصاد آنلاین


چاپ