چرا مشتریان نفت ایران کم شدند؟

یک کارشناس ارشد حوزه انرژی گفت: علاوه بر تحریم که مانع اساسی در فروش نفت ایران به حساب می‌آید، خام فروشی نیز در این بین تاثیر زیادی در کاهش مشتریان دارد.

محمد خطیبی در خصوص احتمال بازگشت مشتریان نفتی ایران اظهار کرد: این مسئله وابستگی زیادی به رفع تحریم‌ها دارد و دلیل این مسئله که مشتریان سنتی را در این مدت از دست داده‌ایم و یا خرید آنها کاهش یافته بود همین مسئله تحریم است چراکه آنها نگران بودند که شامل جریمه شوند و معاملاتی که با کشورهای غربی و امریکایی دارند را بر ما ترجیح دادند.

وی افزود: اگر بحث تحریم‌ها کماکان ادامه داشته باشد گشایش چندانی در فروش نفت ایران اتفاق نخواهد افتاد مگراینکه تحریم‌ها برداشته شود و باید دید که بحث تحریم‌ها به کجا می‌رسد آیا امریکا تحریم‌ها را لغو می‌کند و یا اینکه این موضوع را در گرو موضوعاتی دیگر می‌داند، بنابر این اگر تحریم‌ها برداشته نشود اتفاق قابل توجهی رخ نخواهد داد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به تلاش‌های ایران در شرایط فعلی برای فروش نفت، گفت: تحریم‌ها کماکان مانع اصلی این مسئله هستند مگراینکه تحریم‌ها برداشته شود و مشتریان ما با خیال راحت از ما نفت خریداری کنند در غیر این صورت نمی‌توان چندان به بهبود وضعیت بازار ایران امیدوار بود.

خطیبی با بیان اینکه با تمام کشورهایی که خریدار نفت ما بودند به گونه‌ای با آنها روابط متقابل تجاری داشتیم، لذا بازگشت دوباره روابط به نفع هر دو کشور است چراکه اگر از ما نفت خریداری کنند ما نیز کالاهای مورد نیاز خودمان را از آنها خریداری می‌کنیم، اظهار کرد: بازگشت تجاری به نفع هر دو کشور بوده و در واقع منافع متقابل است و یک تراز تجاری خوب می‌تواند نصیب هر دو کشور شود.

وی ادامه داد: برای تحقق این مسئله تحریم مانع اصلی است اما مشکلات دیگری نیز برای پس گرفتن بازارهای ایران وجود دارد، روش‌های فروش، بازارهای هدف و خام فروشی مسائلی است که می‌توان به آن اشاره کرد. یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که نتوانستیم خام فروشی را حل کنیم، این در حالی است که می‌توانستیم با احداث سریع چند پالایشگالا بحث خام فروشی را از بین برد.

به گفته این کارشناس ارشد حوزه انرژی فروش فرآورده مشکلات کمتری نسبت به نفت خام دارد و یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که کماکان خام فروش هستیم و نفت خام نیز در هر جایی مشخص می‌شود که برای ایران است ولی فراورده اینگونه نیست و اگر ما فراورده فروش باشیم مشکلات کمتری داریم.

خطیبی با تاکید بر اینکه در صادرات فراورده مشکلات جدی نداریم، تصریح کرد: مشکل اصلی ما در خام فروشی است و ارزش واقعی اجناس را دیگران تصاحب و فراورده‌ها را به کالاهای با ارزش افزوده بالا تبدیل می‌کنند و سود واقعی نصیب آنها می‌شود لذا خام فروشی یکی از مشکلات بزرگ ما به ویژه در حوزه نفت است.

به گفته وی حتی برخی از محصولات پتروشیمی را که به فروش می‌رسانیم جزو محصولات اولیه است و آنها نیز به نوعی ارزش افزوده بالایی ندارند درحالی که می‌توان آنها را به کالاهای با ارزش تبدیل کرد و سود بیشتری از آنها برد.

منبع: فارس


چاپ