چین برای ذخیره نفت جا ندارد

 درحالی که ظرفیت ذخیره‌سازی نفت چین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت در جهان در حال پر شدن است، انتظار می‌رود پکن به واردات نفت همچنان ادامه دهد.

بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت ذخایر نفت خام چین به سطحی برابر با واردات ۱۰۰ روز رسیده است که به محدودیت‌های ظرفیتی ذخیره‌سازی این کشور نزدیک است.

به گفته این منبع آگاه، سطح ذخایر نفت خام چین هم شامل ذخایر راهبردی (استراتژیک) و هم ذخایر تجاری می‌شود.

آمارهای شرکت تحلیل آمارهای نفتی OilX نشان می‌دهد ذخایر نفتی چین در نزدیکی ۱.۱ میلیارد بشکه است و پس از کاهش در دسامبر ۲۰۲۰، با توجه به واردات شدید در فوریه ۲۰۲۱ بار دیگر افزایش یافته است.

این شرکت نفتی همچنان خاطرنشان کرد منابع نفتی راهبردی چین (SPR) از اکتبر ۲۰۲۰ کاملا پر شده است و به حدود ۳۸۰ میلیون بشکه رسیده است. مقداری از این ذخایر باید در منبع‌های ذخیره‌سازی اجاره‌ای نگهداری می‌شدند.

چین سال گذشته زمانی که قیمت‌ها کاهش یافت، به خرید نفت مازاد ادامه داد. با این حال، مخازن ذخیره‌سازی پر شد و این نگرانی ایجاد شد که دومین مصرف‌کننده نفت در جهان با کمبود فضای ذخیره‌سازی مواجه شود که می‌تواند قیمت‌ها را بیشتر کاهش دهد.

با این حال، گزارش بلومبرگ نشان می‌دهد که پکن هدفی که برای ذخایر راهبردی خود تعیین کرده برابر با ۹۰ روز واردات نفت خام است و احتمالا به خرید نفت ادامه دهد.

میا گنگ، تحلیلگر موسسه مشورتی FGE به بلومبرگ گفت: «به لحاظ ذخیره سازی، ما معتقدیم که هدف چین در ۱۰۰ یا ۱۲۰ (واردات نفت) برای ذخیره‌سازی متوقف نخواهد شد.»

«امنیت ملی در سال‌های آتی، از اولویت‌های چین است و این امر باعت ادامه ذخیره‌سازی خواهد شد.»

منبع: فارس


چاپ