قیمت نفت خام طی هفته گذشته چقدر تغییر کرد؟

علی رغم کاهش نرخ نفت در آخرین روز کاری بازارهای جهانی به ۶۴.۴۲ دلار در هر بشکه، این کالاهای اساسی طی هفته گذشته ۴.۸ درصد افزایش ارزش را ثبت کرد.

به دنبال تقویت ارزش دلار و پیش‌بینی‌ها از افزایش عرضه در واکنش به بالا رفتن قیمت‌ها به سطح پیش از همه گیری، نرخ نفت در آخرین روز کاری بازارهای جهانی کاهش یافت.

هر بشکه نفت برنت ۱.۶۹ دلار کاهش یافت و به ۶۴.۴۲ دلار رسید؛ هر بشکه نفت خام امریکا با ۲.۰۳ دلار کاهش ۶۱.۵۰ دلار معامله شد.

پس از اینکه سود اوراق خزانه داری امریکا به نزدیکی بالاترین رقم یک سال گذشته رسید، ارزش دلار بالا رفت و نفت که با دلار قیمت‌گذاری می‌شود برای مالکان ارزهای دیگر گران تر شد.

با این حال، نرخ نفت برنت طی هفته گذشته ۴.۸ درصد و نفت خام امریکا ۳.۸ درصد افزایش ارزش را ثبت کردند و هر دو شاخص نفتی به علت اختلال در عرضه نفت امریکا و همچنین خوش بینی در مورد بهبود تقاضا در اثر عرضه واکسن کووید ۱۹، طی ماه جاری افزایش حدود ۲۰ درصدی را ثبت کردند.

همچنین، گزارش ذخایر نفت امریکا در هفته گذشت، از یک افزایش غیرمنتظره خبر داد.

سرمایه‌گذاران احتمال می‌دهند که نتیجه نشست این هفته اوپک پلاس، عرضه نفت بیشتر به بازار باشد.

بر اساس جدیدترین گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا، تولید نفت این کشور در ماه دسامبر کاهش یافته است.

از دیگر عوامل کاهش نرخ نفت، کاهش تقاضای پالایشگاه‌های امریکا برای نفت خام پس از تعطیلی تاسیسات ساحلی این کشور به دنبال تعطیلی ناشی از سرمای هوا در هفته گذشته است.

منبع: فارس


چاپ