چرا قیمت نفت در سراشیبی قرار گرفت؟

نفت و گاز

قیمت نفت در معاملات هفته گذشته تحت تاثیر افزایش ذخیره نفت در امریکا و شیوع گونه جدیدی از ویروس کرونا که نگرانی‌ها نسبت به مازاد عرضه نفت در بازار را بیشتر کرد، با کاهش همراه شد.

قیمت نفت در جریان معاملات هفتگی هفته گذشته کاهش داشت زیرا داده‌های صنعتی نشان داد ذخیره‌سازی نفت خام امریکا هفته گذشته افزایش یافته است، در صورتی که پیش از آن انتظار می‌رفت ذخیره‌سازی کاهش یابد.

از سوی دیگر، چین نیز ظرفیت ذخیره‌سازی نفت خام خود را افزایش داده و آن را به ۱.۷ میلیارد بشکه رسانده که از امریکا بیشتر شده است.
بر اساس ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی، مقدار ذخیره‌سازی نفت خام چین در پایان ماه اکتبر برابر ۴۰۳ میلیون بشکه بوده است و بعید به نظر می‌رسد این کشور با تغییر شرایط قیمت‌ها در بازار نفت، شروع به تخلیه آن کند.

همچنین گسترش سریع نوع جدید ویروس کرونا در انگلیس، چند کشور را بر آن داشت تا مرزهای مسافری و باربری با انگلیس را ببندند.

البته موافقت بریتانیا و اتحادیه اروپا برای تعیین ساز و کاری برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا تا حدی کاهش قیمت‌ها در هفته گذشته را جبران کرد و روز جمعه طلای سیاه با افزایش همراه شد.

با این حال در مجموع معاملات هفتگی، نفت برنت ۱.۸ درصد ارزان شد و از ۵۲ دلار و ۲۶ سنت در روز دوشنبه به ۵۱ دلار و ۲۹ سنت رسید.
نفت شاخص امریکا نیز از ۴۹ دلار و ۱۰ سنت تا ۴۸ دلار و ۳۰ سنت پایین آمد که ۱.۶ درصد افت را به نشان می‌دهد.

قیمت نفت در حالی به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه در واپسین روزهای سال ۲۰۲۰ میلادی رسیده که در این سال نفت حتی قیمت‌های منفی را نیز تجربه کرد که بیش از هر چیز به دلیل شیوع کرونا و ماراتن تولید بین تولیدکنندگان بزرگ نفت بود.
با این حال، توافق اوپک پلاس برای کاهش ۹.۷ میلیون بشکه‌ای نفت در گام اول و افزایش تدریجی تولید، ‌باعث شد تا قیمت طلای سیاه به مرور رشد کند.

اعضای اوپک پلاس همچنین در آخرین نشست خود توافق کردند تا کاهش تولید در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز ادامه داشته باشد که این موضوع قیمت نفت را تا ۵۰ دلار در هر بشکه بالا برد.

 


منبع: ایرنا

چاپ