جریمه سنگین در انتظار مشترکین گاز

مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: مشترکینی که نسبت به سال‌های ۹۶ و ۹۷ به میزان بیش از ۱۵ درصد مصرف گاز آنها افزایش داشته باشد، مشمول افزایش ۱۵ درصدی هزینه مصرف گاز می‌شوند که این افزایش هزینه گاز برای مشترکین پرمصرف، از ۱۶ آبان ماه امسال اجرایی شد.

حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در نشستی خبری اظهارکرد: از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز بیشتری شده به طوری که سال گذشته در زمان مشابه ۱۹۳ میلیارد مترمکعب گاز در کشور تولید شده بود و این رقم امسال به ۲۰۳ میلیارد مترمکعب رسید.

وی افزود: از این ۱۰ میلیارد مترمکعب گازی که اضافه بر سال گذشته تولید شده، ۷ میلیارد مترمکعب به اضافه مصرف بخش خانگی و ۳ میلیارد مترمکعب به اضافه مصرف بخش نیروگاهی کشور تخصیص داده شد و سایر بخش‌ها تقریبا مصرفی مشابه سال قبل داشته‌اند.
معاون وزیر نفت تصریح کرد: در آذرماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل، روزانه ۵۲ میلیون مترمکعب تولید گاز بیشتری داشته‌ایم که از این رقم افزایش تولید، ۴۶ میلیون مترمکعب به بخش خانگی و ۹ میلیون مترمکعب هم به بخش نیروگاهی تخصیص پیدا کرد.

وی ادامه داد: بار اصلی مصرف چه از حیث مصرف گاز و چه مصرف برقی که برای تولید آن گاز مصرف می‌شود، در بخش خانگی است و این نشان می‌دهد از نظر تبلیغات و تجهیزات، کارهای بهینه‌سازی مصرف باید انجام گیرد.
تربتی با اشاره طرح اصلاح موتورخانه‌ها به منظور بهینه‌سازی مصرف گاز گفت: در این طرح که مهرماه امسال آغاز شده، تاکنون ۱۷۰۰ نفر ثبت نام کرده‌اند و فرآیند ثبت نام ادامه دارد.

وی افزود: ارائه رایگان گاز به محرومان که در جلسه سران قوا به پیشنهاد مقام معظم رهبری مطرح شد، در دولت مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و از روز ابتدایی دی ماه امسال، کسانی که در اقلیم‌های ۱ تا ۳، زیر ۲۰۰ مترمکعب در ماه، در اقلیم ۴ زیر ۱۵۰ مترمکعب در ماه و در اقلیم ۵ زیر ۱۰۰ مترمکعب در ماه مصرف گاز داشته باشند، مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی در پرداخت هزینه قبض گاز خواهند شد؛ این الگوی مصرفی برای ماه‌های گرم سال برای تمام مشترکین ۴۵ مترمکعب در ماه است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه "برآورد صورت گرفته بر اساس قبوض سال‌های گذشته نشان می‌دهدکه بین ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم مشمول گاز رایگان خواهند شد"، گفت: اجرای این طرح حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای شرکت ملی گاز را کاهش می‌دهد اما آنچه برای ما اهمیت دارد، درآمد نیست بلکه بهینه‌سازی مصرف گاز است.

وی ادامه داد: همچنین تمامی مشترکین گاز که نسبت به میانگین سال‌های ۹۶ و ۹۷، به میزان ۱۰ درصد از مصرف گاز خود را کاهش دهند، کل هزینه مصرف گاز آنها با تخفیف ۱۵ درصدی محاسبه خواهد شد و مشترکینی که نسبت به سال‌های ۹۶ و ۹۷ به میزان بیش از ۱۵ درصد مصرف گاز آنها افزایش داشته باشد، مشمول افزایش ۱۵ درصدی هزینه مصرف گاز می‌شوند که این افزایش ۱۵ درصدی هزینه گاز برای مشترکین پرمصرف، از ۱۶ آبان ماه امسال اجرایی شده است.


منبع: تسنیم


چاپ