نفت جهانی باز هم سقوط کرد

با افزایش ذخایر نفت امریکا و شمار مبتلایان به کرونا که به ترتیب فزونی عرضه در بازار و کندی بهبود تقاضا برای سوخت را به دنبال خواهد داشت، قیمت نفت کاهش یافت.

پس از اعلام افزایش ذخایر نفت امریکا که نگرانی در مورد فزونی عرضه در جهان را شعله ور ساخت و همینطور افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ که بر نگرانی‌ها در مورد بهبود کند تقاضا برای سوخت، اضافه کرد، قیمت نفت در معاملات امروز کاهش یافت

 هر بشکه نفت برنت با ۶۳ سنت کاهش ۴۱.۰۷ دلار و هر بشکه نفت خام امریکا با ۵۵ سنت کاهش ۴۲.۶۱ دلار معامله شدند. هر دو شاخص نفتی دیروز افزایش قیمت داشتند.

 آمارهای موسسه آمریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت امریکا در هفته منتهی به ۱۶ اکتبر به ۴۹۰.۶ میلیون بشکه افزایش یافته است در حالی که تحلیلگران انتظار کاهش یک میلیون بشکه‌ای را داشتند.

 از دیگر عواملی که بر قیمت نفت فشار کاهشی دارد، عبور تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ از ۴۰ میلیون نفر در روز سه شنبه است به طوریکه برخی از بخش‌های اروپا اقدامات قرنطینگی را ازسرگرفتند.

 وزیر انرژی روسیه گفت صحبت کردن در مورد آینده کاهش تولید نفت، پیش از ماه سپتامبر بسیار زود است.

 اوپک پلاس میزان تولید خود را از ژانویه ۲۰۱۷ با هدف ایجاد توازن در بازار و تقویت قیمت‌ها و کاهش ذخایر کاهش دادند. آنها درحال‌حاضر میزان تولید خود ۷.۷ میلیون بشکه در روز کاهش داده‌اند.

 در آغاز این رقم ۹.۷ میلیون بشکه در روز بود و قرار است در ماه ژانویه میزان تولید خود را با کم کردن ۲ میلیون بشکه در روز به ۵.۷ میلیون بشکه در روز برسانند.

 افزایش تولید لیبی نیز بر فزونی عرضه در بازار افزوده است.

 در عین حال، نزدیک شدن دموکرات و جمهوری خواه‌ها به توافق بر سر کمک مالی کرونایی جدید که می‌تواند برای سوخت را افزایش دهد، سبب شد تا قیمت‌ها بیش از این کاهش نیابد.

 منبع: فارس


چاپ