مهدی صادقی‌نیارکی در نخستین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت عنوان کرد:

ساخت کاتالیست داخلی یک فرصت طلایی برای صنایع است

نخستین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت ۲۶ و ۲۷ دی ۱۳۹۸ در کیش با همت شرکت نفت و گاز سرو و صنعتگران صنعت پتروشیمی و پالایش نفت برگزار شد.

در این همایش مهدی صادقی‌نیارکی معاون صنعت وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدحسین بهشتی رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، امیرهومن کریمی وثیق مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو، مهدی کرباسیان رئیس پیشین هیات عامل ایمیدرو و جمعی از صنعتگران پتروشیمی و پالایش نفت حضور داشتند و به ایراد سخنرانی پرداختند.
در این همایش از دو محصول جدید شرکت نفت و گاز سرو باعنوان کاتالیست سنتز متانول و کاتالیست شیفت دمای پایین مورد استفاده در صنایع پتروشیمی و پالایش نفت رونمایی شد.
لازم به یادآوری است که تولیدات شرکت نفت و گاز سرو در امسال باعث صرفه‌جویی ارزی افزون بر ۴۰ میلیون دلاری شده که علاوه بر رفع اثر تحریم‌ها، از خروج ارز از کشور جلوگیری به عمل آورده است.

صنایع داخلی باید تکنولوژ شوند
به گزارش صمت، مهدی صادقی‌نیارکی، معاون صنعت وزیر صنعت، معدن و تجارت در نخستین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت عنوان کرد: یکی از اهداف ما در وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بومی‌سازی است. وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۸ افزون بر ۷محور را هدف‌گذاری کرده که برنامه نخست آن تعمیق ساخت داخل است که ذیل این برنامه پروژه نهضت ساخت داخل برنامه‌ریزی شده است.
وی تاکید کرد: تولید و خوداتکایی یک امر مقدس است و چون امری جهادی است عبارت نهضت را برای ساخت داخل انتخاب کرده‌ایم. در قالب این پروژه برنامه‌ریزی کرده‌ایم که واردات را ۱۰ میلیارد دلار کاهش دهیم و این امر شدنی است. در وزارتخانه تشکیل میزهای ساخت داخل را برنامه‌ریزی و تاکنون ۹ میز ساخت داخل را برقرار کرده‌ایم.
وی ادامه داد: در صنعت پتروشیمی که میز ساخت داخل آن تشکیل شد، حدود ۹۵ میلیون یورو قرارداد و تفاهمنامه منعقد شده است. در صنعت فولاد نیز ۵۰۰ میلیون یورو قرارداد و تفاهمنامه به امضا رسیده است. وی با تاکید بر این موضوع که فناوری خریدنی نیست، گفت: فناوری را باید ایجاد کرد و صنایع ما به جای خرید دانش فنی باید تکنولوژ شوند و زنجیره ارزش کارخانه‌سازی در کشور ایجاد شود.
معاون صنعت وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه تاکید کرد: اگر امروز کاتالیست داخلی نبود صنایع باید چکار می‌کردند؟ مانند الکترود گرافیتی برای صنایع مشکل‌آفرینی می‌کرد. امروز ساخت کاتالیست داخلی یک فرصت طلایی برای صنایع است. صنعت کاتالیست تا چند سال گذشته مانند الکترود گرافیتی بومی نبود، اما امروز با همت شرکت‌های داخلی این صنعت بومی‌سازی شده است.
صادقی‌نیارکی یادآور شد: صنعتگران پتروشیمی باید همت کنند آنچه در صنعت فولاد به‌خوبی اتفاق افتاد در صنعت پتروشیمی نیز روی دهد. امیدواریم در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به سمت بومی‌سازی پیش برویم.

حیات دانش‌بنیان‌ها با تجاری‌سازی است
محمدحسین بهشتی، رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری نیز در نخستین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت عنوان کرد: بحث اصلی در معاونت علمی و فناوری تجاری‌سازی است. این به آن معناست که فعالیت در حوزه دانش‌بنیان با تجاری‌سازی ادامه پیدا می‌کند.
بهشتی خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که کالای مورد نیاز صنایع وارد بازار شود و این هدف در قالب شرکت‌های خصوصی محقق خواهد شد. طرح‌های ما در معاونت فناوری ریاست‌جمهوری در قالب طرح‌هایی سه‌جانبه اجرا می‌شود؛ یکی مجری به‌عنوان بخش خصوصی، بهره‌بردار به‌عنوان کسی که می‌خواهد از یک محصول استفاده کند و معاونت علمی به‌عنوان حامی. معاونت طرح‌ها را بررسی می‌کند و تسهیلاتی را برای این طرح‌ها در نظر می‌گیرد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم اقتصاد را شکوفا کنیم چاره‌ای جز تاکید بر تولید ساخت داخل نداریم.

تولید در راستای صنایع استراتژیک
امیرهومن کریمی‌وثیق مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو در این همایش عنوان کرد: نیازهای مشتری باید یکی از نیازهای مهم صنعتگران و تولیدکنندگان به‌شمار رود.
کریمی در ادامه خاطرنشان کرد: نگاه به نیاز مشتری یکی از مهم‌ترین موضوعات در کشور است. علاوه بر این تولیدکنندگان باید به کیفیت توجه داشته باشند، چراکه کیفیت شاه‌کلید موفقیت به‌شمار می‌آید. نوآوری و خدمات بعد از فروش نیز باید در مراحل بعد مورد توجه قرار گیرند.
وی ادامه داد: تلاش ما این است که کسب‌وکار پایدار ایجاد کنیم. در این راستا باید خلاقیت داشت. تمام سعی ما در شرکت نفت و گاز سرو این است که یک شرکت ریشه‌دار باشیم. مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو عنوان کرد: کاتالیست جزو کالاهای گذرا به‌شمار نمی‌رود که برای یک مدت کوتاه تولید شود، بلکه کالایی است که نیاز برخی صنایع استراتژیک را پاسخگو خواهد بود.

پرریسک سرمایه‌گذاری در کاتالیست
اسماعیل قنبری، عضو هیات‌مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در نخستین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش عنوان کرد: صنعت پتروشیمی یکی از صنایع ارزش‌آفرین در اقتصاد کشور به‌شمار می‌رود. براساس آمار بانک مرکزی حدود ۵۲ درصد ارز سامانه نیما ازسوی شرکت‌های پتروشیمی برگشته و حدود ۲۵ درصد ارز کشور مربوط به صنعت پتروشیمی است. قنبری در ادامه خاطرنشان کرد: توسعه صنعت پتروشیمی در گرو چند عامل از جمله خوراک، سرمایه، فناوری و بازار است. در زمینه خوراک ظرفیت‌های قابل‌توجهی در کشور وجود دارد. امیدواریم با تلاشی که در زمینه بومی‌سازی فناوری نیز انجام می‌شود، از واردات بی‌نیاز شویم. وی تاکید کرد: در زمینه فناوری مهم‌ترین عامل شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که چه در بخش فرآیند و چه در تولید کاتالیست شرکت‌های داخلی گام‌های مهمی برداشته‌اند. عضو هیات‌مدیره شرکت ملی صنایع و پتروشیمی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در صنعت کاتالیست یک مقوله پرریسک است، اما صنعتگرانی هستند که با تلاش در این صنعت موفق عمل کردند و از کسانی که به تولیدات داخلی و ظرفیت‌های ایجاد شده اعتماد می‌کنند کمال تشکر را داریم. قنبری تاکید کرد: صنعت کاتالیست جزو صنایع ارزش‌آفرین قلمداد می‌شود. این صنعت در برخی صنایع چون فولاد و پتروشیمی گام‌های بلندی برداشته است. درحال‌حاضر صنایعی چون نفت و گاز و پتروشیمی حدود ۲۴۰ میلیون دلار در زمینه کاتالیست هزینه می‌کنند که این امر ظرفیت بسیار بالایی را برای تجاری‌سازی کاتالیست فراهم می‌کند.

صنعت کاتالیست یک صنعت های‌تک
غلامرضا جوکار، مدیرعامل شرکت پتروشیمی مروارید در نخستین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش در کیش عنوان کرد: کاتالیست یک صنعت مهم به‌شمار می‌رود. این صنعت در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶) ۱۰ میلیارد دلار تجارت داشته و هیچ شرکتی در این بازار بیشتر از ۱۰ درصد سهم نداشته است. در دنیا ۱۲۰۰ نوع کاتالیست تولید می‌شود. جوکار در ادامه خاطرنشان کرد: بیشترین استفاده کاتالیست در صنایع پلیمری است. وی در ادامه یادآور شد: صنعت کاتالیست یک صنعت های‌تک و بسیار سخت است و در دنیا کشورهای محدودی در این صنعت مشغول کار هستند. جوکار تاکید کرد: این صنعت سبب جذب نخبگان کشور می‌شود، چراکه از بالاترین سطح دانش بهره می‌برد. جوکار تاکید کرد: این صنعت می‌تواند سبب ایجاد رقابت شود و می‌توان با بومی‌سازی کاتالیست به توسعه‌یافتگی افتخار کرد.

جایگزینی کاتالیست‌های داخلی
عبدالرحیم قنبریان، مدیرعامل پتروشیمی شیراز نیز در نخستین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش عنوان کرد: از اینکه در زمینه کالاهای مشابه تولید داخل شاهد واردات هستیم، بسیار متاسف هستیم و امیدواریم با سیاست‌های درست از این کار پیشگیری به عمل آید. قنبریان در ادامه خاطرنشان کرد: صنعت پتروشیمی گام‌هایی موثر در اقتصاد برداشته و ۲۰ درصد درآمدهای ارزی را به خود اختصاص داده است. وی ادامه داد: ما برای پیشبرد اهداف شرکت، استراتژی خود را تغییر داده‌ایم و به سمت پذیرفتن ریسک‌های معقول پیش رفته‌ایم و کاتالیست‌های داخلی را جایگزین کاتالیست‌های خارجی کرده‌ایم. در این راستا نیز باید به شرکت‌های دانش‌بنیان بها داده شود. وی در ادامه خاطرنشان کرد: در زمینه بومی‌سازی کاتالیست با شرکت نفت و گاز سرو همکاری‌های خوبی را آغاز کرده‌ایم.

صادرات ۸ میلیون تنی متانول
محمدرضا میراحمدی مدیرعامل پتروشیمی زاگرس در نخستین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش عنوان کرد: یکی از هدف‌های صادراتی ما کشورهای ژاپن و ایتالیا بودند که پس از آخرین تحریم‌ها بازارهای صادراتی ما بسته شد. میراحمدی در ادامه خاطرنشان کرد: پتروشیمی‌های کشور بیشترین ارز را به نیما ارائه می‌دهند. وی در ادامه خاطرنشان کرد: در کشور ۸ میلیون تن صادرات متانول داریم. وی افزود: در دنیا ۱۲۸ میلیون تن متانول تولید می‌شود که از این مقدار فقط ۲۸ میلیون تن صادر می‌شود و بیشتر در همان کشوری که تولید می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی تاکید کرد: باید از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی حمایت به عمل آورد. این شرکت‌ها باید کیفیت محصولات خود را ارتقا بخشند.

نیاز به حمایت‌های مالی و فنی
اسماعیل بردیده، مدیرعامل شرکت پتروشیمی رازی در نخستین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش عنوان کرد: باید برای حل مشکلات از فکرهای نو کمک گرفت. بردیده در ادامه خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز به سرمایه‌گذاری مالی دارند که دولت باید به این شرکت‌ها کمک کند. وی افزود: برای حل مشکلات فنی نیز باید از مهندسی معکوس استفاده کرد. مدیرعامل شرکت پتروشیمی رازی بیان کرد: کارهای تحقیقاتی زمانبر هستند و باید از شرکت‌های دانش‌بنیان که آزمون و خطا دارند، حمایت شود. وی افزود: شرکت‌ها باید کیفیت محصول را ارتقا دهند و حفظ کنند و در کنار مشتری بمانند و به سمت صادرات پیش بروند.

بزرگ‌ترین کارخانه کاتالیستی منطقه
محمود رضایی، مدیر فروش نفت و گاز سرو در نخستین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش عنوان کرد: یکی از چالش‌های صنعت پتروشیمی در یک دهه گذشته، کاتالیست بوده که هم‌اکنون با بومی‌سازی آن برای صنایع کاتالیست تبدیل به یک مزیت شده است. رضایی در ادامه عنوان کرد: شرکت نفت و گاز سرو، برای برخی صنایع استراتژیک از جمله صنعت پتروشیمی کاتالیست تولید می‌کند. وی خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد آهن‌اسفنجی از طریق کاتالیست نفت و گاز سرو تولید می‌شود. رضایی تاکید کرد: در صنعت پتروشیمی نیز کاتالیست‌های مختلفی را تولید کرده‌ایم. وی در ادامه خاطرنشان کرد: با تک‌محصولی نمی‌توان وارد بازار شد. تلاش ما این است که نیاز تمام بازار را پوشش دهیم؛ از این‌رو زنجیره را تکمیل کرده‌ایم تا به اهداف نهایی خود برسیم. مدیر فروش نفت و گاز سرو همچنین بیان کرد: شرکت نفت و گاز سرو برای پوشش کل بازار به کارخانه‌ای با ظرفیت ۵ هزار تن نیاز دارد که در این راستا قصد دارد کارخانه‌ای جدید راه‌اندازی کند. این کارخانه تا ۶ ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد تا بتواند کل نیاز بازار داخل را پوشش دهد.

کاتالیست قلب صنایع پتروشیمی
مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان نیز در حاشیه این همایش در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: صنایع نفت و گاز و پتروشیمی جزو صنایع پیشران کشور به‌شمار می‌روند و قلب این صنایع، فارغ از تجهیزات مورد نیاز، کاتالیست است. کاتالیست به‌عنوان عنصر استراتژیک نقش مهمی را ایفا می‌کند. حسین شهریاری در ادامه خاطرنشان کرد: برخی شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای تولید توانستند پیشرو شوند و مجموعه آمونیاک و اوره و متانول را تکمیل کنند. درحال‌حاضر به جز سنتز آمونیاک تمام کاتالیست‌ها در شرکت دانش‌بنیان نفت و گاز سرو تولید می‌شود. امیدواریم با ادامه این روند و افزایش کیفیت کاتالیست‌ها، این محصول قابل رقابت با مشابه خارجی خود باشد. وی ادامه داد: در شرایط فعلی باوجود تحریم‌ها اگر شرکت‌های دانش‌بنیان نبودند که این کالاهای استراتژیک را تولید کنند، خلأ بزرگی ایجاد می‌شد.


چاپ