ثروتمندان ۲۳ برابر فقرا از یارانه انرژی بهره می‌برند

نرخ حامل‌های انرژی واقعی می‌شود

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران روز جمعه براساس اطلاعیه‌ای، خبر از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در کشور داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، براساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و با هدف اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، نرخ بنزین معمولی سهمیه‌ای از قرار هر لیتر ۱۵۰۰ تومان، نرخ بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای از قرار هر لیتر ۳۰۰۰ تومان و نرخ بنزین سوپر از قرار هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شد. در این اطلاعیه تاکید شده که نرخ CNG بدون تغییر خواهد بود.
طرح مدیریت مصرف سوخت درحالی در کشور اجرایی می‌شود که براساس آمار، ایران بعد از روسیه، بالاترین شدت مصرف انرژی را در جهان دارد. همچنین بررسی تطبیقی تمام آمارهای جهانی، اثبات می‌کند که توزیع سوخت در ایران ناکاراست. همین ناکارا بودن، باعث بهره‌وری پایین انرژی در ایران شده، به طوری که شاخص شدت انرژی، نشان می‌دهد بهبود فناوری و نگرانی‌های مربوط به محیط زیست، منجر به روند کاهنده شدت انرژی در بسیاری از کشورها شده، اما در ایران اوضاع خلاف روند جهانی است. با این وجود، دولت حجم عظیمی از منابع کشور را صرف پرداخت یارانه انرژی می‌کند. مجموع یارانه پنهان در حوزه انرژی ۸۹۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده که تنها ۵۴۱ هزار میلیارد تومان از آن مربوط به گاز طبیعی و ۴۳۶ هزار میلیارد تومان متعلق به فرآورده‌های نفتی است.
 براساس آمار سازمان بین‌المللی انرژی، ایران سالانه ۷۰ میلیارد دلار یارانه برای سوخت‌های فسیلی می‌پردازد که در کل جهان از نظر پرداخت یارانه‌های پنهان انرژی، در رتبه نخست قرار دارد. بعد از ایران در جایگاه دوم عربستان سعودی و چین قرار دارند که حجم یارانه پنهان سوخت این کشورها، حدود ۴۵ میلیارد دلار است. این یارانه‌ها از یک طرف هزینه‌های سنگینی را به دولت تحمیل کرده و از طرف دیگر نتوانسته‌اند به هدف خود یعنی توانمندسازی اقشار کمتر برخوردار جامعه برسند. آمارهای مختلف اثبات می‌کند که ثروتمندان، ۲۳ برابر بیشتر از فقرا از یارانه انرژی بهره می‌برند.

اقدامی به نفع اقشار زیر فشار جامعه
«اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین به نفع مردم و برای کمک به اقشار زیر فشار جامعه است». رئیس‌جمهوری ضمن بیان این جمله در دیدار عیدانه با برخی اعضای دولت و مسئولان کشور بر اهمیت اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین و کمک به خانوارهای ضعیف و متوسط کشور از محل درآمد حاصل از آن تاکید و اظهار کرد: این کار به نفع مردم و اقشار زیر فشار جامعه بوده و می‌تواند در حل مشکلات آنان مفید و موثر باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی روز جمعه با اشاره به اقدام اخیر دولت در افزایش نرخ بنزین گفت: دولت مدت‌ها به دنبال آن بود تا از طریقی بتواند از اقشار ضعیف کشور که به‌واسطه شرایط اقتصادی در فشار هستند، حمایت و به آنها کمک کند، اما به دلیل کمبود منابع درآمدی و بودجه توان اجرای آن وجود نداشت.
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز اقشاری در جامعه هستند که در زندگی خود با مشکلات مواجه هستند، گفت: فشارهای اقتصادی شدید در سال ۹۷ و ۹۸ به زندگی مردم وارد شد و دولت می‌خواهد در حد تامین نیازمندی‌های ضروری، حمایتی از مردم کند و به خانواده‌هایی که احساس می‌کنیم در فشار بیشتری هستند کمکی کرده باشیم.

تعیین اقشار ضعیف جامعه
روحانی با بیان اینکه برای تعیین اقشار ضعیف جامعه نیاز به آمار و ارقام دقیق داریم اما در همین حدی که امکان تشخیص وجود دارد می‌توانیم جامعه را به دو بخش تقسیم کنیم، گفت: بر این اساس حدود ۷۵ درصد در شرایط فشار قرار دارند و حدود ۲۵ درصد هم شرایط زندگی‌شان خوب است و برمبنای محاسبات ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار و جمعیتی در حدود ۶۰ میلیون نفر مشمول طرح حمایتی دولت خواهند بود و این مبلغ هم کمک به فرد نیست و کمک به خانوار به‌شمار می‌رود.
رئیس‌جمهوری افزود: تلاش ما این است بتوانیم این مبلغ را ماهانه به حساب خانوارها واریز کنیم و در اوایل آذر نخستین نوبت آن پرداخت شود. این اقدام برای اقشار مستضعف جامعه کمک کوچکی به‌شمار می‌رود و در مجموع اصل این کار ضروری است.
رئیس‌جمهوری اظهارکرد: برخی معتقد بودند نرخ انرژی در ایران با نرخ آن در کشورهای منطقه فاصله زیادی دارد که البته این موضوع موجب ایجاد مفاسدی از جمله قاچاق خواهد بود و اگر بخواهیم این معضل را از بین ببریم باید به‌گونه‌ای نرخ را افزایش دهیم که تقریبا با نرخ انرژی در کشورهای همسایه برابری داشته باشد و ما با آن مخالفت کردیم.
روحانی از وزیران و مسئولان ذی‌ربط خواست تا به‌طور شفاف اهمیت این اقدام را برای مردم توضیح دهند و افزود: ۴ سال است که دولت نسبت به تغییر نرخ بنزین اقدامی نکرده و امروز بعد از ۴ سال این اقدام انجام شده است.
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: باید این را برای مردم توضیح دهیم که این اقدام به نفع آنان خواهد بود و دولت باوجود مشکلات اقتصادی که دارد هرگز قصد برداشت از این پول را ندارد و هرچه درآمد از این محل عاید شود به خانوارها بازخواهد گشت. روحانی افزود: هیچ کس تصور نکند چون شرایط اقتصادی دولت سخت شده دست به این اقدام زده تا بخواهد بودجه خود را جبران کند؛ هرگز اینطور نیست و ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت. رئیس‌جمهوری گفت: این کار به نفع مردم و اقشار زیر فشار جامعه بوده و می‌تواند مفید و موثر باشد.

تصمیم و توافق همه مسئولان نظام
درهمین حال، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری عملیاتی شدن مصوبه جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه درباره اصلاح نرخ بنزین را اقدامی لازم و ضروری دانست و گفت: دولت پیش از این نیز درچند مقطع قصد داشت این تصمیم مهم را اجرا کند که هر بار به دلایلی با تاخیر مواجه شد.
محمود واعظی در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه حمایت معیشتی از اقشار کم‌برخوردار و دهک‌های پایین از مزایا و اهداف طرح اصلاح نرخ بنزین است، افزود: بحث اصلاح نرخ بنزین در جای خود موضوع بسیار مهمی است که می‌تواند کشور را به تعادل منطقی در مصرف برساند، آثار زیست محیطی خوبی داشته باشد و از همه مهم‌تر از قاچاق گسترده بنزین جلوگیری کند. وی تصریح کرد: در عین حال این موضوع که منافع مالی حاصل از این طرح به‌طور مستقیم میان مردم تقسیم می‌شود نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
واعظی ادامه داد: با اجرای طرح حمایت معیشتی دولت که حدود ۶۰ میلیون نفر در قالب ۱۸ میلیون خانوار را در بر می‌گیرد، بخشی از این بی‌عدالتی جبران می‌شود و حتی اگر این اصلاح نرخ عوارضی هم در پی داشته باشد، با ارزیابی‌هایی که در بانک مرکزی و سایر نهادهای اقتصادی انجام شده خیلی چشمگیر نخواهد بود و همچنان برای اقشار پایین جامعه این رقم معنی خواهد داشت.
وی همچنین با بیان اینکه این تصمیم با اتفاق نظر سران سه قوه در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی اتخاذ شد و به هیچ وجه این گونه نیست که تصمیم دولت بوده باشد، گفت: در اصل اصلاح نرخ بنزین تصمیم همه ارکان نظام بوده و همه در این تصمیم دخیل بوده‌اند و دولت تنها مجری این طرح است.

حمایت از خانوارهای کم‌درآمد
علی ربیعی عصر جمعه در جمع خبرنگاران درباره اجرای طرح اصلاح نرخ و سهمیه‌بندی بنزین و بسته حمایت دولت از خانوارهای کم‌درآمد، اظهار کرد: قرار شد از تمام درآمدهای حاصل از طرح اصلاح نرخ بنزین به ۱۸ میلیون خانوار کمک کنیم.
سخنگوی دولت تصریح کرد: سال‌ها اقتصاددان‌ها درباره یارانه‌های پنهان صحبت می‌کردند؛ البته برخی درباره زمان اجرای آن نظرهایی دارند، بالاخره اصلاح ساختار سخت و دردناک است، اما آثار مثبت آن در میان‌مدت مشخص می‌شود.
وی تاکید کرد: در کنار اجرای این طرح‌ها، تورم را نیز کنترل می‌کنیم. پیش‌بینی‌های لازم انجام شده است. افزایش نرخ حمل‌ونقل و کرایه تاکسی و تاکسی اینترنتی نخواهیم داشت و بخش‌هایی که نگرانی افزایش نرخ در آن وجود دارد را کنترل خواهیم کرد.

پرداخت یارانه کمک‌معیشت خانوار
محمد باقر نوبخت نیز در گفت‌وگویی درباره جزییات طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش نرخ بنزین اعلام کرد: از محل افزایش نرخ بنزین ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت که به بیش از ۶۰ میلیون نفر اختصاص خواهد یافت. از هفته آینده پرداخت یارانه کمک‌معیشت خانوارها از محل منابع مالی افزایش نرخ بنزین آغاز می‌شود.
نوبخت با بیان اینکه رئیس‌جمهوری سازمان برنامه و بودجه را موظف کرده که این پرداخت‌ها را از طریق خزانه انجام دهد، گفت: سازمان برنامه و بودجه در چند سال گذشته پرداخت هدفمندی یارانه را به تاخیر انداخته و تلاش خواهد کرد همه منابع مالی اجرای این طرح را به خود مردم پرداخت کند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: با پرداخت یارانه معیشتی به خانوارهای ایرانی، دولت از این پس سه نوع پرداختی خواهد داشت که پرداخت بیش از ۳ هزار میلیارد تومان هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت ۲۳ تا ۲۴ هزار میلیارد تومان حقوق کارکنان دولت و از این به بعد پرداخت بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان بابت حمایت از معیشت خانوارها خواهد بود.
وی بر واقعی شدن نرخ سوخت تاکید کرد و گفت: با اصلاح نرخ بنزین در واقع یک گام به سمت واقعی شدن نرخ حامل‌های انرژی حرکت کردیم و امیدواریم شاهد صرفه‌جویی در مصرف سوخت در کشور باشیم. نوبخت بیان کرد: بنزین از آن مردم است؛ بنابراین در جهت واقعی کردن نرخ آن باید گام‌های اساسی برداریم تا به‌تدریج شاهد کاهش آلودگی هوا در کشور باشیم و براساس مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی رئیسان ۳ قوه مقرر کردند ۱۰۰ درصد درآمد ناشی از این افزایش نرخ به خود مردم برگردد.
وی اظهار کرد: در سال ۹۵ به‌طور متوسط روزانه ۷۳ میلیون لیتر بنزین در کشور به مصرف می‌رسید، اما هم‌اکنون میزان آن به بیش از ۹۵ میلیون لیتر در روز رسیده و در سال‌های اخیر شاهد رشد بیشتر آن بودیم.


چاپ