وزیر نفت جزییات کشف «نام‌آوران» را تشریح کرد

افزوده شدن ۲۲ میلیارد بشکه به ذخایر نفت ایران

کشف یک میدان نفتی جدید که از نظر وسعت دومین میدان نفتی کشف‌شده در تاریخ ایران است، خبر دست‌اولی بود که روز یکشنبه ازسوی رئیس‌جمهوری در جمع مردم یزد بیان شد و روز گذشته وزیر نفت، جزییات اطلاعات این کشف بزرگ را برای خبرنگاران توضیح داد.

به‌گفته زنگنه، میدان نفتی جدید ۲۲ میلیارد بشکه نفت دارد که بعد از بازیافت، حدود ۲.۲ میلیارد بشکه نفت را از آن کشور می‌کند. به گزارش بیژن زنگنه در نشست اعلام جزییات اطلاعات کشف میدان بزرگ نفتی جدید در استان خوزستان گفت: در این منطقه پیش از این میدان‌های منصوری، سپهر، جفیر، آب‌تیمور و سوسنگرد شناسایی شده بود و در زیر این میدان‌ها، لایه زمین‌شناسی ایلام یعنی محل میدان جدید شناسایی شد. او با بیان اینکه این میدان یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های نفتی کشف‌شده در ایران است، ادامه داد: در فاصله بین میدان‌های نفتی یادشده در وسعتی به‌اندازه ۲۴۰۰ کیلومترمربع و در عمق ۳۱۰۰ متری، یک لایه نفت‌دار به ضخامت ۸۰ متر کشف کردیم که به‌اندازه ۵۳ میلیارد بشکه نفت درجا حجم دارد و احتمال گسترش این میدان به جنوب غربی و شرقی هم وجود دارد. زنگنه با بیان اینکه عملیات اکتشاف این مجموعه با پیشرفته‌ترین روش‌های اکتشافی انجام شده، ادامه داد: آغاز کشف این میدان با ۳ چاه از سال ۹۵ شروع شده است. او توضیح داد: حجم کل این میدان ۵۳ میلیارد بشکه نفت درجاست و باتوجه به اینکه پیش از این، ۳۱ میلیارد بشکه ذخیره پیشین زیر ۵ میدان حاضر در این منطقه بوده، میزان نفت درجا که به ذخایر ما افزوده می‌شود ۲۲ میلیارد بشکه است. باتوجه به اینکه این میدان‌ها فشرده هستند و با در نظر گرفتن جنس سنگ آنها، با لحاظ فناوری‌های فعلی، حدود ۱۰ درصد برداشت از این میدان در نظر گرفته‌ایم؛ بنابراین با برداشت از این میدان، حدود ۲.۲ میلیارد بشکه نفت به ذخیره قابل بازیافت کشور افزوده می‌شود. وزیر نفت با تاکید بر لزوم افزایش ضریب بازیافت و هدایت فناوری‌ها به این سو افزود: در ۵۳ میلیارد بشکه نفت، یک درصد بازیافت اضافه به معنی ۵۳۰ میلیون بشکه است که با قیمت‌های فعلی نزدیک ۳۲ میلیارد دلار ثروت به کشور اضافه خواهد کرد؛ بنابراین باید همه تلاش خود را برای توسعه فناوری در راستای افزایش ضریب بازیافت به‌کار بگیریم. زنگنه با یادآوری اینکه لایه نفتی کشف‌شده، دومین مخزن بزرگ کشف‌شده در تاریخ اکتشاف ایران است، ادامه داد: بزرگ‌ترین لایه کشف‌شده پیش از این، لایه گچساران با ظرفیت ۵۴ میلیارد بشکه نفت درجا است. بعد از این لایه جدید نیز، لایه مارون را با ۴۰.۵ میلیارد بشکه نفت درجا داریم.
او یادآور شد: درحال‌حاضر برای توسعه این لایه، برنامه جداگانه‌ای نداریم و توسعه این میدان در قالب توسعه میدان‌های جفیر، آب‌تیمور، منصوری و سپهر (میدان‌های منطقه) پیگیری می‌شود.
وزیر نفت گفت: این مخزن به‌پاس خدمات همه افرادی که در گوشه و کنار کشور به خدمت می‌پردازند، به‌ویژه کارکنان مدیریت اکتشاف که نام‌آوران گمنام صنعت نفت هستند و در شرایط دشواری کار می‌کنند، «نام‌آوران» نام‌گذاری شد.

شیوه اکتشاف لایه نفتی جدید
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران می‌گوید این شرکت برای کشف لایه نفتی جدید از اطلاعات چاهی که در آب‌تیمور ۵۳ زده شد استفاده کرده و با در کنار هم قرار دادن داده‌های این چاه و داده‌های لرزه‌نگاری و با شبیه‌سازی، این لایه نفتی کشف شد. سید صالح هندی در آیین اعلام جزییات اطلاعات میدان جدید نفتی کشف‌شده در خوزستان افزود: از سال ۹۵ مدیریت اکتشاف تغییر رویکرد داده که باعث کاهش کشف‌ها در چند سال اخیر شد. پیش از این، بیشتر کشف‌ها به شکل طاقدیسی بود که در قرن‌های اخیر این نوع اکتشاف دیگر کارساز نبود؛ بنابراین روش چینه‌ای را به‌عنوان روش جدید اکتشافی در پیش گرفتیم. در ادامه در لرزه‌نگاری‌ها و حفر چاه‌های اکتشافی شرکت ملی نفت ایران مشخص شد در این لایه مقدار زیادی نفت نهفته است. به‌گفته وی، نام‌آوران در لایه زمین‌شناسی ایلام واقع است.

رونمایی از اطلس اکتشافات نفت و گاز ایران
در حاشیه آیین اعلام جزییات اطلاعات کشف میدان نفتی جدید نام‌آوران، اطلس اکتشافات نفت و گاز ایران در ۴۰ سال گذشته رونمایی شد. سید صالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اشاره به برخی جزییات این اطلس گفت: در ۴۰ سال بعد از انقلاب، ۷۳ میدان نفت و گاز در کشور کشف شده که شامل ۳۶ میدان نفتی و ۳۷ میدان گازی است. همچنین ۲۶ مورد اکتشاف مرزی یا مشترک انجام شده است. وی ادامه داد: در ۴۰ سال بعد از انقلاب به‌جز ۶ سال که مربوط به دوران دفاع مقدس است، هر سال در ایران میدان نفتی یا گازی کشف شده است. همچنین از سال ۸۰ تا ۸۴ اکتشاف‌های شرکت ملی نفت ایران در دنیا رتبه نخست را داشته است. هندی با بیان اینکه مجموع نفتی که در این ۴۰ سال تولیدشده با نفت قابل‌استحصال جایگزین شده، اضافه کرد: ۸ برابر مجموع گاز تولید شده در این ۴ دهه ثبت شده است.
به‌گفته وی، این اطلس به دو زبان و براساس استانداردهای زمین‌شناسی تهیه شده و ارقام درج شده در آن، رقم‌های کشف است که ممکن است در زمان توسعه افزایش داشته باشد.


چاپ