معاون وزیر نیرو با اشاره به بازنگری در طرح‌های سدسازی کشور بیان کرد

تامین آب ۱۷ استان از دریا

گروه انرژی: معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: آن‌طور که در سیلاب ۹۸ موضوع اهمیت لایروبی رودخانه‌ها و نقش آن در سیل پررنگ شد این موضوع مهم نیست و نباید آن را تنها راه‌حل مدیریت سیلاب دانست.


به گزارش صمت به نقل از وزارت نیرو، قاسم تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه هم‌اکنون حدود ۳۲۰ هزار چاه غیرمجاز در کشور داریم، گفت: اگر روند مسدودسازی چاه‌های غیرمجاز ازسوی وزارت نیرو با همین سرعت پیش برود بیش از ۲۰ سال برای بستن چاه‌های غیرمجاز زمان نیاز داریم.
وی ادامه داد: اقدام جدیدی که در این زمینه انجام شد این است که ما چاه‌های غیرمجاز را از نظر سطح اهمیت و میزان برداشت تفکیک کرده‌ایم به طوری که از مجموع ۳۲۰ هزار چاه غیرمجاز، ۱۲۰ هزار چاه، عمقی کمتر از ۲۰ متر دارند که از نظر ما این چاه‌ها دیگر از منابع آب زیرزمینی استفاده نمی‌کنند بلکه از منابع آب سطحی استفاده می‌کنند.
تقی‌زاده خامسی افزود: در ۲۰۰ هزار چاه دیگر در مجموع ۲۰ درصد آنها برداشت جدی از منابع آب زیرزمینی دارند که برنامه ما این است که روی این‌گونه چاه‌ها تمرکز کنیم.
وی با بیان اینکه در سیلاب ۹۸ موضوع اهمیت لایروبی رودخانه‌ها و نقش آن در سیل پررنگ شد، تصریح کرد: لایروبی تنها راه‌حل مدیریت سیلاب نیست بلکه در مدیریت سیلاب وجود سدها اهمیت بسیار زیادی دارد و تنها رودخانه‌های بزرگی چون کارون دارای اهمیت در بحث لایروبی هستند.
معاون وزیر نیرو ادامه داد: اگر سدهای ده‌گانه خوزستان نبود، سیل فروردین ۹۸ که سیلابی بی‌نظیر در ۲۰۰ سال اخیر بود، به این خوبی کنترل نمی‌شد و با وجود این سدها شاهد بودیم که حجم زیادی از آب مدیریت شده و حتی یک نفر کشته نیز در خوزستان نداشتیم در حالی که سیلابی به مراتب کوچک‌تر از این، پیش از انقلاب که سدهای ده‌گانه خوزستان نبودند، حدود ۳هزار نفر کشته به‌جا گذاشت. در سیل گلستان نیز اگر سد نیمه‌کاره نرماب کامل شده بود می‌توانست نقش موثری در کنترل سیل داشته باشد.


آمادگی برای سیلاب‌ها
وی از تخصیص ۱۵۰۰ میلیارد تومان در وزارت نیرو برای ترمیم خسارت سیل امسال خبر داد و گفت: هواشناسی پاییز امسال را پربارش پیش‌بینی کرده و از ‌اکنون باید برای سیلاب‌های احتمالی نیمه دوم سال ۹۸ و آغاز سال ۹۹ آماده باشیم.
معاون وزیر نیرو میزان تخصیص منابع برای لایروبی رودخانه‌ها را کافی ندانست و گفت: ما به میزانی که منابع برای این منظور اختصاص داده می‌شود می‌توانیم در زمینه لایروبی اقدام کنیم اما باید توجه داشته باشیم که لایروبی کاری دائم است.
تقی‌زاده خامسی با تاکید بر اینکه سیل غیرقابل پیش‌بینی نیست و تنها پیش‌بینی هواشناسی که حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد در زمینه سیلاب قابل اطمینان است، پیش‌بینی ۴۸ ساعته این سازمان است که هشدار به شمار می‌رود، گفت: سیل نه‌تنها در ایران بلکه در هیچ کشوری در دنیا قابل پیش‌بینی نیست و برای همین بیشترین خسارت در بین حوادث ناگهانی مربوط به سیل است.
این مقام مسئول با انتقاد از آبیاری فضای سبز شهری در برخی از شهرهای ایران با آب آشامیدنی، گفت: در این زمینه در حال تلاش هستیم تا آبیاری فضای سبز با پساب را جایگزین آبیاری با آب آشامیدنی کنیم و در این زمینه با شهرداری تهران جلسه‌های مختلفی آغاز کرده‌ایم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره برخورد قضایی با مقصران سیل امسال گفت: از وزارت نیرو کسی بابت سیل بازداشت نشده است.
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای برای افزایش تعرفه آب در نیمه دوم سال نداریم، گفت: افزایش تعرفه که به اندازه ۷ درصد برای همه و ۱۶ درصد برای پرمصرف‌ها در اوایل امسال اجرا شد در گزارش‌های کوتاه‌مدت آن موفق ارزیابی شده است.
اولویت مدیریت مصرف به دلیل مصرف ۹۰ درصدی آب در بخش کشاورزی باید در این بخش باشد و باید روی الگوی کشت در کشور کار شود.
این مقام مسئو‌ل از برنامه‌ریزی برای بازنگری طرح‌های سدسازی با اولویت قرار دادن موضوع سیلاب خبر داد و گفت: سد تنگ معشوره در استان لرستان یکی از مهم‌ترین سدهای غرب کشور است که با هدف کنترل سیلاب مورد بازنگری قرار می‌گیرد. سد بختیاری نیز هم اکنون در حال بازنگری است تا بتوانیم این ۲ پروژه مهم را در بخش اجرا پیگیری کنیم.


انتقال آب دریا به استان‌ها
معاون وزیر نیرو از مطالعه تامین آب ۱۷ استان کشور با استفاده از دریا خبر داد و گفت: تفاهمنامه استفاده از آب دریای عمان به اندازه ۲۲۸ میلیون متر‌مکعب برای سیستان و بلوچستان، ۶۰ میلیون متر‌مکعب برای خراسان جنوبی و ۱۱۰ میلیون متر‌مکعب برای خراسان رضوی امضا شده و کارهای اجرایی آن در هر استان در حال پیگیری است که قرار است این مقدار آب برای صنعت به این استان‌ها انتقال یابد و اگر وزارت نیرو در آینده نیاز آشامیدنی بر این استان‌ها دید برای خرید آب از این محل اقدام خواهد کرد.
تقی‌زاده خامسی نرخ تمام‌شده تامین آب آشامیدنی را بدون در نظر گرفتن آب‌شیرین‌کن‌ها در کشور ۲۵۰۰ تومان به ازای هر متر‌مکعب اعلام کرد و گفت: ما از مردم به ازای مصرف هر متر‌مکعب فقط ۴۰۰ تومان دریافت می‌کنیم.
وی با بیان اینکه مصرف آب در کشور ما اصولی نیست، بیان کرد: در کشوری مثل هلند که مشکل آب ندارند بیش از ۹۰ درصد آب بازچرخانی می‌شود اما در ایران که مشکل آب داریم زیر ۱۰ درصد بازچرخانی داریم که باید در تمامی صنایع به سمت بازچرخانی آب برویم.
معاون وزیر نیرو از طرحی برای استفاده از تبصره ۱۸ قانون بودجه به منظور تامین مالی پروژه‌های تاسیسات آب و فاضلاب خبر داد و گفت: در حال انجام اقدا‌م‌هایی هستیم تا با تامین ۵۰ درصد منابع مالی موردنیاز از صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد از بانک‌ها بتوانیم حدود ۲ هزار میلیارد تومان وام کم‌بهره به بخش خصوصی برای اجرای پروژه‌های تاسیسات آب و فاضلاب دهیم که این اقدام مهم تا پایان امسال عملیاتی می‌شود.


چاپ