پایان ماجرای نرخ بنزین در سال ۹۸

گروه معدن: مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه سیاست‌گذاران باید همیشه نسبت به مصرف بنزین در کشور حساس باشند، گفت: تا زمانی که در بودجه کشور محلی برای واردات بنزین یا درآمدی برای کشور از محل صادرات آن در‌نظر گرفته نشود، سیاست‌گذاران نسبت به هشدارهای افزایش مصرف واکنشی نشان نمی‌دهند و در واقع نسبت به آن حساسیت ندارند.

به گزارش ایسنا، علیرضا صادق‌آبادی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه هم‌اکنون متوسط میزان مصرف بنزین کشور حدود ۹۴ میلیون لیتر در روز است، تاکید کرد: ظرفیت تولید این محصول در کشور حدود ۱۱۰ میلیون لیتر در روز است که از این میزان بنزین حدود ۹۰ میلیون لیتر با گوگرد کمتر از ۵۰ و ۱۰ پی‌پی‌ام تولید می‌شود که در منطقه کم‌نظیر است. وی همچنین درباره میزان تولید نفت‌گاز کشور ‌گفت: روزانه حدود ۱۱۵ میلیون لیتر نفت‌گاز در کشور تولید می‌شود که حدود ۴۰ درصد آن با استاندارد یورو‌۴ و یورو۵ است و یک جهش در رشد کیفی نفت‌گاز به شمار می‌آید که بی‌سابقه است. صادق‌آبادی با اشاره به اینکه سال گذشته ایران از فهرست کشورهای وارد‌کننده بنزین خارج شده است، گفت: برای کاهش مصرف بنزین کشور نیز می‌توان در مرحله نخست به تولید و استفاده از خودروهای کم‌مصرف روی‌آورد، سیاست بعدی با توجه به حجم ذخایر گاز کشور می‌تواند برنامه جایگزینی سوخت سی‌ان‌جی با بنزین باشد.
همچنین گسترش حمل‌ونقل عمومی یا سیاست‌های قیمتی می‌تواند سبب کنترل و کاهش مصرف بنزین در کشور شود.
وی ادامه داد: ذخایر استراتژیک بنزین و نفت‌گاز ما هم اکنون در شرایط بسیار مطلوب است که یک سپرده ارزی برای کشور به شمار می‌رود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین گفت: از خرداد امسال متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی کشور به ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.


چاپ