وزیر نیرو:

رشد مصرف انرژی کشور در ۲ سال گذشته کند شده است

گروه معدن: وزیر نیرو با بیان اینکه تردیدی نیست شدت مصرف انرژی در کشورمان غیر‌بهینه است، افزود: اما در ۲ سال گذشته این رشد کند شده است.

به گزارش ایلنا، رضا اردکانیان در حاشیه همایش ملی سازگاری با کم‌آبی که در محل وزارت نیرو برگزار شد، افزود: سال‌های گذشته بین ۵ تا ۷ درصد رشد مصرف وجود داشت.
وی ادامه: اگر این رشد مصرف به رونق تولید و رشد صنعت ارتباط داشته باشد قابل‌توجیه است اما اگر این رشد به این دلیل باشد که بخواهیم در مناطق خشک و نیمه‌خشک دمای محیط را ۱۷ درجه تنظیم کنیم، این علامت بد‌مصرفی است.
اردکانیان بر چاره‌سازی برای بد‌مصرفی تاکید کرد و گفت: ادامه روند بد‌مصرفی مشکل‌ساز خواهد بود.
این عضو هیات‌دولت با تاکید بر اینکه در ۲ سال گذشته رشد مصرف تا حد زیادی کنترل شده اما میزان مصرف همچنان بالاست، خاطرنشان کرد: به هر میزان در راستای مصرف درست‌تر گام برداشته شود، می‌توان از نیروگاه‌های ساخته‌شده برای توسعه صنعت و کشاورزی استفاده کرد.
اردکانیان افزود: حتی می‌توان در سایه مصرف درست، اقدام به صادرات انرژی کرد و از محل عوائد ناشی از صادرات برق، این صنعت اداره شود.
وی با تاکید بر اینکه در ۶ سال گذشته حدود ۱۱۰ هزار کیلومتر خط انتقال، فوق‌توزیع و شبکه توزیع در کشور ساخته شده است، گفت: در دولت تدبیر و امید سالانه ۱۸ هزار کیلومتر خطوط برق ایجاد شده که این شبکه وسیع از محل منابع داخلی و از محل پول قبض برق پرداختی از سوی مردم ایجاد شده است.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه هر سال‌ برای پاسخگویی به مصرف بالای اوج تابستان ناچار به ساخت نیروگاه‌های گوناگون با صرف هزینه بسیار زیادی هستیم تا بتوانیم چند صد ساعت اوج مصرف را بدون مشکل سپری کنیم، گفت: درست مصرف کردن سبب خواهد شد این منابع برای توسعه سایر بخش‌ها استفاده شود.
اردکانیان ادامه داد: برنامه‌ریزی برای تابستان امسال از مرداد سال گذشته کلید خورد و اساس این برنامه‌ریزی مشابهت شرایطی آبی ۹۸-‌۹۷ مانند شرایط آبی سال‌ ‌۹۷‌-۹۶ بود؛ به این معنا که ۴ هزار مگاوات کمبود انرژی رقابتی در تابستان ۹۸ ناشی از کم‌بارشی‌ها باشد. عضو هیات‌دولت خاطرنشان کرد: بر این اساس، برای تابستان ۹۸ حدود ۸ هزار مگاوات کمبود ناشی از تولید پیش‌بینی شد که با بارش‌های خوب آن ۴ هزار مگاوات از آن برطرف شد. وی خاطرنشان کرد: در این بین کسری ۴ هزار مگاواتی تولید به همراه افزایش مصرف غیرمتعادل برق ممکن است در تابستان امسال مشکل‌ساز شود. از همین رو، سعی شده‌ تعدادی از واحدها زودتر به مدار بیاید و با همکاری مردم بتوان تابستان ۹۸ را بدون خاموشی سپری کرد. اردکانیان تاکید کرد: اگر رشد مصرف تابستان امسال نسبت به سال گذشته از مرز ۲.۵ درصد عبور نکند امیدواری زیادی وجود دارد که تابستان امسال بدون خاموشی سپری شود. وزیر نیرو با بیان اینکه در تابستان امسال تا حدودی گرما زودتر شروع و مقداری هم فراگیر است، گفت: هر یک درجه افزایش دما اگر سراسری باشد حدود یک هزار و ۳۹۰ مگاوات به اوج بار اضافه می‌کند. بنابراین، از همه مصرف‌کنندکان درخواست می‌شود این مسئولیت مشترک و کار جمعی را به‌ویژه امسال در دستور کار خود قرار بدهند تا تابستان امسال با همکاری آنها به بدون مشکل پشت‌سر گذاشته شود.
وی افزود: اگر رشد مصرف تابستان امسال ما نسبت به سال گذشته از مرز ۲.۵ درصد عبور نکند خاموشی‌ها به کمترین حد می‌رسد. اردکانیان از تدوین برنامه‌هایی برای مقابله با شرایط افزایش مصرف خبر داد و گفت: برای این منظور قراردادهایی با صنایع بسته و تلاش شده تشویق‌هایی نیز در‌نظر گرفته شده است. وزیر نیرو تاکید کرد: همکاران صنعت برق با هر نوع استفاده غیرمجاز برخورد خواهند کرد.


چاپ