پاسخ‌های «نفتی» به دوران «سختی»

گروه معدن: مدیرکل روابط‌عمومی وزارت نفت در پاسخ به ادعاهای زاکانی در شبکه سوم سیما تاکید کرد: ما دنبال تفاهم، همکاری و رفاقت هستیم، به شرطی که این موارد در فضای غیرسیاسی مطرح شود تا نتایج آن دربرگیرنده همه ملت باشد و اینکه اولویت ما منافع ملی کشور است.


به گزارش شانا، کسری نوری در برنامه تلویزیونی «سلام، صبح بخیر» در پاسخ به مسائل مطرح‌شده از سوی علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی به عنوان مهمان این برنامه(پنجشنبه هفته گذشته، ۲۳ خرداد) یادآور شد: صنعت نفت چه در میان موافقان سیاست‌های کنونی وزارتخانه و چه در میان مخالفانش استادان و متخصصان زبده‌ای وجود دارد که طبق قاعده محق هستند درباره مسائل فنی اظهارنظر کنند اما در زمینه نکاتی که در برنامه پنجشنبه شما مطرح شد، به سبب جایگاه سازمانی که دارم برای تنویر افکار عمومی نکاتی را عرض می‌کنم.
وی با اشاره به اینکه اظهارات مهمان برنامه شما(آقای زاکانی) از نظر ما به دو بخش تقسیم می‌شود، افزود: یک بخش که معتقد هستیم کذب و خلاف واقع است و یک بخش هم متاسفانه معتقدیم که افتراست، البته امیدواریم مطالبی که خلاف واقع بوده است ان‌شاءالله از سر بی‌اطلاعی مطرح شده و اطلاعات درستی در اختیارشان نبوده است.


وزارت نفت و لغو قرارداد برانکو
مدیرکل روابط‌عمومی وزارت نفت درباره بخشی از صحبت‌های علیرضا زاکانی که افتراست، توضیح داد: برداشتی که از کلیات اظهارات ایشان می‌شود، این است که گویی مهندس زنگنه و مدیران کنونی وزارت نفت طول موج‌شان را به‌طور کامل با غربی‌ها تنظیم می‌کنند‌ زیرا ایشان بارها این موضوع را تکرار و وزارت نفت و آقای زنگنه را به ایجاد انسداد در این شرایط بحرانی کشور متهم کرد. وی با بیان اینکه متاسفانه ایشان طوری صحبت کرد که گویا قراردادهای بزرگ و عجیبی قرار بوده در کشور با چند کشور خاص امضا شود یا وجود داشته است و این قراردادها قرار بوده تحول بزرگی را در کشور ایجاد کند اما آقای زنگنه همه اینها را برهم زده‌اند، افزود: فکر می‌کنم لغو قرارداد برانکو با پرسپولیس را هم به این مجموعه اضافه می‌کردند داستان کامل می‌شد و آن هم گردن آقای زنگنه می‌افتاد و اینها خارج از انصاف است.
به گفته نوری، از یک طرف برخی دوستان می‌فرمایند که آقای زنگنه خسته هستند و انگیزه‌ای برای کار کردن ندارند و از طرف دیگر هم می‌گویند که آقای زنگنه فردی قدرتمند است که یک تنه می‌تواند جلوی تمام قراردادهای خاص را بگیرد و کاری را که دلش می‌خواهد انجام دهد؛ این یک تناقض است.
وی تصریح کرد: مملکت حساب و کتاب و مراجع و مقام‌های بالادست دارد و آنها هم همه موارد را رصد می‌کنند و تشخیص می‌دهند؛ اگر فردی بتواند چنین کارهایی را انجام دهد یعنی اینکه ما هیچ چارچوب و قانونی در کشور نداریم.


۲۵ میلیون یورو «ناچیز» نیست
مدیرکل روابط‌عمومی وزارت نفت به تعبیر «ناچیز» که آقای زاکانی از ۲۵ میلیون یورو ارز شناسایی شده در یکی از شرکت‌های پیمانکار سطح دوم هم اشاره کرد و گفت: از نظر ما این موضوع خیلی مهم است‌ زیرا مسئله‌ای در یکی از شرکت‌های لایه ۲ پیمانکار وزارت نفت بوده است که بر اساس اسناد، خود دوستان متوجه این مسئله می‌شوند و دستور پیگیری می‌دهند و هنوز تا همین لحظه اثبات نشده که فعل مجرمانه‌ای اتفاق افتاده و در حال رسیدگی است.
وی ادامه داد: اما از این جهت برای ما مهم است و دوستان ما برای پیگیری این موضوع خودشان پیشقدم شده‌اند که سرانجام اگر حساسیت به این مسائل و عددهای کوچک نباشد ممکن است نتیجه آن بابک زنجانی‌ها شود.
نوری در پاسخ به اینکه ۷۲ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی سال گذشته نامه‌ای به سران قوا درباره عملکرد آقای زنگنه داده‌اند که آنها پاسخی به آن نداده است، اظهار کرد: خطاب آن نامه به سران قوا بوده و به‌طور مستقیم به آقای زنگنه نبوده است که ایشان بخواهد مستقیم پاسخ دهد. آقای مهندس زنگنه پس از نامه نمایندگان محترم، یک کنفرانس مطبوعاتی با حضور ۶۰ تا ۷۰ خبرنگار داشت که به تک‌تک مسائل مطرح شده‌ پاسخ داد؛ متن کامل این کنفرانس خبری ۱۶ هزار کلمه است.


کسی برای ساخت پالایشگاه پیشقدم نشده است
مدیرکل روابط‌عمومی وزارت نفت با اشاره به اینکه آقای زاکانی فرمودند وزیر نفت اعتقاد به خام‌فروشی دار‌د، افزود: توجه کنید زمانی که آقای زنگنه در سال ۷۶ نخستین‌بار وارد صنعت نفت شد‌، ارزش صادرات محصولات پتروشیمی چه مقدار بوده و اکنون چه مقدار است؟ ارزش صادرات محصولات پتروشیمی هم‌اکنون به ۱۲ میلیارد دلار می‌رسد و ۱۸ طرح دیگر هم در حال اجراست که تا پایان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند. بنابراین، ارزش صادرات این محصولات دو برابر خواهد شد.
نوری با بیان اینکه ظرفیت پالایشی کشور در سال ۹۲ یک میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه بوده در حالی که هم‌اکنون به ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است، گفت: اکنون مجوز ساخت پالایشگاه برای پالایش روزانه ۲ میلیون بشکه نفت برای بخش خصوصی صادر شده‌ اما کسی پیشقدم نشده و خود وزارت نفت هم به دلیل اینکه خلاف اصل ۴۴ است نمی‌تواند برای ساخت پیشقدم شود. وی با اشاره به اینکه وزارت نفت هواپیمایی برای استقبال از شخصی ندارد که به پرواز درآورد، افزود: وزارت نفت فقط چند بالگرد قدیمی دارد که در سکوها همکاران زحمتکش ما را جابه‌جا می‌کند. اگر قبول است ما از این به بعد هلی‌کوپتر هوا کنیم، اگر نه که تعدادی جنگنده و شکاری بمب‌افکن در اختیار وزارت نفت قرار دهید که ما از اینها برای استقبال استفاده کنیم.
نوری درباره اینکه آقای زاکانی گفتند قرارداد سوآپی با روسیه وجود داشته که آقای زنگنه آن را لغو کرده است، ادامه داد: نخست اینکه هیچ قرارداد سوآپ نفت‌خامی بین ایران و روسیه مطرح نبوده است. دوم اینکه، مهمان محترم برنامه شما به‌ظاهر‌ اصلا متوجه نبودند که سوآپ یعنی چه؟
مدیرکل روابط‌عمومی وزارت نفت با بیان اینکه آقای زاکانی در پاسخ مجری برنامه درباره اینکه سوآپ یعنی چه، فرمودند یعنی قرار بوده روس‌ها روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت را بگیرند و بفروشند و پول آن را به ما بدهند، گفت: معنی سوآپ اصلا این نیست؛ سوآپ دریافت یک محموله‌ای در یک نقطه و تحویل معوض آن در نقطه دیگر است. کجا قرار بوده روس‌ها ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران را بگیرند و بفروشند و پول آن را بدهند؟
نوری ادامه داد: وقتی از موضوعی اطلاعی نداریم چرا مطرح می‌کنیم که وقت شما و بیننده‌های‌تان را هم بگیریم؟! خوب نیست بعضی از مسائل بدون سند و مدرک مطرح شوند.


چاپ