معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت
معاون وزیر نفت خبر داد

دور جدید همکاری‌های نفتی با چین و روسیه

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با بیان اینکه مذاکرات خوبی هم‌اکنون با طرف‌های چینی و روسی در دستور کار است، گفت: کمیسیون مشترک ایران و روس فرصت‌های همکاری دوطرف را بررسی می‌کند.


منصور معظمی در نشست آموزشی ویژه خبرنگاران و اهالی رسانه، با اشاره به ریاست وزیر نفت در کمیسیون مشترک ایران و روس در یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه گفت: تا پیش از این، ریاست کمیسیون مشترک با وزیر امور خارجه بود و حضور وزیر نفت با توجه به ظرفیت‌های فراوان دو طرف در حوزه نفت و گاز، نشان می‌دهد فرصت خوبی برای پیشبرد دیپلماسی انرژی فراهم شده است.
وی فعال کردن دیپلماسی انرژی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این حوزه را ضروری اعلام و تصریح کرد: هم‌اکنون، مذاکرات خوبی با چینی‌ها و روس‌ها در دستور کار داریم و کمیسیون مشترک ایران و روس نیز در حال بررسی فرصت‌های همکاری دوطرف است.

 

افزایش قدرت چانه‌زنی با افزایش توان صادراتی
وی با اشاره به حضور روس‌ها در اوکراین و رویکرد آنها در مقابله با اتحادیه اروپا گفت: بی‌تردید افزایش توان صادراتی کشور در حوزه انرژی، بالا بردن ظرفیت تولید و حرکت به سمت صادرات فرآورده به جای خام‌فروشی، قدرت چانه‌زنی ما را در صحنه بین‌المللی افزایش می‌دهد و سبب می‌شود گروه ۱+۵ نیز رفتار متفاوت‌تری در قبال ایران داشته باشد.
معظمی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها علیه ایران، با بیان اینکه تحریم به معنای جنگ تمام‌عیار اقتصادی است و تحریم‌کنندگان می‌خواهند ما را به زمین بزنند، تصریح کرد: ما پشت سد تحریم نمی‌مانیم، تحریم‌ها را دور می‌زنیم و از هر روشی برای شکست تحریم‌ها استفاده خواهیم کرد.
وی دیپلماسی را هنر استفاده از ظرافت‌ها دانست و گفت: خوشبختانه در دولت فعلی، برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های دیپلماسی انرژی، وقت کافی گذاشته شده و وزیر امور خارجه، جهادگری است که سکان دیپلماسی ایران را به خوبی در دست گرفته و هدایت می‌کند.
وی حضور قدرتمند عربستان را در بازار بین‌المللی انرژی، نتیجه توان بالای تولید و صادرات نفت این کشور دانست و گفت: بها ندادن به این ظرفیت‌ها، کشور را آسیب‌پذیر می‌کند.

 

تنازعات سیاسی در خاورمیانه طبیعی است
معظمی با اشاره به وضع ذخایر تولید و مصرف نفت و گاز در جهان و راهبردهای آتی صنعت نفت ایران گفت: کمتر از ۵۰درصد از مجموع هزار و ۶۶۸ میلیارد بشکه ذخایر نفت جهان، در اختیار خاورمیانه است و در چنین شرایطی، ظهور پدیده‌هایی نظیر داعش و تنازعات سیاسی در خاورمیانه طبیعی است.
وی یادآور شد: تا زمانی که خاورمیانه، مرکز ثقل انرژی در جهان است، تنازعات سیاسی در این منطقه ادامه پیدا می‌کند، چراکه مصرف‌کنندگان عمده نفت در جهان، به‌دنبال نفت ارزان و امن هستند.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه در دنیای امروز، بازار مصرف‌کننده نسبت به بازار تولیدکننده، نقش موثرتری ایفا می‌کند، ادامه داد: در این شرایط، معادلات اقتصادی متفاوت‌تری رقم می‌خورد و بررسی بخش انرژی در حوزه بین‌الملل و سیاست‌های دولت‌ها و مصرف‌کنندگان عمده انرژی در جهان نشان می‌دهد، مصرف‌کنندگان در تلاش هستند به‌تدریج اتکای خود را به منابع انرژی خاورمیانه کاهش دهند.
معظمی با اشاره به تلاش برخی کشورها نظیر امریکا برای دستیابی به ذخایر نفت و گاز نامتعارف در این راستا، تاکید کرد: البته بدیهی است خاورمیانه، نقش استراتژیک خود را در بازار انرژی جهان از دست نخواهد داد، اما این نقش پررنگ‌تر نیز نخواهد شد.
وی با بیان اینکه برآنیم در حوزه نفت و گاز به ثبات و پایداری دست یابیم، گفت: از هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای تامین گاز در زمستان هستیم و به این منظور، جلسه‌های هفتگی بررسی طرح‌های صنعت نفت با اولویت پیگیری فعالیت‌ها در میدان گازی پارس‌جنوبی و میدان‌های مشترک غرب کارون با حضور وزیر نفت برگزار می‌شود.
معظمی با تاکید دوباره بر افزایش ۱۰۰میلیون مترمکعبی ظرفیت تولید گاز کشور تا پایان امسال تصریح کرد: از اواسط سال آینده و براساس قراردادهای منعقد شده، صادرات گاز به عراق و عمان در دستور کار قرار می‌گیرد.

 

اقتصاد مقاومتی و بند «ق»، فصل‌های نوینی در صنعت نفت
وی به مباحث اقتصاد مقاومتی و بند «ق» تبصره ۲ بودجه کل کشور به‌عنوان فصل‌های نوینی اشاره کرد که امکان بهره‌مندی از ظرفیت‌های مطلوبی را برای صنعت نفت فراهم کرده است.
این مقام مسئول، یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی را خروج از اقتصاد تک محصولی دانست و گفت: متنوع‌سازی سبد انرژی و افزایش صادرات در راستای تحقق این هدف راهگشاست.
معظمی با بیان اینکه تاکنون بالغ بر ۷۰میلیارد دلار طرح در قالب بند «ق» تعریف و به شورای اقتصاد ارائه شده است، ادامه داد: این امر، آغاز حرکتی جدی در صنعت نفت است که علاوه بر مدیریت مصرف انرژی در کشور، به توسعه سامانه حمل‌ونقل و افزایش ذخیره انرژی می‌انجامد.

 

خصوصی‌ها در فضای اقتصادی شفاف به میدان می‌آیند
وی با بیان اینکه ظرفیت پالایشی کشور در ۳ تا ۴ سال آینده به ۳میلیون بشکه در روز می‌رسد، اظهار کرد: تاکنون برای پروژه احداث ۸ پالایشگاه در سیراف، ۵۴ متقاضی اعلام آمادگی کرده‌اند که این میزان حضور بخش خصوصی نشان می‌دهد، اگر اقتصاد آماده و شفافیت کافی در میان باشد، شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران به میدان می‌آیند.
معظمی گفت: بنابراین ظهور پدیده‌هایی مانند بابک زنجانی، نتیجه دورزدن مقررات و زیرپاگذاشتن چارچوب‌ها بوده است.
وی افزود: همچنین به‌طور قطع، فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و واردات بنزین نیز تنها برای امسال و نهایتا سال آینده ادامه می‌یابد.

 

منطق حکم می‌کرد تولید بنزین در پتروشیمی متوقف شود
معاون وزیر نفت به مباحث مطرح شده درباره واردات بنزین و توقف تولید بنزین در پتروشیمی‌ها اشاره و تصریح کرد: بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها نه‌تنها به درد سلامت مردم نمی‌خورد، بلکه توجیه اقتصادی نیز نداشت و منطق و اقتصاد حکم می‌کرد این فرآیند در پتروشیمی‌ها متوقف شود.
این مقام مسئول، افزایش ۸/۲ درصدی میزان صادرات نفت نسبت به برنامه مصوب را در ۵ماه ابتدای امسال، افزایش تولید گاز و افزایش ۵درصدی تولیدات پتروشیمی را نسبت به سال گذشته مورد اشاره قرار داد و افزود: دنیای استکبار می‌خواهد پشت ایران را به زمین بزند و ما نیز باید تلاش کنیم ضربه فنی نشویم.
 معظمی یادآور شد: همچنین براساس برنامه‌ریزی انجام شده، ظرفیت تولید نفت خام و میعانات گازی در ۳ تا ۴ سال آینده به ۵/۷میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.
وی با بیان اینکه امسال، مشکلات سوخت‌رسانی سال گذشته تکرار نمی‌شود، ادامه داد: به‌زودی برنامه میزان مصرف سوخت به صنایع ابلاغ می‌شود.
معاون وزیر نفت گفت: زمستان سال گذشته، نفس کشیدن بسیار سخت بود، چراکه سوخت مایع به نیروگاه‌ها تحویل می‌دادیم و مسلم است که جایگزینی گاز طبیعی با سوخت مایع، آلودگی‌های کمتری به همراه دارد.

 

مدیریت بهینه مصرف انرژی، استراتژی اصلی وزارت نفت
معظمی با اشاره به شدت بالای مصرف انرژی در ایران و اسراف فراوان به‌ویژه در حوزه انرژی در کشور گفت: مدیریت بهینه مصرف انرژی، از اولویت‌ها و استراتژی‌های اصلی وزارت نفت است. معاون وزیر نفت از برنامه این وزارتخانه برای افزایش سطح گازرسانی به ۹۷ درصد کل کشور در ۳ تا ۴ سال آینده خبر داد و گفت: وزارت نفت، طرح‌های بسیار دیگری در حوزه مدیریت مصرف انرژی تدوین کرده که مردم در آینده از نتایج این طرح‌ها منتفع خواهند شد. وی گفت: مسئولیت اصلی وزارت نفت در حوزه اقتصادی است و باید به گونه‌ای فعالیت کنیم که با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها، درآمد سرانه را در کشور افزایش دهیم.
به گفته معظمی، وظیفه نهادهای اقتصادی تولید ثروت است، چراکه تولید ثروت به افزایش GDP (تولید ناخالص داخلی) و افزایش GDP نیز به افزایش درآمد سرانه، رفاه اجتماعی و کاهش ناهنجاری‌ها در جامعه منجر می‌شود.
وی درباره قراردادهای جدید نفتی گفت: این مدل‌های قراردادی با بهره‌مندی از تیمی متشکل از افراد خبره و متخصص در این امر تدوین شد و در آینده در کنفرانسی بین‌المللی تشریح می‌شود.


چاپ