وزیر نفت
وزیر نفت در مراسم بهره‌برداری از مخزن ذخیره‌سازی گاز طبیعی شوریجه خبر داد:

افزایش ۳۵درصدی گاز تحویلی به نیروگاه‌های کشور

وزیر نفت از افزایش ۳۵درصدی گاز تحویلی به نیروگاه‌های کشور در ۵/۵ماه نخست امسال با هدف بهبود کیفیت هوا و آزادسازی سوخت مایع خبر داد.


بیژن زنگنه در مراسم بهره‌برداری از مخزن ذخیره‌سازی گاز طبیعی شوریجه با بیان اینکه این میزان گاز تحویلی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته تا از سوخته شدن گاز مایع در نیروگاه‌ها جلوگیری کند، افزود: با وجود ذخیره‌سازی قابل توجه گاز در کشور باز هم میزان مصرف روزانه ۶۰۰میلیون مترمکعبی گاز برای ما بسیار زیاد و قابل توجه است.
وی با تاکید بر اینکه ما جزو بی‌همتاترین کشورها و وابستگی به گاز در سبد انرژی هستیم و درحال‌حاضر ۷۰درصد سبد انرژی کشور را گاز تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که به این میزان از این حامل انرژی (گاز) استفاده کند، این نیاز باعث می‌شود ما خطوط انتقال و ایستگاه‌های بیشتری برای تقویت فشار گاز و نقاط ذخیره‌سازی روزمینی و زیرزمینی احداث کنیم.
زنگنه با اشاره به بهره‌برداری از دو مخزن ذخیره‌سازی سراجه قم و شوریجه، گفت: مخازن یاد شده پروژه‌های خوبی برای تقویت شبکه گاز هستند و هم‌اکنون در دو بخش بالادستی و پایین دستی مخزن ذخیره‌سازی شوریجه ۴۰۰میلیون دلار هزینه شده است.
وی ادامه داد: برگشت سرمایه قابل توجهی از این مخزن ذخیره‌سازی خواهیم داشت، ضمن آنکه امسال تا ۱۰ میلیون مترمکعب گاز در روز و سال آینده تا ۲۰میلیون مترمکعب گاز در روز از این مخزن بهره‌برداری خواهد شد.

توسعه میدان‌های مشترک اولویت نخست صنعت نفت
وزیر نفت با بیان اینکه میدان‌های مشترک ایران و ترکمنستان در اولویت ما هستند، گفت: فعلا این موضوع به بخش اکتشاف ما برمی‌گردد و امیدواریم پس از اخذ نتایج از این مطالعات، کار را به شرکت نفت مرکزی بسپارند.
زنگنه تاکید کرد: اولویت ما بهره‌برداری از میدان‌های مشترک گازی است، زیرا در این صورت امکان بهره‌برداری از گاز در مناطق شمال و شمال شرق کشور فراهم می‌شود و ما هزینه‌ای را برای انتقال گاز از جنوب به مناطق شمالی نخواهیم داشت.
وزیر نفت درباره جذب نیروی انسانی گفت: سیاست ما جذب نیروهای بومی به‌خصوص در مناطق عملیاتی است، طی ۸ سال گذشته ۸۰هزار نفر به نیروهای نفت اضافه شده و ۲۰هزار نیروی قراردادی و پیمانکاری نیز امروز به ۲۰۰هزار نفر رسیده که از این تعداد حدود ۸۰هزار نفر نیروی مازاد است. با این حال در صورت نیاز، نیروهای بومی نیز جذب خواهد شد.
وی همچنین در مورد ایجاد یک واحد پروپیلن در سرخس گفت: ایجاد این واحد در شرایط ویژه منطقه اقتصادی سرخس و هم مرزی با ترکمنستان، دارای توجیه اقتصادی و ظرفیت لازم است. تحریم فروش میعانات گازی پیشتر نیز وجود داشته و هم‌اکنون به‌طور رسمی اعلام شده است، اما تاثیر تعیین‌کننده‌ای در فروش میعانات گازی نداشته است.
در همین حال زنگنه در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران افزود: محدودیت برای فروش میعانات گازی پیش از این هم اعمال می‌شد و حال آن را به‌طور رسمی اعلام کرده‌اند، اما این موضوع تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر فروش آن ندارد.
وزیر نفت همچنین در مورد لغو تحریم نفتکش‌ها گفت: هیچ‌وقت این تحریم برداشته نشده و تنها در موارد محدودی این تحریم اعمال نشده است.
وی با اعلام اینکه یکی از نیازهای منطقه خراسان رضوی ایجاد یک پتروشیمی با پایه گاز است، گفت: اگر یک مجتمع بزرگ پتروشیمی در این منطقه ایجاد شود و مقام‌های محلی نیز در تامین و ایجاد زیربناهای آن کمک کنند، حرکت بزرگی برای منطقه خواهد بود و به‌طور قطع صنایع پایین‌دستی آن نیز اضافه خواهد شد و چهره منطقه تغییر خواهد یافت.
وزیر نفت درباره تامین گاز زمستان امسال گفت: مخزن ذخیره‌سازی گاز شوریجه در حد خود کمک می‌کند، زیرا در زمستان برای تامین گاز بخش‌های مختلف به روزانه بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز نیاز داریم. زنگنه با بیان اینکه برای بهره‌برداری از مخزن شوریجه در طول سه و نیم سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیون دلار در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی هزینه شده است، گفت: علاوه بر این مخزن و مخزن سراجه قم، مطالعاتی را در چند مخزن واقع در مناطق کاشان، فارس و گرگان نیز در حال انجام داریم، همچنین برای ذخیره‌سازی روزمینی به شکل ال ان جی نیز مطالعاتی انجام داده‌ایم.


چاپ