وزیر نفت در آستانه یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اعلام کرد:

محدودیتی برای همکاری با روسیه نداریم

ایران و روسیه به عنوان بزرگترین دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان در حالی در فهرست تحریم‌های جدید نفتی کاخ سفید قرار گرفته‌اند که شواهد و قرائن نشان می‌دهد،

هدف واشنگتن از این تحریم‌ها باز کردن جا برای بشکه‌های صادراتی میعانات گازی امریکا در بازارهای آسیایی است.‌ امریکا از حدود ۲ سال گذشته تاکنون با دستیابی به دانش فنی اکتشاف و استخراج نفت و گاز طبیعی از ذخایر نامتعارف و به اصطلاح شیل اویل و شیل گس‌ها علاوه بر کاهش قابل توجه واردات به یکی از صادرکنندگان نفت و میعانات گازی تبدیل شده است. از این رو گزارش‌های منتشر شده توسط موسسات معتبر بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد در منطقه امریکای شمالی با آغاز تولید نفت و گاز از ذخایر نامتعارف (شیل گس و شیل اویل‌ها) تقاضای نفت توسط کشورهای امریکا و کانادا به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، به طوری که حجم واردات نفت امریکا در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۳ با کاهشی روزانه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای همراه بوده است. همزمان با کاهش شدید تقاضای نفت و گاز در امریکا که حتی منجر به توقف صادرات ال.ان.جی قطر به این کشور شده است دولت واشنگتن با صدور مجوزی صادرات میعانات گازی به بازار جهانی را آزاد کرده است و تاکنون ۳ محموله میعانات گازی امریکا در پایانه‌های ژاپن و کره جنوبی تخلیه شده است. امریکایی‌ها در کنار آغاز صادرات نفت بسیار سبک به بازارهای آسیایی، اقدامات چراغ خاموشی هم برای دست‌کاری قیمت نفت در بازار جهانی را در دستور کار قرار داده‌اند.
در همین حال وزیر نفت در آستانه یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه اعلام کرد: ایران برای همکاری با روسیه در زمینه‌های مختلف اقتصادی هیچ محدودیتی ندارد.بیژن زنگنه درباره سفر دو روزه (۱۷ تا ۱۹ شهریور) هیات روسی به ایران اظهار کرد: ایران هیچ محدودیتی برای همکاری با روسیه در زمینه‌های مختلف ندارد و همکاری دو کشور در زمینه اقتصادی باید به سطح قابل قبولی برسد. رییس طرف ایرانی کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و روسیه با اشاره به اینکه در این سفر همه حوزه‌های همکاری در زمینه کشاورزی، حمل‌ونقل، تجارت، صنعت و معدن، انتقال فناوری و انرژی بحث و بررسی می‌شود، تصریح کرد: دو کشور ایران و روسیه تلاش می‌کنند که روابط بین آنها به سطح قابل قبولی توسعه یابد. وزیر نفت پس از آن دیدار درباره خرید نفت ایران از سوی روسیه که بسیاری از رسانه‌ها به آن پرداختند، گفت: در مذاکرات برای فروش نفت، خودمان را محدود به چیزی نمی‌کنیم، اما شایعاتی که درباره امضای قرارداد با روسیه برای فروش نفت ایران وجود دارد، صحت ندارد.
سیدمحمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک نیز به تازگی با بیان اینکه در طول چند سال اخیر تاکنون تولید نفت و گاز از ذخایر نامتعارف روندی رو به افزایش داشته و حتی امریکا محموله‌های میعانات گازی به آسیا صادر کرده است، گفته است: هم‌اکنون شاخص قیمت نفت دبلیو.تی.آی امریکا پایین‌تر از قیمت نفت برنت دریای شمال، نفت دوبی و حتی عمان در بازار خلیج فارس است.مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، تصریح کرده است: این در حالی است که نفت دبلیو.تی.آی امریکا در مقایسه با سایر نفت خام‌های سبک‌تر و مرغوب‌تر است. وی با بیان اینکه با توجه به تغییر تحولات قیمتی در بازار نفت اگر بهای نفت برنت به پایین‌تر نفت دبلیو.تی.آی رسید، جای تعجب ندارد، معتقد است: هم‌اکنون امریکا بهای محموله‌های صادراتی خود را مبنای نفت دبلیو.تی.آی قیمت‌گذاری می‌کند که این موضوع منجر به فروش نفتی ارزان‌تر به مشتریان می‌شود.
نماینده سابق ایران در اوپک با اعلام اینکه مشتریان از قیمت‌گذاری نفت و گاز صادراتی امریکا با شاخص نفت دبلیو.تی.آی استقبال می‌کنند، تاکید کرد: این موضوع تضعیف بیشتر قیمت سایر نفت خام‌ها را به همراه دارد و البته برای خریداران به صرفه‌تر است.
در طول چند ماه اخیر امریکایی‌ها سومین سناریو برای بازکردن جا برای بشکه‌های صادراتی نفت و میعانات گازی خود را عملیاتی کرده‌اند که تحریم نفتی ایران و روسیه را باید به عنوان سومین گام این سناریوی نفتی اعلام کرد. در شرایط فعلی ایران با در اختیار داشتن ظرفیت تولید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت و روسیه با ۱۰ میلیون بشکه ظرفیت تولید طلای سیاه دو تولیدکننده بزرگ نفت در جهان هستند و قطعا از مهم‌ترین رقبای نفتی امریکا، برای حضور در بازار جهانی انرژی هم به شمار می‌روند. از سوی دیگر روند تولید نفت و گاز در کشورهایی همچون کویت، عراق، نروژ، مکزیک و ونزوئلا به دلیل شرایط سیاسی یا افت تولید در مخازن هیدروکربوری در طول چند سال گذشته با فرازو فرودهایی مواجه بوده است. اما کشورهایی همچون ایران و روسیه که در مجموع بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار دارند دست کم برای ۱۰۰سال آینده در شرایط عادی به منظور تولید نفت و گاز با هیچ‌گونه نوسان تولیدی روبه‌رو نیستند. بر این اساس واشنگتن برای باز کردن جا برای بشکه‌های صادراتی نفت و میعانات گازی خود با استفاده از بازار تحریم سعی در محدود کردن صادرات نفت و گاز ایران و روسیه دارد.


چاپ