وزیر نفت در بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت خبر داد

قراردادهای ویژه مراکز تحقیق و توسعه با صنعت نفت

وزیر نفت با تاکید بر مشارکت مراکز پژوهشی در بخش تحقیق و توسعه مخازن نفت و گاز کشور از تعیین نوع قراردادهای ویژه برای همکاری این مراکز با صنعت نفت خبر داد.

بیژن زنگنه در بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت، در جریان آخرین دستاوردهای پژوهشگاه در بخش‌های بالادستی، پایین دستی، محیط زیست و نانو قرار گرفت و با روسای پردیس‌ها و متخصصان پژوهشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد. وی در جریان این بازدید با تاکید دوباره بر ضرورت همکاری بیشتر صنعت نفت با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی متخصص در این حوزه گفت: علاوه بر دانشگاه صنعت نفت، حدود ۶ دانشگاه کشور از قابلیت خوبی در حوزه مهندسی نفت برخوردارند و همانطور که پیشتر نیز تاکید کرده‌ام، معتقدم باید صفر تا صد چند مخزن به هر یک از این مجموعه‌های تحقیقاتی و پژوهشی سپرده شود تا آنها به عنوان مشاور عالی صنعت نفت در بخش تحقیق و توسعه این مخازن فعالیت کنند. زنگنه ادامه داد: پژوهشگاه صنعت نفت نیز از این ظرفیت برخوردار است و با توجه به اهمیت مخازن بزرگ و اصلی تولیدکننده نفت و گاز برای کشور، ورود پژوهشگاه به این مخازن در شرایط حاضر اولویت دارد. به گفته وی، پژوهشگاه صنعت نفت باید با تعریف و پیشبرد پروژه‌های در دست اقدام، درآمدزا باشد و هزینه‌های خود را از محل درآمدهای حاصل، تامین کند. زنگنه گفت: به این منظور، تعریف نوع قراردادی برای ورود پژوهشگاه صنعت نفت به بخش تحقیق و توسعه مخازن مدنظر قرار می‌گیرد.

حفظ سلامت مخزن در فعالیت‌های بالادستی
وزیر نفت با اشاره به اهمیت تولید صیانتی و انجام فعالیت‌های ازدیاد برداشت در میدان‌ها، حفظ سلامت مخزن را از اولویت‌های صنعت نفت اعلام و تصریح کرد: دانشگاه‌ها یا پژوهشگاه صنعت نفت که مسئولیت مخازن را برعهده می‌گیرند، می‌توانند از شریک خارجی استفاده کنند و لازم است تمام امکانات و دانش خود را برای دستیابی به اهداف مدنظر در توسعه میدان‌ها به‌کار گیرند.
زنگنه درباره تامین منابع مالی مورد نیاز در این بخش گفت: نتایج حاصل از فعالیت‌های فناورانه، پاسخگوی هزینه‌هاست؛ به‌طور نمونه یک درصد افزایش ضریب‌بازیافت، میلیاردها دلار درآمدزایی به همراه دارد و تمام هزینه‌ها را جبران می‌کند. وی با اشاره به برخی مشکلات پژوهشگاه صنعت نفت به دلیل طولانی شدن فرآیندهای ناشی از انجام تشریفات مناقصات گفت: پژوهشگاه نیازی به تشریفات ندارد.


پژوهش توسعه‌ای، تقاضا محور باشد
وزیر نفت در ادامه با بیان این که تفاوت توسعه یافتگی و توسعه نیافتگی در دنیای امروز به بهره‌مندی از فناوری مربوط می‌شود، ادامه داد: ما در حوزه فناوری خوب عمل نکرده‌ایم و این عملکرد ضعیف، بیش از آنکه ناشی از کمبود منابع مالی باشد، از ضعف مدیریتی در این حوزه ناشی می‌شود.
زنگنه در عین حال که تامین منابع مالی را ضروری خواند، تصریح کرد: تا زمانی که مدیریت درستی در این زمینه اعمال نشود، افزایش بودجه‌های پژوهشی و چند برابر شدن منابع مالی راهگشا نخواهد بود.
وی با تاکید بر این که پژوهش توسعه‌ای، باید تقاضامحور باشد، افزود: این شرط تنها در اقتصاد رقابتی محقق می‌شود و در شرایطی که رقابتی بر فضای اقتصادی حاکم نباشد، حرکت به سمت توسعه فناوری و فعالیت‌های پژوهشی، توجیهی ندارد.
زنگنه اظهار کرد: شرکت‌های قدرتمند فعال در بازار دنیا، حیات و ممات خود را در توسعه فناوری می‌بینند و اقتصاد رقابتی در دنیا سبب شده است برخی شرکت‌های نام‌آور که سال‌ها پیش بازار را به‌دست داشتند، امروز به دلیل عقب ماندگی در بهره‌مندی از فناوری‌ها، جایگاهی در بازار نداشته باشند.
وی ادامه داد: به این ترتیب باید به سمتی حرکت کنیم که توسعه فناوری در صنعت نفت، نقشی حیاتی ایفا کند و این نقش‌آفرینی در حوزه‌های بالادستی به مراتب با اهمیت‌تر است. 


تمرکز در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی
وزیر نفت تمرکز بیشتر پژوهشگاه صنعت نفت را بر حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی خواستار شد و گفت: تفاوت قیمت فروش سوخت در داخل کشور با قیمت فوب خلیج فارس، سالانه به ۸۰ میلیارد دلار بالغ می‌شود و از این رو برنامه‌ریزی برای اصلاح الگوی مصرف در این حوزه ضرورت دارد.
زنگنه تصریح کرد: فعالیت‌های دانش بنیان در عرصه بهینه‌سازی مصرف، علاوه بر اشتغالزایی، در مجموع توسعه رفاه مردم را به دنبال دارد و هزینه‌های صرف شده در این زمینه، در مدت زمان کوتاهی جبران می‌شود. وی همچنین بر ضرورت اقدام‌های زیست محیطی تاکید کرد و افزود: استانداردها برای بهبود زندگی مردم تعریف شده‌اند و نمونه این بهبود کیفی را می‌توان در کاهش آلودگی هوای تهران به دنبال واردات بنزین یورو۴ مشاهده کرد.
وزیر نفت یادآور شد: البته هنوز به هوای ایده‌آل نرسیده‌ایم، چرا که عوامل بسیاری نظیر تعدد خودروها و تردد خودروهای فرسوده در این زمینه نقش دارند و بی‌شک، افزایش سهم حمل‌ونقل عمومی می‌تواند در این راستا موثر باشد.
زنگنه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در جمع مدیران و کارشناسان پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که ما باید متناسب با توان خود، برای خرید شرکتی صاحب فناوری در صنعت نفت اقدام کنیم، گفت: چینی‌ها تمام نیروگاه‌های بادی را در دنیا خریداری می‌کنند تا از این طریق، ضمن آشنایی با روش‌های مدیریت پروژه، فناوری‌های مورد نیاز خود را انتقال دهند. وی با یادآوری این که بدیهی است ما به اندازه فهم و دانش خود می‌توانیم در یادگیری و انتقال فناوری موفق باشیم، ادامه داد: افزایش دانش و درک از مباحث صنعت نفت ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و در صورتی می‌توان در فرآیند انتقال فناوری به موفقیت بیشتری دست یافت که از دانش کافی در این زمینه بهره‌مند باشیم.
بر اساس این گزارش؛ وزیر نفت در بازدید دیروز خود از پژوهشگاه صنعت نفت از پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین (بالادستی) و آزمایشگاه‌های شست‌وشوی مغزه، خواص پتروفیزیکی مغزه، سیمان‌های ویژه، مطالعات تزریق گاز، خواص الکتریکی، ازدیاد برداشت، نفوذپذیری نسبی با اشعه ایکس و فشار مویینگی در این پژوهشکده بازدید کرد.
در جریان این دیدار وزیر نفت با توضیحات رییس پردیس بالادستی پژوهشگاه، در جریان آخرین فعالیت‌ها و پیشرفت‌ها در حوزه‌های مختلف بالادستی به ویژه طرح‌های مروارید خلیج فارس، هیدرات‌های گازی دریای عمان، شیل‌های گازی استان لرستان، ازدیاد برداشت در میادین و ساخت مخزن هوشمند قرار گرفت. بازدید از پژوهشکده کاتالیست و نانوفناوری، پژوهشکده گاز و بخش نانو و دیگر بخش‌های پژوهشگاه صنعت نفت از دیگر برنامه‌های وزیر در جریان این
دیدار بود.


چاپ