صمت از اهداف دومین گردهمایی کمیته زنان معدنکار گزارش می‌دهد

دانش و تخصص، برگ برنده زنان در فعالیت‌های معدنی

نرگس قیصری - گروه معدن: وقتی صحبت از فعالیت و کار در معدن می‌شود ذهن انسان به سمت مردان سیاه و خاک گرفته با قدرت‌بدنی بالایی می‌رود که قادر هستند با تکیه بر قدرت مردانگی خود زمین را بشکافند.

البته در زمان توسعه نیافتگی معدن این تصویری درست از فعالیت معدنکاری بود اما در شرایط کنونی و با پیشرفت و توسعه فناوری دیگر فعالیت معدنکاری مختص مردان نبوده و زنان نیز همپای مردان قادر به فعالیت در معادن هستند. درواقع امروزه تفکر و دانش جای قدرت بالای جسمی را گرفته و در برخی از حوزه‌های معدنکاری همچون شناسایی محدوده‌های معدنی، طراحی و تشخیص نوع کانی و میزان ذخایر آن، این زنان هستند که با تکیه بردانش و تجربه و عمق فکری خود توانسته‌اند زمینه توسعه و رشد اقتصاد معدنی را فراهم کنند. در کشور ما نیز در چند سال گذشته نه‌تنها در سطوح دانشگاهی حضور زنان را شاهد هستیم بلکه در عرصه‌های مختلف معدنکاری، سرمایه‌گذاران و متخصصان این رشته نیز فعالیت گسترده‌ای دارند. به طوری که در امسال کمیته بانوان معدنکار دومین نشست و گردهمایی خود را برای معرفی و حضور بیشتر زنان در این رشته برگزار کرده است.
عضو هیات‌مدیره کمیته بانوان معدنکار خانه معدن درباره اهداف دومین گردهمایی بانوان معدنکار که قرار است در ۸ بهمن‌ماه امسال برگزار شود به صمت می‌گوید: گردهمایی بانوان معدنکار که برای نخستین‌بار در سال گذشته به منظور شناسایی بانوان فعال در بخش معدن و حوزه‌های مرتبط با بخش معدن از مراحل اولیه شروع فعالیت معدنی یعنی اکتشاف تا فرآوری و بخش نهایی آن که مربوط به تجارت و بازاریابی محصولات معدنی است، برگزار شد عده زیادی از بانوان در این حوزه به کمیته ملحق شدند. حال بعد از گذشت یک‌سال دومین گردهمایی به‌منظور ارائه عملکرد برگزار خواهد شد. همچنین با توجه به اینکه افرادی که توسط این کمیته شناسایی شده‌اند، افرادی توانمند در حوزه فعالیت‌های معدنی هستند در این برنامه حضور یافته و در مورد فعالیت‌های خود به ارائه مطلب در زمینه‌های مختلف ازجمله آنالیز مواد معدنی، اکتشاف، استخراج بهره‌برداری از معدن خواهند پرداخت. همچنین از دیگر نکاتی که درباره بانوان فعال در حوزه معدن وجود دارد، استادان دانشگاهی که فعالیت‌هایی در زمینه ترجمه کتب مرتبط با فعالیت‌های معدنی انجام داده‌اند، مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.


طرح «فاجد» برای فارغ‌التحصیلان
شهناز نوایی با اشاره به اینکه کمیته بانوان معدنکار در نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی که در مهرماه امسال برگزار شد حضور داشته است، افزود: در این نمایشگاه که با برگزاری ۳ دوره آموزشی کوتاه‌مدت در کنار نمایشگاه توسط بانوان انجام شد، مورد توجه مسئولان در حوزه معدن و صنایع معدنی قرار گرفت و در مراسم افتتاحیه وزیر صنعت، معدن و تجارت با بازدید از این غرفه جویای خواسته‌ها و نیازهای این کمیته شد. اما تاکنون پاسخی نسبت به این درخواست‌ها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت داده نشده است.
وی در ادامه یکی از اهداف این کمیته را برداشتن تفکیک جنسیت در رشته‌های دانشگاهی دانست و گفت: برنامه تفکیک جنسیتی که از مرداد ماه ۱۳۹۱ برای جلوگیری از ورود دانشجویان دختر در ۷۷ رشته که از جمله مهم‌ترین آنها معدن و زمین‌شناسی انجام شد از اهداف این کمیته است. همچنین از دیگر اهداف این کمیته طرح «فاجد» برای فارغ‌التحصیلان در رشته‌های مختلف معدنی است که با ایجاد اشتغال برای این افراد زمینه فعالیت آنها را در حوزه معدن فراهم کند. به این ترتیب که نیمی از حقوق این افراد توسط دولت و نیمی دیگر توسط بهره‌برداران پرداخت شود. لازم به ذکر است که این طرح تنها ویژه فارغ‌التحصیلان دختر نخواهد بود.
وی اجرای دوره‌های کارآموزی را یکی دیگر از اهداف این کمیته دانست و افزود: یکی از مشکلاتی که برای دانشجویان رشته معدن و اساتید آنها وجود دارد حضور در معادن و کارخانه‌های فرآوری است. از این‌رو از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته‌ایم تا زمینه حضور در این بخش‌ها را برای دانشجویان فراهم کند.


توانایی بالای بانوان در فعالیت‌های معدنی
نوایی افزود: فعالیت بانوان در معادن و فعالیت‌های مربوط به این حوزه برای برخی از بازدیدکنندگان نمایشگاه با سوال همراه بود از این‌رو با صحبت درباره فعالیت برخی از بانوان فعال در حوزه‌های مختلف آنها را با این حیطه آشنا کردیم. درواقع توانایی انجام فعالیت‌های معدنی برای بانوان به حدی است که می‌توان یک محدوده معدنی با ظرفیت را در قالب یک تعاونی در اختیار کمیته بانوان قرار داده و تمامی فعالیت‌های مربوط به آن از ابتدای امر تا پایان توسط بانوان انجام شود. چراکه فعالیت‌های معدنی تنها در زمینه‌های فیزیکی خلاصه نشده و موارد مهمی همچون طراحی معدن و نظارت بر انجام عملیات در مراحل مختلف از اکتشاف تا استخراج را در برگرفته و همه این امور نیازمند دانش فنی و توان بالای متخصصان است.
عضو هیات مدیره کمیته بانوان معدنکار یکی از اهداف این کمیته را شناساندن توانایی‌ها و قدرت بانوان در انجام فعالیت‌های معدنی دانست و افزود: بانوان صلاحیت انجام بسیاری از فعالیت‌ها را در بخش‌های مختلف معدن دارند. به عنوان مثال بانوان زیادی در سازمان نظام مهندسی معدن وجود دارند اما به دلیل باور نداشتن توانایی این افراد، کمتر به کار گرفته می‌شود. بانوان توانایی انجام کارهای آموزشی و نظارتی و... را دارند، به عنوان مثال هم‌اکنون مدیریت یکی از معادن زغال‌سنگ برعهده یک بانوی ایرانی است و این امر نشان از توانمندی بالای آنها در اداره امور است. 


فرهنگ‌سازی، نیاز نخست حضور بانوان در فعالیت‌های معدنی
نوایی معتقد است که برای ورود بانوان به حوزه فعالیت‌های معدنی در مرحله اول باید زمینه را برای حضور آنها از طریق فرهنگ‌سازی به وجود آورد. چراکه همیشه فعالیت‌های معدنی در نگاه اول فیزیکی دیده شده که قدرت فیزیکی بالایی را می‌طلبد اما بخش عمده‌ای از فعالیت‌های این حوزه نیازمند دانش و مدیریت بالاست و درحال‌حاضر بسیاری از بانوان ایرانی در پست‌های مدیریتی مختلف فعالیت کرده و به موفقیت‌های بسیاری دست یافته‌اند. به عنوان مثال نایب رییس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی ایران درحال‌حاضر فاطمه مقیمی است و می‌توان از وی به عنوان یک بانوی موفق ایرانی یاد کرد.
دلیل عمده راه‌اندازی کمیته بانوان معدنکار تفکیک جنسیتی در رشته زمین شناسی و مهندسی معدن بود که در سال ۹۱ اتفاق افتاد. حال با توجه به شروع فعالیت‌های کمیته، پذیرش دانشجوی دختر در دانشگاه تهران آغاز شده اما این موضوع درباره دانشگاه امیرکبیر هنوز اتفاق نیفتاده است. وی با اشاره به اینکه در دنیا فعالیت‌های بسیاری در حوزه‌ها مختلف معدنی توسط بانوان انجام می‌شود و مدیران موفقی نیز در این حوزه وجود دارد، افزود: درحال‌حاضر بانوان ایرانی که نیمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده‌اند و در زمینه‌های مختلف مدیریتی فعال هستند از توان لازم برای انجام امور مدیریتی در معدن برخوردار بوده و می‌توانند در کنار مردان به فعالیت در این حوزه بپردازند. 


بانوان با تجربه در فعالیت‌های معدنی
پروا سلطانی نیز که از زنان معدنکار در حوزه سنگ‌آهن است درباره فعالیت بانوان در حوزه معدن به می‌گوید: با توجه به ورود بانوان به حوزه فعالیت‌های معدنی باید گفت که تعداد کمی از بانوان به طور مستقیم در معادن مشغول به کار بوده و تعداد زیادی از آنها که از دانش فنی و توانایی بالایی برخوردار هستند در امور ستادی فعالیت می‌کنند.
عضو هیات‌مدیره انجمن صادرکنندگان و تولیدکنندگان سنگ‌آهن درباره برگزاری گردهمایی بانوان معدنکار گفت: بانوان تحصیل کرده و جوان زیادی در رشته‌های معدن و مرتبط با آن در کشور وجود دارند اما به دلیل سختی‌های فراوانی که در انجام فعالیت‌های معدنی در بخش‌های مختلف وجود دارد لازم است تا انگیزه‌ای برای اشتغال آنها به وجود آید، از این‌رو برگزاری گردهمایی می‌تواند در این زمینه نقش بسزایی داشته باشد. سلطانی با اشاره به اینکه بانوان ایرانی به دلیل برخورداری از تجربه و دانش فنی از ظرفیت لازم برای ورود به عرصه جهانی و بین‌المللی در حوزه فعالیت‌های معدنی برخوردار هستند، گفت: یکی از راهکارهایی که می‌تواند زمینه ورود بانوان ایرانی را در سطح بین‌المللی فراهم کند ارتباط با مجامعی است که به برگزاری برنامه‌هایی همچون گردهمایی بانوان معدنکار در سطح بین‌المللی اقدام می‌کنند. به این ترتیب که بانوان ایرانی با حضور در این برنامه‌ها و معرفی توانایی‌های خود می‌توانند به عنوان یک قدرت در سطح بین‌المللی در زمینه‌های مختلف از مهندسی و نظارت بر امور معادن تا مدیریت در سطح جهانی مطرح شوند.


چاپ