تسریع در توسعه صنعت گوهرسنگ

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: اجرای برنامه‌های این سازمان در توسعه صنعت گوهرسنگ استان‌های خراسان رضوی، قم، کرمان، اصفهان در قالب تفاهمنامه با استانداری‌ها سرعت می‌گیرد.

وی افزود: ایمیدرو آمادگی دارد تامین مالی واحدهای فرآوری گوهرسنگ‌ها در استان‌ها را از محل منابع صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برعهده گیرد.
به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور در جلسه پایش استانی اقدامات ایمیدرو در حوزه گوهرسنگ‌ها که با حضور استانداران کرمان و قم برگزار شد، افزود: انعقاد تفاهمنامه همکاری بین ایمیدرو و استانداری‌ها در بخش گوهرسنگ‌ها، به تعیین تعهدات بین دو طرف منجر و سبب تسریع در اجرای این مهم می‌شود.

وی گفت: در این تفاهمنامه‌ها توسعه اکتشاف، استخراج، احیای معادن کوچک، تامین مالی احداث واحدهای فرآوری، بازار و اشتغالزایی با محوریت رونق مشاغل خانگی مورد توجه است.


آموزش

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه‌های آموزشی در بخش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی گفت: در راستای برنامه‌های عملیاتی حاصل از سند توسعه صنعت گوهرسنگ کشور، مقرر شد در ۵ استان دارای گمرک تخصصی (تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، یزد و اصفهان) تجهیز مراکز و برگزاری دوره‌های آموزشی صورت گیرد.
وی افزود: این دوره‌های آموزشی در راستای گوهرشناسی (سنگ‌های رنگین و الماس)، اصالت‌سنجی و ارزش‌گذاری گوهرسنگ‌ها، به مدت ۱۵۰ ساعت در استان‌های فوق برگزار می‌شود.
رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: تاکنون ۱۰ عنوان پژوهشی در حوزه گوهرسنگ‌ها تدوین شده است. از این تعداد، ۳ طرح پژوهشی برجسته در بخش «اکتشاف یاقوت سرخ در مرمریت‌های خاش»، «بهسازی پلیمری فیروزه‌های نیشابور» و «اکتشاف و بررسی گوهرسنگ‌های پگماتیت‌های محور قروه-گلپایگان» مورد توجه است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره اقدامات و برنامه‌های این سازمان در استان کرمان گفت: ایمیدرو تامین مالی واحدهای فراوری معرفی شده ازسوی استانداری کرمان را برعهده خواهد گرفت.


حمایت ازسوی صندوق بیمه


وی با بیان اینکه تامین مالی از محل اعتبارات صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی انجام می‌شود، افزود: کارگروهی ازسوی ایمیدرو با هدف اجرای برنامه‌هایی برای توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها در کرمان شامل بخش‌های اکتشاف، استخراج، فرآوری و بازار به این استان اعزام خواهند شد.

در ادامه این جلسه محمدجواد فدایی، استاندار کرمان طی سخنانی گفت: این استان ظرفیت‌های قابل‌توجهی به‌ویژه در حوزه‌های گارنت، فیروزه و عقیق دارد.
فدایی افزود: استان کرمان سالانه ۵۵۰۰ تن استخراج سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی دارد و باتوجه به اهتمام به توسعه این صنعت، به‌طور حتم شکوفا شدن این ظرفیت، به ایجاد اشتغال فراگیر منجر می‌شود.
وی گفت: استانداری حمایت لازم برای اجرای برنامه‌های ایمیدرو در راستای توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها را خواهد داشت.


برنامه‌های توسعه‌ای ایمیدرو در قم


غریب‌پور همچنین درباره برنامه‌های توسعه‌ای ایمیدرو در استان قم، گفت: اجرای برنامه‌های آموزشی، سازماندهی معادن، اکتشاف و توسعه زیربناها در استان قم توسط ایمیدرو انجام خواهد شد. 
وی افزود: تامین مالی مهم‌ترین رویکرد این سازمان در توسعه بخش معدن در استان قم است.
در ادامه بهرام سرمست، استاندار قم با بیان اینکه کمیته گوهرسنگ‌ها در این استانداری تشکیل شده، گفت: بازار «شمسه قم» محلی است که برای تولید و توزیع گوهرسنگ‌ها تعیین شده است.
سرمست با بیان اینکه این مجموعه دارای ۴۰ واحد صنفی است، عنوان کرد: از سوی دیگر احداث شهرک عقیق در مساحتی بالغ بر ۵ هکتار توسط استانداری پیگیری می‌شود.
در این جلسه که به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، نمایندگان استانداری اصفهان، خراسان رضوی، گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اداره کل استاندارد استان اصفهان حضور داشتند.


احیا و فعال‌سازی ۵۳ معدن


همچنین رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در راستای سیاست‌های توسعه‌ای ایمیدرو در نقاط مختلف کشور، امسال ۵۳ معدن در استان خوزستان احیا و فعال می‌شود.
خداداد غریب‌پور که در جلسه پایش طرح‌های ایمیدرو در استان خوزستان سخن می‌گفت، افزود: تاکنون در طرح احیا و فعال‌سازی معادن این استان، ۸ بلوک تعریف شده است. وی گفت: عمده معادن شناسایی شده در خوزستان، سنگ آهک، مرمریت، دولومیت و گچ است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه ایمیدرو در حوزه زیرساخت معادن این استان، عنوان کرد: در بخش زیربناها، تامین مالی پروژه‌های احداث راه دسترسی و برق‌رسانی به معادن شهرستان رامهرمز طی امسال در دست اقدام است.
گفتنی است سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، به‌صورت هفتگی جلسات پایش اقدامات سازمانی در استان‌ها را با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو برگزار می‌کند.


چاپ