۵۰ پروژه با اختصاص ۵۰ میلیارد ریال اعتبار اجرایی می‌شود

گل‌گهر، صنعت پژوهش‌محور

تجربه کشورهای توسعه‌یافته صنعتی جهان و راه‌حل‌های آنها برای حل مشکلات اساسی صنایع حاکی از آن است که این کشورها با ایجاد زبان مشترک و ارتباط مؤثر بین دانشگاه‌ها و مراکز مهم صنعتی، مشکلات واقعی صنایع را شناسایی و با تغییر در شیوه‌های آموزشی و پژوهشی اقدام به رفع آن کرده‌اند.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، مراکز تحقیقاتی مستقر در صنعت برای ایفای این وظیفه، نقش اصلی را برعهده دارند. باتوجه به رقابتی شدن کسب‌وکار در صنایع و توجه واحدهای تولیدی به افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید، این مراکز می‌توانند با شناسایی مشکلات و استفاده از نیروهای انسانی متخصص و باتجربه دانشگاهی-صنعتی، ضمن معرفی ایده‌ها و روش‌های نوین علمی، راه‌حل کاربردی برای این مشکلات ارائه کنند. در صورت جلب اعتماد مدیران صنعتی به این مراکز، نگاه صنعت به تحقیقات نه به‌عنوان یک واحد اضافی و هزینه‌بر، بلکه به‌عنوان یک واحد همکار و همیار در ایجاد ارزش افزوده، ارتقا می‌یابد. همچنین طرح‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها از حالت انتزاعی و علمی محض خارج می‌شود و به سمت طرح‌های کاربردی و قابل اجرا در صنعت سوق پیدا می‌کند.باوجود این مراکز تحقیقاتی صنعتی، حضور اساتید و پژوهشگران دانشگاهی در صنایع آسان‌تر شده و اساتید با شناخت صحیح از مشکلات صنایع، روش‌های پژوهشی خود را تغییر داده و تحصیلات تکمیلی دانشجویان در مسیر حل مشکلات صنعت انجام خواهد شد.

برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه

به باور بسیاری از فعالان اقتصادی در این شرایط، بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی که مسئله‌ای مهم برای اغلب پژوهش‌های دانشگاهی است، عملیاتی خواهد شد. همچنین دانشجویان و پژوهشگران با حضور مستمر در محیط صنعتی، با تمامی مراحل تولید آشنا می‌شوند و خود را برای کار در صنعت آماده می‌کنند. باتوجه به هزینه بالای طرح‌های تحقیقاتی و محدود بودن بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها، صنایع بزرگ می‌توانند با حمایت هدفمند از طرح‌های تحقیقاتی دانشگاهی، این محدودیت‌ها را رفع کنند. در این بین باتوجه به نقش برجسته شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در صنعت آهن و فولاد کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده کنسانتره و گندله، مدیران ارشد این شرکت همگام با توسعه تولید، حمایت ویژه‌ای از تحقیقات کاربردی به‌عمل آورده‌اند.

بسترسازی برای اجرای پروژه‌های پژوهشی

در راستای دستیابی به اهداف چشم‌انداز گل‌گهر در ۱۰ سال آینده، این شرکت با ایجاد زیرساخت‌های مناسب پژوهشی، بستری مطلوب برای حضور پژوهشگران در پژوهش‌های صنعت سنگ‌آهن به‌وجود آورده است.
 این بسترها شامل آزمایشگاه‌های مجهز و کارخانه نیمه‌صنعتی برای انجام تست‌های دانشجویان، فضاهای پژوهشی دانشجویی، تصویب آیین‌نامه‌های حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، تسهیل حضور دانشگاهیان در محیط معدنی و... هستند.
حمایت‌های صورت گرفته باعث حضور چشمگیر دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اساتید دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های معدنی در مسیر حل چالش‌های صنعت آهن شده است؛ به‌طوری که امسال در مجموع ۵۰ پروژه تحقیقاتی با حمایت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به ارزش ۵۰ میلیارد ریال در حال انجام است.

 از این پروژه‌ها حدود ۲۲ مورد توسط دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، ۱۳ مورد توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ۱۵ مورد توسط متخصصان داخلی شرکت به انجام رسیده است.
مرکز تحقیقات و فناوری گل‌گهر به‌صورت مستمر با استفاده از تجربیات متخصصان داخلی شرکت، چالش‌های بخش تولید و توسعه را در جلسات تخصصی احصا و در سایت تحقیقات به آدرس rt.geg.ir به مراکز پژوهشی کشور عرضه می‌کند، این درحالی است که حضور دانشجویان و شرکت‌های دانش‌بنیان موجب شده بسیاری از چالش‌های سخت شرکت با راه‌حل‌های نوآورانه علمی مرتفع و علاوه بر رفع مشکلات بخش تولید، دانش بومی صنعت معدنی نیز در سطح کشور ایجاد شود.

حمایت از شکل‌گیری هسته‌های فناور

علاوه بر موارد یادشده براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته گل‌گهر برای حمایت از تولید علم، از پژوهشگران و پرسنل شرکت برای ارائه مقاله در مجلات و کنفرانس‌های معتبر ملی و بین‌المللی حمایت مالی می‌کند. در همین راستا در سال ۱۳۹۸ از ارائه ۴۸ مقاله کاربردی حمایت شد.باتوجه به وجود ظرفیت‌های دانشگاهی در سطح استان و شهرستان سیرجان، یکی از رویکردهای اصلی شرکت، حمایت از شکل‌گیری هسته‌های فناور و تقویت گروه‌های دانشگاهی مرتبط با صنعت آهن و فولاد در استان است؛ برهمین اساس امسال مبلغ ۴۰ میلیارد ریال قرارداد تحقیقاتی با دانشگاه‌های استان منعقد شده است.

بررسی استفاده از باطله‌های معدنی

موضوع استفاده از باطله‌های معدنی برای زیرسازی جاده‌ای به‌عنوان جدیدترین موضوع تحقیقاتی به مبلغ ۱.۵ میلیارد ریال با اساتید دانشگاه صنعتی سیرجان در دستور کار است که درحال‌حاضر در مرحله آزمایشگاهی به نتایج امیدبخشی رسیده است.
همچنین بزرگ‌ترین قرارداد تحقیقاتی فرآوری سنگ‌آهن کشور با هدف استانداردسازی فرآیندهای کارخانه‌های کنسانتره با مرکز تحقیقات کاشیگر دانشگاه شهید باهنر کرمان (شامل ۱۵ فارغ‌التحصیل برتر دانشگاهی) در حال پیگیری است. حمایت از هسته‌های فناور مرکز رشد سیرجان از دیگر اولویت‌های شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است، به‌طوری که با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، هر شخص مبتکری که ایده‌ای نوآورانه درباره صنایع آهن و فولاد داشته باشد، می‌تواند با حمایت گل‌گهر از تسهیلات مرکز رشد بهره‌مند شود.
سود آوری ۳۰۰ میلیارد ریالی
اجرای پروژه‌های تحقیقاتی با حضور دانشجویان و پژوهشگران تراز اول کشور به همراه متخصصان باتجربه شرکت موجب شد در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۰۰ میلیارد ریال از محل کاهش توقف تولید، بهینه‌سازی فرآیندها، اجرای تست‌های آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی و طراحی مفهومی پروژه‌های توسعه‌ای سود نصیب شرکت شود.

اعتماد دوطرفه

باوجود تمام موارد یادشده اعتماد بین مدیران صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان در سطحی است که تغییرات پیشنهادی پژوهشگران با انعطاف‌پذیری بالای مدیران شرکت باوجود ریسک بالا در خطوط تولید اجرایی می‌شود. این اعتماد حاصل حضور پیوسته دانشگاهیان و تمرکز بر مسائل واقعی صنعت و حمایت بی‌شائبه شرکت از پژوهش است.

اصلی‌ترین حوزه‌های کاری تحقیقاتی

۱- بهینه‌سازی چال‌زنی و انفجار در معدنکاری با هدف کاهش هزینه‌های استخراج سنگ
۲- افزایش بهره‌وری تولید با رویکرد بهینه‌سازی از «معدن تا فروش»
۳- کاهش مصرف انرژی و آب به ازای هر تن تولید
۴- ارائه راه‌حل در زمینه ایمنی پرسنل و چالش‌های زیست‌محیطی
۵- ساخت سنسورهای موردنیاز کارخانه‌ها با فناوری‌های نوین
۶- بهره‌برداری بهینه از باطله‌های سنگ‌آهن
۷- استفاده از روش‌های فناورانه در بهینه‌سازی تجهیزات کارخانه‌ها
۸- طراحی مفهومی مدارهای فرآوری سنگ‌آهن، انجام تست‌های فرآوری سنگ‌آهن در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی
نتایج تغییراتی که به‌واسطه طرح‌های نوآورانه پژوهشگران با همکاری موثر مدیران و کارشناسان شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به اجرا رسیده، به شرح زیر است: 
۱- کاهش هزینه‌های حفاری و مصرف مواد منفجره‌ تا ۳۳ درصد
۲- افزایش ۱۰۰ درصدی عمر آسترهای ورودی و خروجی و کاهش توقفات ۱۲۰ ساعته آسیاب‌های تغلیظ
۳- کاهش هدررفت ۱۳ مترمکعب بر ساعت آب از ته ریز تیکنر باطله کارخانه تغلیظ
۴- کاهش توقفات ۱۵۰ ساعته آسیاب کارخانه گندله‌سازی
۵- طراحی مفهومی ۲ کارخانه جدید کنسانتره در طرح‌های توسعه‌ای با دانش متخصصان داخلیچاپ