با افزایش ۱۲ درصدی فروش شرکت ملی مس در بازار داخل محقق شد

جهش تولید، ارمغان شرکت ملی مس برای صنایع تکمیلی

صمتشرکت ملی صنایع مس ایران ظرف سال گذشته در رتبه چهارم تولید معدنی مس و رتبه هفتم تولید مس تصفیه شده در آسیا قرار گرفت. در سالی که ازسوی رهبر معظم انقلاب سال جهش تولید نام‌گذاری شده، این شرکت برنامه‌های مدونی برای افزایش تولید ظرف امسال و تا افق ۱۴۰۰ در نظر گرفته که در نیمه ابتدایی سال نیز بخشی از آن محقق شده است. با به نتیجه رسیدن برنامه‌های افزایش تولید در این شرکت، به‌طور قطع جایگاه ایران به‌لحاظ تولید این محصول ارزشمند در منطقه و دنیا ارتقا خواهد یافت.

در ۶ ماه ابتدایی امسال میزان فروش انواع محصولات شرکت ملی صنایع مس ایران در بازار داخل به لحاظ وزنی رشد ۱۲ درصدی و به لحاظ ارزش ریالی افزایش ۸۸ درصدی داشته است.
 این موضوع به مفهوم افزایش عرضه مواد اولیه صنایع تکمیلی در بازار داخل بوده که گامی مهم در افزایش تولید محصولات صنایع پایین‌دستی و به حرکت درآمدن چرخ صنعت و تولید در کشور است، همچنین افزایش درآمدهای ریالی شرکت ملی صنایع مس ایران سیگنالی مثبت برای بازار سرمایه کشور و رشد ارزش سهام این شرکت به‌شمار می‌رود.

برنامه‌ریزی برای تحقق جهش تولید

شرکت ملی صنایع مس ایران باتوجه به آنکه امسال ازسوی رهبر معظم انقلاب، تحت عنوان سال جهش تولید نام‌گذاری شده، برنامه‌های دقیقی برای افزایش تولید در این مجموعه در نظر گرفت.
 مطابق با این برنامه‌ها تولیدات این شرکت در تمامی محصولات نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت. براساس برنامه‌های اعلامی شرکت ملی صنایع مس ایران، میزان تولید کاتد مس، امسال با افزایش ۲۰ درصدی نسبت به سال ۹۸ به ۲۶۵ هزار تن، میزان تولیداند با رشد ۲۱ درصدی نسبت به سال ۹۸ به ۳۱۵ هزار و ۹۹۰ تن و میزان تولید کنسانتره مس ظرف با رشد ۳ درصدی نسبت به سال قبل به ۱۱۳ هزار و ۲۰۰ تن خواهد رسید. همچنین این شرکت برای فعالیت‌های معدنکاری خود برای امسال برنامه افزایش تولید درنظر گرفت و پیش‌بینی کرد میزان کل استخراج این مجموعه با افزایش یک درصدی نسبت به سال ۹۸ به ۱۵۸ هزار و ۸۸۰ تن و میزان برداشت سنک سولفوری نیز با رشد ۲ درصدی نسبت به سال قبل به ۵۱ هزار و ۵۰۰ تن برسد. افزایش میزان فروش محصولات در امسال نسبت به دوره قبل برنامه دیگر شرکت ملی مس برای بهبود عملکرد بود.
 از آنجایی که تامین مواد اولیه صنایع پایین‌دستی و به حرکت درآمدن چرخ تولید در کشور و افزایش اشتغالزایی و ارزش‌آفرینی، همواره اولویت اصلی این شرکت بوده، بخش قابل‌توجهی از برنامه افزایش فروش شرکت مربوط به رشد فروش داخلی مربوط می‌شود.

بهبود ارزش بازار فملی با افزایش درآمد

مطابق با برنامه اعلامی ازسوی شرکت ملی صنایع مس ایران، میزان درآمدزایی این مجموعه در امسال نسبت به دوره مشابه قبل افزایش ۶۳ درصدی خواهد داشت. این موضوع به‌طور مستقیم تاثیر مطلوبی در بازار سرمایه و افزایش ارزش بازار این شرکت خواهد گذاشت و به رشد ارزش سهام سهامداران مجموعه منجر می‌شود. در شرایطی که تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی به بیشترین میزان خود رسیده، تحقق چنین موضوعی موفقیتی بزرگ برای این مجموعه و بازار سرمایه کشور است. افزایش میزان درآمدهای حاصل از فروش شرکت ملی صنایع مس ایران متاثر از ۲ عامل مهم است. در وهله اول افزایش تولید محصولات این مجموعه، به‌ویژه افزایش تولید کاتد که کالایی با ارزش افزوده بالاتر نسبت به کنسانتره مس محسوب می‌شود، تاثیری بسزا در بهبود درآمدهای شرکت داشت. در کنار این موضوع نرخ کاتد در امسال در اثر افزایش نرخ جهانی این محصول و بالا رفتن نرخ تسعیر ارز در کشور رشد پیدا کرد که این موضوع نیز تاثیری مطلوب در درآمدهای شرکت داشت. باتوجه به برنامه اعلامی ازسوی شرکت ملی صنایع مس ایران، میزان درآمد داخلی این مجموعه در امسال با افزایشی ۸۸ درصدی نسبت به دوره مشابه قبل به ۱۷۳ هزار میلیارد ریال و میزان فروش خارجی آن نیز با رشدی ۴۲ درصدی به ۱۴۹ هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

افزایش ۲۵ درصدی تولید کنسانتره مس

شرکت ملی صنایع مس در نیمه ابتدایی امسال، توانست ۵۹۹ هزار تن کنسانتره مس تولید کند که این رقم نسبت به تولید این محصول در نیمه ابتدایی سال ۹۸ افزایش ۲۵ درصدی داشته است.
 این موضوع گامی مهم در جهت تحقق جهش تولید در امسال به‌شمار می‌رود. همچنین این شرکت در نیمه ابتدایی امسال موفق به تولید ۷۰ هزار و ۴۰۰ تن کاتد مس، ۳ هزار و ۶۰۰ تن کنسانتره مولیبدن، ۴۰۱ تن کنسانتره طلا و نقره و... شد.

افزایش ۱۲ درصدی محصولات فملی در بازار داخلی

براساس آمار منتشرشده ازسوی شرکت ملی صنایع مس ایران میزان کل فروش این شرکت در بازار داخلی در نیمه ابتدایی امسال نسبت به برنامه ابتدایی در نظر گرفته شده افزایش ۱۲ درصدی به لحاظ وزنی داشته و به رقم ۲۸۰ هزار و ۹۸۵ تن رسیده است.
 کاتد مس در صدر جدول افزایش میزان فروش در نیمه ابتدایی امسال قرار دارد؛ به‌گونه‌ای که میزان فروش این محصول با افزایش ۱۴ درصدی نسبت به برنامه اولیه اعلام شده به ۸۴ هزار و ۴۲۵ تن رسیده است.
سولفور مولیبدن تنها افزایش یک درصدی در میزان فروش نسبت به برنامه اعلامی را تجربه کرده و میزان فروش این محصول در نیمه ابتدایی امسال به ۲ هزار و ۹۰۱ تن رسیده است. میزان فروش لجن آندی نیز در نیمه ابتدایی امسال با افزایش ۳ درصدی نسبت به برنامه به ۳۳۹ تن رسیده است. در مجموع فروش سایر محصولات شرکت ملی صنایع مس ایران نیز نسبت به برنامه ابتدایی، افزایش ۱۲ درصدی داشته و به رقم ۱۹۳ هزار و ۳۲۰ تن رسیده است.شرکت ملی صنایع مس ایران علاوه بر فروش داخلی ظرف ۶ ماه ابتدایی امسال، در بازارهای صادراتی نیز حضور داشت و توانست ۶۹ هزار و ۸۸۵ تن انواع محصول را به مقاصد مختلف صادر کند.

توسعه‌ای متوازن در دست اجرا

فعالیت‌های اکتشافی ضامن توسعه پایدار در بخش معدن و صنایع معدنی است. 
شرکت ملی صنایع مس ایران باتوجه به طرح‌های توسعه‌ای خود از این اصل مهم غافل نشده و به‌زودی معادن جدید مس را در مناطق مختلف استان کرمان بازگشایی خواهد کرد. این موضوع علاوه بر تضمین منافع این شرکت در میان‌مدت و بلندمدت رونق اقتصادی در این مناطق را نیز به‌دنبال خواهد داشت. از جمله پروژه‌های شرکت ملی صنایع مس ایران، تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیط دره‌زار در استان کرمان است.
 ظرفیت برآورد شده برای این معدن ۱۱ میلیون تن خاک سولفوری با عیار ۰.۳۸ درصد و تولید ۱۵۰ هزار تن کنسانتره مس با متوسط عیار ۲۵ درصد مس در سال است. این طرح تا پایان شهریور امسال پیشرفت ۴۶ درصدی داشته است. تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیظ درآلو کرمان از دیگر پروژه‌های در دست اجرای شرکت ملی مس است که این پروژه تا پایان شهریور امسال ۶۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. ظرفیت این معدن ۷ میلیون تن خاک سولفوری با عیار ۰.۳۹ درصد برآورد شده که مطابق برنامه سالانه ۱۰۰ هزار تن کنسانتره مس با متوسط عیار ۲۵ درصد در سال از آن تولید می‌شود. تجهیز و بهره‌برداری از معدن چاه فیروزه به ظرفیت ۷ میلیون تن با عیار ۰.۴۱ درصد و تولید هزار تن کنسانتره مس با متوسط عیار ۲۵ درصد در سال پروژه معدنی دیگر این شرکت است که تا نیمه ابتدایی امسال رشد ۲۳ درصدی داشته است.

 احداث کارخانه اسید سولفوریک خاتون‌آباد دیگر پروژه مهم شرکت ملی صنایع مس است که جنبه محیط زیستی نیز دارد. این پروژه به اتمام رسیده و در پایان شهریور امسال در فاز تولید آزمایشی قرار گرفته است. ظرفیت این واحد تولید سالانه ۶۰۰ هزار تن اسید سولفوریک است. علاوه بر موارد یادشده شرکت ملی مس، احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره سرچشمه با ظرفیت تولید سالانه ۶۸ هزار تن کنسانتره مس با عیار ۲۶ درصد را دنبال می‌کند.
 این پروژه تا نیمه ابتدایی امسال پیشرفت ۴۱ درصدی داشته است. تجهیز معدن دره‌زرشک و احداث کارخانه تغلیظ به ظرفیت خاک سولفوری و تولید ۷۲ هزار تن کنسانتره مس با متوسط عیار ۲۵ درصد در سال، پروژه بعدی این شرکت است که ۲۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. استحصال مس کاتدی سونگون با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن کاتد مس نیز در مرحله برگزاری مناقصه برای انتخاب پیمانکار قرار دارد. 
همچنین احداث کارخانه هیپ‌لیچینگ با ظرفیت تولید ۳ هزار تن محصول در سال تا نیمه سال ۹۹ پیشرفت ۳۰ درصدی داشته است.
انتقال آب خلیج‌فارس از دیگر طرح‌های در دست اجرای شرکت ملی صنایع مس ایران است که شرکت ملی مس سهم ۳۳.۳۳ درصدی از این پروژه داشته است. این پروژه عظیم نیز تا پایان شهریور سال ۹۹ پیشرفت فیزیکی ۸۸ درصدی داشته است.

a222 copy 1.jpg

a33 copy 1.jpg

a1111.jpg

 


چاپ