رویکردهای جدید سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران

نگرش ایمیدرو سلیقه‌ای نیست

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: رویکردهایی که ایمیدرو در سال‌های اخیر برای فعال‌سازی ظرفیت‌های اقتصادی معدن در پیش گرفته بنیادی است و این‌گونه نیست که با تغییر دولت‌ها، شرایط دگرگون شود.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور تصریح کرد: نگرشی که سازمان در توسعه اکتشاف، افزایش سرمایه بنگاه‌های بزرگ، فعال‌سازی معادن کوچک، تقویت صندوق بیمه معدن، روش‌های نوین تامین مالی و... داشته، سلیقه‌ای نیست که با تغییر دولت، از بین برود؛ به این دلیل که رهبر معظم انقلاب در رأس نظام، موضوع جایگزینی معدن با نفت و فعال‌سازی توانمندی این بخش را مطرح کرده که نگرشی اصولی است.

 

gharibpoor.jpg


 نقش‌آفرینی ایمیدرو به نفع توسعه معدن

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت این نگرش را برای اقتصاد کشور امیدوارکننده خواند و گفت: باتوجه به اینکه معدن زیرساخت توسعه کشور قرار گرفته، نقش ایمیدرو بهره‌گیری از جایگاه کاهنده نفت، به نفع نقش فزاینده معدن است. وی در پاسخ به سوالی درباره نظر وزیر اقتصاد مبنی بر کاهش وابستگی به نفت، اظهار کرد: سهم معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص داخلی، ۲۴ میلیارد دلار است که فقط ۱۲ میلیارد دلار آن مربوط به صادرات فولاد کشور است. از سوی دیگر رشد صادرات صنعت مس به یک میلیارد دلار در کنار افزایش تولیدات فولاد، آلومینیوم، سرب و روی، سیمان و... نویدبخش این مهم است که کشور به‌درستی در مسیر کاهش وابستگی به نفت در حرکت است. وی با بیان اینکه سخن وزیر اقتصاد نیز در عمل اجرایی شده، گفت: باوجود اینکه قرار بود ظرفیت تولید فولاد در افق ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن برسد، سرعت بخشیدن به طرح‌های توسعه سبب شده پیش از آن تاریخ به برنامه دست یابیم. غریب‌پور پیش‌بینی کرد ظرفیت تولید فولاد تا پایان ۹۹ به ۴۲ میلیون و تولید واقعی به مرز ۳۲ میلیون تن افزایش یابد. وی یادآور شد: در سال قبل تولید فولاد به ۲۷ میلیون تن رسیده بود.


سازکار اجرایی توسعه گوهرسنگ‌ها

غریب‌پور همچنین به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب درباره توجه به سنگ‌های قیمتی و جلوگیری از خام‌فروشی اشاره و اظهار کرد: ایمیدرو این مهم را مورد توجه قرار داده و حتی از ۹ ماه پیش استفاده از ظرفیت مغفول صنعت گوهرسنگ‌ها را در دستور کار قرار داد و پیرو تاکید رئیس‌جمهوری، سازکار اجرایی آن را فراهم کرد. وی افزود: همکاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک، بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و همچنین تشکل‌های بخش خصوصی و دانشگاه‌ها سبب شد سند صنعت گوهرسنگ‌ها نهایی شود. در این سند پیش‌بینی شده در مدت ۵ سال ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در این حوزه ایجاد شود. غریب پور ادامه داد: دانش این صنعت با اندک سرمایه‌ای در اختیار صنعتگران قرار می‌گیرد و اکنون در اصفهان این مهم در حال انجام است. وی گفت: شهر مشهد هم مقصد بعدی ایجاد بازارچه گوهرسنگ‌ها و توسعه این صنعت است.


 تقویت صنعت سنگ‌های تزئینی

رئیس هیات عامل ایمیدرو به رویکرد این سازمان در تقویت صنعت سنگ‌های تزئینی اشاره کرد و گفت: با انجمن‌های تخصصی در حال همکاری هستیم تا به راهکار مشترکی برای افزایش ظرفیت در برداشت و فرآوری از معادن این حوزه دست یابیم. یکی از آنها، ایجاد تناسب در میزان ذخایر ۲ میلیارد تنی با برداشت سالانه است. وی یادآور شد: اکنون میزان برداشت از معادن سنگ تزئینی ۱۲ میلیون تن در سال است که باید این رقم افزایش یابد.


 رویکرد حمایتی و اکتشاف

غریب‌پور در ادامه گفت: فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس که از سال گذشته آغاز شده، سبب احیای ۱۴۶ معدن شد. امسال نیز برنامه احیای ۲۰۰ معدن پیش رو قرار دارد. وی از افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برای پشتیبانی از معادن کوچک و متوسط خبر داد و اظهار کرد: سرمایه صندوق بیمه معدن در ابتدا از ۱۴۵ میلیارد تومان به ۳۵۰ میلیارد تومان رسید و اکنون در حال تدارک افزایش سرمایه این نهاد پشتیبان به ۵۰۰ میلیارد تومان هستیم تا ظرفیت و توان مالی آن برای حمایت از بخش معدن ارتقا یابد.

وی همچنین توسعه اکتشاف را دیگر رویکرد جدید ایمیدرو اعلام کرد و افزود: از سال ۹۳ تا نیمه ۹۷ در وسعت ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف توسط ایمیدرو انجام شد، اما در ۲ سال گذشته این عملیات به ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع افزایش یافت.
به‌گفته غریب‌پور برنامه اکتشاف در سطوح مختلف شناسایی، پی‌جویی، تکمیلی و نیز دریافت گواهی و پروانه کشف در حال اجراست. وی ادامه داد: پیش‌بینی افزایش توان حفاری کشور از حدود ۱۱۰ هزار تا ۱۲۰ هزار متر به یک میلیون متر از جمله برنامه‌های جدید حوزه اکتشاف است که ایمیدرو پیگیر اجرایی کردن آن است.


 رویکرد توسعه‌ای

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزایش سرمایه بنگاه‌های بزرگ را یکی دیگر از رویکردهای توسعه‌ای ایمیدرو ذکر کرد و گفت: فولاد مبارکه ۱۹ هزار میلیارد تومان، ملی مس ۱۲ هزار میلیارد تومان، گل‌گهر ۶ هزار میلیارد تومان، فولاد خوزستان بیش از ۸ هزار میلیارد تومان و چادرملو افزون بر ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه توسعه‌ای تعریف کرده‌اند که منافع آن نصیب اقتصاد کشور و افزایش سهم معدن می‌شود.
رئیس هیات عامل ایمیدرو به همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی اشاره کرد و گفت: توسعه بومی‌سازی و کاستن از نیاز ارزی شرکت‌ها از جمله رویکردهای جدید این سازمان است. وی افزود: امسال پیش‌بینی شده ۱۰۰۰ تجهیز مورد نیاز بومی شود. وی نوع همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی را برطرف ساختن نیاز اعلام کرد و افزود: در کنار برنامه‌های آموزشی و پژوهشی، مقرر شده طرح‌های مشترک با این مراکز، نیازمحور باشند تا مسائل موجود برطرف شوند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو در پاسخ به سوالی درباره فرآیند شفاف‌سازی در سازمان ایمیدرو گفت: کمیته سلامت اداری، تمام جزییات فعالیت‌ها را مورد بررسی و بازبینی قرار می‌دهد و در کنار آن در همکاری با انجمن مدیریت پروژه، تلاش کرده‌ایم هزینه‌های پیمانی به‌صورت تخصصی مورد رصد، تجزیه و تحلیل و نظارت قرار گیرد؛ به این دلیل که به‌طور معمول، بسیاری از مشکلات در حوزه پیمانکاری ایجاد می‌شوند.


 شرایط فعال‌سازی ظرفیت بخش معدن

وی در پایان تاکید کرد: استفاده و تمرکز بر درآمدهای نفتی، همواره مانعی برای نشان دادن توان حوزه‌ای همچون معدن و صنایع معدنی شده بود، اما امروزه تحریم سبب شده، موقعیت مناسبی برای فعال‌سازی این ظرفیت عظیم فراهم آید.


چاپ