رشد ۲۸ درصدی سود گل‌گهر در سال ۹۸

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر که در سال ۱۳۹۸ سرمایه خود را از ۳۶ هزار میلیارد ریال به ۴۸ هزار میلیارد ریال افزایش داد، موفق شد با رشد ۲۸ درصدی سود در قیاس با سال ۹۷ کارنامه سال ۹۸ را ببندد.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، این شرکت در ۱۲ ماه سال ۱۳۹۸ در مجموع ۱۳ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۱۵۳ تن از محصولاتش را در داخل با ارزشی بالغ بر ۱۲۳ هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال فروخت. باوجود اینکه فروش تناژی این شرکت در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ تفاوت معناداری نداشت و تنها یک درصد رشد را تجربه کرد، گران شدن محصولات موجب شد درآمدهای حاصل از فروش کگل در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۷ با رشد ۵۴ درصدی همراه شود و از ۱۲۳ هزار میلیارد ریال نیز فراتر رود.

به این ترتیب، مجموع درآمدهای عملیاتی گل‌گهر در سال ۱۳۹۸ اعم از کسب درآمد از فروش داخلی و صادراتی از ۱۳۳ هزار میلیارد ریال فراتر رفت که در قیاس با عملکرد سال ۱۳۹۷ با رشد ۳۹ درصدی همراه شد. سود ناخالص نیز ۳۷ درصد افزایش یافت و به ۶۲ هزار و ۲۶۶ میلیارد ریال رسید، اما حاشیه سود ناخالص کگل نسبت به سال ۱۳۹۷ تفاوتی نداشت و همان ۴۷ درصد بود. در سال ۱۳۹۸ سودی که گل‌گهر از محل عملیات به‌دست آورد، حدود ۵۸ هزار و ۷۴۹ میلیارد ریال شد که با رشد ۳۹ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ همراه بود، اما سود غیرعملیاتی این شرکت با کاهش ۱۰ درصدی نسبت به سال ۹۷ همراه شد و این شرکت حدود ۷ هزار و ۵۷۶ میلیارد ریال از این محل کسب کرد.
به این ترتیب سود خالص کگل در دوره ۱۲ ماه سال ۱۳۹۸ به ۵۶ هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال رسید که برمبنای سرمایه جدید ۱۷۱‌.‌۱ ریال سود برای هر سهم به ارمغان آورد.


گل‌گهر موفق در تامین نیاز فولادی‌ها

جمشید ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در پاسخ به این سوال که عملکرد مجموعه خود را در سالی که گذشت چطور ارزیابی می‌کنید، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۸ باوجود اینکه سال بسیار سختی بود، در مجموعه‌های معدنی و شرکت‌های بزرگی مثل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر شاهد توانمندی‌هایی در تولید و توسعه موفقیت‌ها بوده‌ایم.
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اشاره به اینکه در سال قبل شاهد رکورد بی‌سابقه در زمینه تولید بوده‌ایم، اظهار کرد: خوشبختانه شرکت گل‌گهر در مقایسه با سال ۱۳۹۷ شاهد افزایش تولید ۳ تا ۵ درصدی در تمامی زمینه‌ها بوده است؛ بنابراین هرچند تحریم‌ها اثرات خود را در کشور داشته، اما تلاش و برنامه‌ریزی در کار، شناخت موانع تحریم و دور زدن آن توانست تا حدود زیادی مشکل ما را حل کند.


ملارحمان اظهار کرد: باتوجه به اینکه عمده محصولات تولیدی ما برای تامین نیاز واحدهای داخلی اختصاص می‌یابد، هرچه تولید شده واحدهای فولادی مصرف کرده‌اند. او ادامه داد: باتوجه به اینکه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تامین‌کننده نیاز صنایع فولادی است و مواد اولیه این صنایع را در کشور تامین می‌کند، تولیدات خود را در اختیار بخش فولاد کشور می‌گذارد. او تاکید کرد: اگر فولادی‌ها برنامه‌ریزی درستی برای صادرات خود داشته باشند، به‌طبع عملکرد موفق آنها و همکاری ما برای تامین مواد اولیه می‌تواند شرایط خوبی را برای کشور فراهم کند. ملارحمان به اهمیت بومی‌سازی قطعات اشاره کرد و گفت: پروژه‌های گل‌گهر در بخش تامین قطعات با مشکل خاصی روبه‌رو نبوده، چراکه یکی از اهداف اصلی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر بومی‌سازی است. بخش بزرگی از تجهیزات این پروژه یعنی حدود ۶۰ درصد آن ساخت داخل است. این عدد در واحد کوبینگ بیشتر هم بوده و می‌توان گفت بیش از ۷۰ درصد تجهیزات ساخت داخل هستند.
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تاکید کرد: از آنجایی که بومی‌سازی و ساخت داخل یکی از اصلی‌ترین اهداف این شرکت است، سعی داریم با شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری کرده تا بخش زیادی از نیازهای خود را در داخل کشور تامین کنیم.


گل‌گهر توانمند در بومی‌سازی

ابراهیم صالحی، سرپرست کارخانه خط ۴ تولید کنسانتره مجموعه گل‌گهر گفت: کارخانه خط ۴ معروف به پلیکام از سال ۱۳۹۰ وارد فاز بهره‌برداری شده و توانسته تا امروز با موفقیت به فعالیت خود ادامه دهد. ۳ خط قبلی ترکیبی از مراحل خشک و تر هستند، اما ما از ابتدا وارد مرحله تر شده‌ایم و توانسته‌ایم از جدیدترین سیستم‌ها استفاده کنیم. صالحی با اشاره به اهمیت معدن و توان بومی‌سازی در کشور ادامه داد: مجموعه‌های معدنی بعد از نفت در نقطه مرکزی اقتصاد کشور قرار دارند. به این خاطر که در بخش معدن درآمدها قابل‌توجه و بازگشت سرمایه بالا است، بازار معدن رونق مناسبی دارد. باوجود تحریم‌ها که می‌توان از آن به‌عنوان جنگ اقتصادی یاد کرد، شرکت‌های معدنی توانسته‌اند به فعالیت خود ادامه دهند. در این بین شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر بومی‌سازی را به‌طورجدی دنبال کرده و به ساخت داخل تکیه زده است.
سرپرست کارخانه پلیکام در مجموعه گل‌گهر با اشاره به اینکه این کارخانه نخستین مجموعه خط طرح در منطقه گل‌گهر است، به اقداماتی که در این کارخانه صورت گرفته اشاره کرد و گفت: ۳۰ درصد ورودی کارخانه از بخش تغلیظ و ۷۰ درصد مابقی نیز از گود معدن تامین می‌شود که توسط سنگ‌شکن‌ها وارد مجموعه می‌شود.

 او درباره فرآیند تولید کارخانه نیز گفت: نوارهایی در قسمت غرب کارخانه قرار دارد که بار را وارد مجموعه کرده و توسط تجهیزاتی مثل اچ‌پی‌جی‌آر و بال میل آن را برای مرحله خردایش آماده می‌کند. مرحله جدایش نیز توسط مگنت‌های مغناطیسی صورت می‌گیرد، مرحله آخر نیز آبگیری است که توسط بیل‌فیترها انجام می‌شود. صالحی در نهایت گفت: خروجی کارخانه تامین کنسانتره آهن و در واقع خوراک اصلی برای واحدهای دیگر است تا برای مراحل گندله‌سازی و آهن‌اسفنجی مورد استفاده قرار گیرد.


چاپ